25

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Od roku 2013 se v nabídce německých pěstitelů objevují nové kultivary, které vychvalují do nebes. Mají být mnohem vitálnější, odolnější vůči nemocem, hezčí než starší kultivary. Může to být pravda, neboť pochází z volné přírody (více podrobností zde.)

Pod marketingovým názvem Well-Born Bamboo Africa (6 různých) se pomalu dostávají do oběhu. Ikdyž je to naprosto nesmyslný název, neboť tyto bambusy s Afrikou rozhodně nemají nic společného a zřejmě jde o snahu názvem upoutat a dobře prodat, bambusy, které se tak dostávají na trh, rozhodně stojí za vyzkoušení.

Fargesia murieliae „Blue Lizard“ (Japo 72, Fargesia spathacea „Blue Dragon“) – růst vzpřímený, poměrně silná zelená stébla s bílými listovými pochvami, listy větší, tmavě zelené, výsledná výška kolem 3,5 metru

PunBB bbcode test

Fargesia murieliae „Red Zebra“ (Japo 51, Fargesia spathacea „Purple Dragon“) – růst vzpřímený, vynikají zejména jeho tlustší stébla, která se na slunci barví do fialova, což v kontrastu s bílými stébelnými pochvami dělá nápadný kontrast, výhonky načervenalé, listy velké, široké, tmavě zelené, výsledná výška kolem 3,5 metru, asi nejhezčí a nejbarevnější semenáč


PunBB bbcode test

Fargesia murieliae „Ivory Ibis“ (Japo 55, Fargesia spathacea „Evergreen“) – zpočátku roste vzpřímeně, později se sklání do stran, stébla svěle zelená pokryté bílým práškem, listy husté, tvoří neprůhlednou stěnu, výsledná výška kolem 3,5 metru

PunBB bbcode test


Fargesia murieliae „Dragon King“ – mohutný vzrůst, roste vzpřímeně pak se rozklání do stran, zelená stébla se časem barví do zlatožluté, má velké výrazné stébelné pochvy, velmi vitální a hodně narůstající bambus, který má výslednou výšku kolem 4 metrů

Fargesia murieliae „Maasai“ – užší sloupovitý růst, stébla se svělejšími listy, stébla po opadu stébelných pochev jsou pokryta bílým práškem, velmi zajímavý vzhled, výsledná výška 3 – 4 metry


PunBB bbcode test


Fargesia murieliae „Green Lion“ – vzpřímený růst, vhodný pro živé ploty, tvoří světle zelený, hustý, nepůhledný porost, výsledná výška 2,5 – 3,5 metru, sběr Hubei, R. Willumeit cca. 2005

Všechny výše uvedené sazenice by při podeji měly mít label s označením. To by mělo garantovat, že kdekoli je koupíte, pochází z vegetativního množení a nejsou laboratorně množené. Kromě těchto nabízených pod značkou Well-Born Bamboo Africa jsou v nabídce ještě další, ale zatím málo dostupné.

Vzor labelu:

PunBB bbcode test


PunBB bbcode test

26

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Moc hezke,hlavně ta red zebra by mohla vypadat krasne jako solitera

27

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Ještě pro doplnění. Ke změně názvů bambusů z produkce Well-Born Bamboo Africa zřejmě došlo i proto, že se na trhu ve stejnou dobu objevil laboratorně množený nový bambus Fargesia Blue Dragon. Pod tímto názvem se skrývá Borinda papyrifera (Stapleton 1046), která je sice nádherná, stébla mají namodralý nádech, ale je slabě zimovzdorná. K pěstování u nás je naprosto nevhodná. Doplňuji, protože i u nás jsem jí viděl dříve nabízet jako venkovní bambus a zřejmě přinesla velké zklamání. Neměla by se proto zaměňovat s Fargesia murieliae „Blue Lizard“ (Japo 72, Fargesia spathacea „Blue Dragon“).

V dnešní době by všechny rostliny měly mít label, pokud nemají, ptejte se proč a zda jde opravdu o správný druh.


PunBB bbcode test


PunBB bbcode test

Důležité je také podívat se zda rostliny nejsou napadené. V Německu ve velkých hobymarketech němečtí bambusáři často viděli napadené rostliny roztoči. Díky tomu, že tyto obchody zaváží i své pobočky u nás, dá se předpokládat, že i u nás se objeví napadené rostliny v prodeji.

Napadení listu vypadá takhle:

PunBB bbcode test

28

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Dnes dorazila po třech dnech na cestě z francie hezka sazenice ph.iridescens heterochroma.
Jsem zvědav jak se ji bude dařit, zatim ji zitra umístím do skleníku a pokud bude zajem nafotim

29

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

paul87 napsal:

a pokud bude zajem nafotim

Zájem je velký.😀 Jsem rád, že se ti zadařilo. Dobrá zpráva v tomhle mrazivém období. Já zatím čekám na potvrzení objednávky. Jsem zvědav co nakonec bude k dispozici.

30

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Sazenice Phyllostachys iridescens heterochroma - zaslal paul87.

"Par fotek sazenice iridescens ,podle komunikace ma mit i světlejší a panasovane listy,par jsem jich nasel ale ne moc vyrazne"

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

31

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Pěknej macek. Jsem zvědav, jak velký nový výhony z toho vylezou. A hlavně, jak budou barevný. smile

32

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Take jsem byl mile překvapen velikosti,a to je ještě kvůli přepravě zkrácena.
Na tu barevnost jsem take zvědav, mimo te zlutozelene kombinaci by si pry mela zachovat nepatrne i ty hnede proužky jako původní kultivar.

33

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Některé zprávy hovořily o Fargesia sp. Jiuzhaigou B2 Deep Purple jako o velmi odolném klonu, který v zimě málo stáčí listy. První zimu v mé zahradě to docela potvrdila. Oproti dalším listy stáčela opravdu méně.

PunBB bbcode test

34

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Sazenice Fargesia Blue Lizard a Fargesia Red Zebra z jara vysazené už mají pár nových výhonků. Všimněte si načervenalých skvrn na výhoncích Fargesia Blue Lizard. "Normální"  Fargesia murieliae mívají výhonky pouze světle zelené.

Fargesia Blue Lizard

PunBB bbcode test

Zcela vyjímečné výhonky má ale Fargesia Red Zebra. Zezačátku nádherně červené, později převládá zelená.

PunBB bbcode test


PunBB bbcode test


PunBB bbcode test


PunBB bbcode test

35

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Fargesia demissa Gerry sice žádné nové výhonky zatím nemá, ale otvírající se stébelné pochvy krásně stébla vybarvují.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

36

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Nově jsem si pořídil Sasa kurilensis Kiakebono (konečně pravou), která má mít žluté listy se zelenými proužky na nových listech. Zatím jsou hlavně žluté, ale i tak vypadají pěkně.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test