1

Téma: Bambusa - domácí bambus?

Před několika lety jsem získal ve Stanici přírodovědců DDM hl. m. Prahy sazenici bambusu rodu Bambusa. Rostlina pochází od pana Haagera, ředitele Botanické zahrady Teplice, který ho osobně dovezl do České republiky.

Pan Haager mi upřesnil, že cituji: "Pochází z Venezuely, konkrétně ze Sierra del Orituco, kde rostl na skále a proto byl vysoký jen asi 2 metry. Dalo děsnou práci ho vydolovat. Určený není a protože nekvetl, ještě asi dlouho určený nebude. Vidělo ho pár odborníků a všichni se shodli přímo na rodu Bambusa, ale to je všechno. Tady byl v květináči hodný, ale jakmile ho dáte do volné půdy, rozjede se jak rychlík a člověk nestačí třeštit oči - v našem skleníku dorůstá asi 8 metrů a je to rváč první třídy. Takže nepouštět z hrnce!"

To jak roste v  Botanické zahradě Teplice můžete vidět tady.

Podle dalších informací od pana Haagera, kdy jemu i jeho známým roste dobře v bytě, jsem se rozhodl ho také vyzkoušet.

Cituji: "Z bytu s ním mám výborné zkušenosti. Jen potřebuje dusit v malém hrnci, jinak rychle přeroste bytové možnosti. Vypadal dobře i u známých, kteří až příliš často zapomínali na zálivku a svědčilo mu to zřejmě stejně jako B. ventricosa - je z okraje llanos, kde jsou deště jasně rozdělené do vymezených období, takže přísušek mu nevadí."

Bohužel nemám asi na něj dobré místo, nebo se o něj neumím starat, ale nerostl mi moc dobře a o nějaké rostliny jsem již přišel. Pokusně jsem poslední vysadil do studeného skleníku, kde zatím drží, ale skoro neroste. Poradil si však i s malým poklesem pod nulu, tak uvidíme zda vydrží dál. Doufal jsem, že to bude vhodný bambus do interiéru, ale zřejmě ne všude se mu bude dařit.

Na fotografiích jsou dva trsy rostoucí několik let ve stanici Stanici přírodovědců DDM hl. m. Prahy. Jsou zasazené volně v zemi. Ve skleníku se přes zimu topí, neboť tam mají plazy. Zřejmě v důsledku suššího prostředí nevypadají extra bujně a mají částečně proschlé listy.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

2

Re: Bambusa - domácí bambus?

Takhle dorůstá ve skleníku Fata Morgana v Praze.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

3

Re: Bambusa - domácí bambus?

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test