1

Téma: Fargesia nitida variabilita semenáčů

Teď v zimě se krásně ukazuje variabilita semenáčů. Nejen, že jsou různě vitální v růstu a mnoho jich postupně odumírá, ale hlavně jsou vidět velké rozdíly ve stáčení listů při mrazech. Některé rostlinky jsou velmi citlivé a rolují hned, některé mají listy rozvité a nerolují vůbec. Jsou velmi blízko u sebe ve stejných podmínkách, takže sklon ke stáčení listů musí být podmíněn geneticky.

Jsou z výsevu roku 2010(vanjos). Semena byla sebrána z Fargesia nitida Eisenach. Snad z fotek bude něco vidět. Je jich 5. Dvě v zadu, tři vepředu, ta uprostřed vpředu je opravdu mrňavá a nechávám jí jen ze zvědavosti, zda se ještě vzchopí. Podobně malých, neduživých už jsem pár vyřadil. Nejlépe roste ta vlevo vzadu. Pěkně narůstá, každým rokem má více a více nových výhonů. Zbylé si nechávám jen pro zajímavost, ale moc vitální nejsou a pravděpodobně je časem vyřadím.

PunBB bbcode test

Obrovský rozdíl podobně velkých semenáčů. Ta vzadu stáčí vždy hned a silně, ta vepředu neroluje vůbec.

PunBB bbcode test

Tahle se jeví dobře, je vitální, pěkně narůstá, stáčí jen slabě. Jsem zvědav, jak si povede dál.

PunBB bbcode test

Tahle produkuje hodně slabých stébel, silně stáčí, tuším, že bude stagnovat a neporoste dobře.

PunBB bbcode test

2

Re: Fargesia nitida variabilita semenáčů

Pokud má někdo také semenáče, dejte vědět jak vám rostou.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

3

Re: Fargesia nitida variabilita semenáčů

Konec ledna po trvalých mrazech. Všechny semenáče mají svinuté listy.


PunBB bbcode test

4

Re: Fargesia nitida variabilita semenáčů

Moje semenáče jsou všechny stejné, o poznání vzpřímenější, než na fotkách. Bez velké újmy přečkaly i tuhle zimu. Vyjma dvou trsů, které jsem vysadil na sice chráněné místo, ale na spodek údolíčka, kde kompletně shodily listy. Semena od bambusária :-) Už jsem výměnou za trs nitidy utržil ph. aureosulcata spectabilis a ph. aur. aureocaulis. Loni mě (po asi trojím přesazení) nitida přerostla. Můžu potvrdit, že bez zástinu moc neroste.

5

Re: Fargesia nitida variabilita semenáčů

Zajímalo by mě, jak vypadají. Pokud je to možné pošli fotky na wufeng@bambusy.info a já je sem přidám. Je zvláštní, že nepozoruješ mezi nimi rozdíl. Semenáče jsou většinou hodně variabilní.

6

Re: Fargesia nitida variabilita semenáčů

Na jaře jsem semenáče přesadil na nové místo a to mezi nimi prohloubilo rozdíly. Zatímco některé rostou dál docela dobře, dva z nich se zdá to nepřežijí.

Připomenu, že tyto jsou z výsevu roku 2010(vanjos). Semena byla sebrána z Fargesia nitida Eisenach.


Foceno 17.2.2018 kdy v noci mrzlo, při focení byla teplota těsně nad nulou.

Semenáč rostoucí na plném slunci. Ne moc bujný, ale docela začíná vypadat k světu.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

7

Re: Fargesia nitida variabilita semenáčů

Semenáč 2 - takový rozevlátý, ale díky tomu je velmi neobvyklý a působí v zahradě takovým "jungle" dojmem. Na slunci se mu nelíbí, ve stínu roste dobře. Má jemné, malé lístky a krásně vybarvená stébla i ve stínu.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

8

Re: Fargesia nitida variabilita semenáčů

Semenáč 3, zatím malý, ale drží se. Další možná nepřežijí, uvidím.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

9

Re: Fargesia nitida variabilita semenáčů

Pro porovnání, můj nejhezčí semenáč z výsevu 2006 Fargesia nitida, nazval jsem ho podle místa výsevu Fargesia nitida Prague. Roste v polostínu, ale i dříve pěstovaný na plném slunci prosperoval dobře. Vypadá perfektně, krásně zelený a bez stočených listů.

PunBB bbcode test

10

Re: Fargesia nitida variabilita semenáčů

Z výsevu roku 2009 Fargesia nitida Nymphenburg mám dva zajímavé semenáče a jeden takový delikátní, který až po letech hledání správného místa začal vypadat k světu. Tyto dva na fotkách rostou na slunci. Má to nevýhodu, že často stáčí listy, vhodnější by byl polostín, stín. 

PunBB bbcode test

Jeden je vzpřímenější, bujnější, má krásně vybarvená stébla, tmavší listy. Nazval jsem ho Fargesia nitida Black Beauty protože barva nových výhonků velmi připomíná Fargesia nitida Black Pearl. Po rodičích má velmi úzké dlouhé listy.


PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

11

Re: Fargesia nitida variabilita semenáčů

Semenáč dva mu v růstu nestačí. Je nižší, rozložitější, má světlejší, ale také uzké listy. Výhodou ale je, že je stáčí, zejména v zimě, méně.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

12

Re: Fargesia nitida variabilita semenáčů

Pro srovnání největší Fargesia nitida co zatím mám je Fargesia nitida Great Wall vysazená v roce 2006. Má kolem 3 metrů. Je nyní prořídlá, protože jsem celý trs před 2 lety musel přesunout a část stébel proschla. Je to opravdu mohutně rostoucí rostlina. Stébla nejsou tmavá a v zimě často roluje listy. Vpravo je vidět Bashania qingchengshanensis.

PunBB bbcode test