1

Téma: Převoz šestimetrové sazenice Phyllostachys aureosulcata spectabilis

Konečně jsem se o víkendu dostal k přesazení sazenice Phyllostachys aureosulcata spectabilis. Stébla vyrostla tam, kde jsem je nechtěl, tak jsem je odkopl a přesunul na jinou zahradu. Výška stébel 6 metrů.

Připraveno na převoz. Kořeny s balem v nohou spolujezdce.

PunBB bbcode test

V cíli. Vzdálenost cca. 100km, jel jsem po dálnici i 130. Výhoda chobotu je v tom, že ho vzduch nadzvedává a člověk to necourá po zemi.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Po rozbalení vše absolutně v pohodě.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Bal by se mohl nechat i větší, ale musel jsem ho upravit na velikost zadního okénka, kterým jsem ho prostrčil.

PunBB bbcode test

2

Re: Převoz šestimetrové sazenice Phyllostachys aureosulcata spectabilis

Zajímavé a dobré vědět smile Zeptám se, není vhodné po zasazení odkopnuté části rostliny zkrátit nadzemní část? Já teď taky dělil Phyllostachys a všechny stébla jsem fiknul pilkou na polovinu.

3

Re: Převoz šestimetrové sazenice Phyllostachys aureosulcata spectabilis

Určitě to lepší je, pokud chce člověk podpořit rostlinu, která nemusí vyživovat tolik nadzemní části. Tenhle odkopek je ale tak pěkný, že mi bylo líto ho fiknout. Chci si ho užít v celé kráse. Zakoření taky. Už jsem takhle dříve pár podobně velkých přesazoval a až na jednu sazenici se všechny bez problémů chytly.

4

Re: Převoz šestimetrové sazenice Phyllostachys aureosulcata spectabilis

Zkrácení je lepší, ale kdo na to má srdce. Jen je potřeba pohlídat dostatek závlahy a k rostlině přidat nějakou oporu, aby ji vítr nevyvrátil. Taky jsem tak převážel. Jinak používám vozík a na něj přidělám delší desku, aby byla rostlina k čemu přichytit.

Tak ať roste.

5

Re: Převoz šestimetrové sazenice Phyllostachys aureosulcata spectabilis

pavelmicek: Jestli se nepletu, tak to byl zrovna Jirka který před lety přesazovat půlku 6,5m atrovaginaty a později v zimě o všechna velká silná stébla stejně přišel. Nemohu ten příspěvek momentálně najít abych si to ověřil.
Ale každopádně jsi udělal dobře a máš to na jistotu, tady každej spoléhá že nebude zima.
Stejně jako silničáři které každoročně překvapí a zaskočí sníh.

6

Re: Převoz šestimetrové sazenice Phyllostachys aureosulcata spectabilis

wufeng napsal:

... Tenhle odkopek je ale tak pěkný,..

No tak to každopádně cool

7

Re: Převoz šestimetrové sazenice Phyllostachys aureosulcata spectabilis

Martinfarmář
Máš pravdu o stébla jsem přišel, ale od kořene mi pěkně obrostl.
Jinak jsem rostliny cca 5-6 m přesazoval  již vícekrát a vesměs stébla přežila.
Pokud přesadíš z jara, tak úspěšnost na 99%, koncem léta a na podzim vždy záleží jaké je počasí a jak může rostlina kořenit.

Samozřejmě je lepší rostlinu seříznout, ale kdo na to má srdce. Viz. fotka od wufenga - není to nádhera?

Jinak to máš jak s člověkem - víme, že se nemá kouřit, pít a nezdravě jíst, ale kdo to dodržuje.

8

Re: Převoz šestimetrové sazenice Phyllostachys aureosulcata spectabilis

Martinfarmář napsal:

pavelmicek: Ale každopádně jsi udělal dobře a máš to na jistotu, tady každej spoléhá že nebude zima.
Stejně jako silničáři které každoročně překvapí a zaskočí sníh.

Myslel jsem, že sázení už jsme vyřešili jinde. Sazenice jde na vyzkoušené, vhodné místo, kde už mám stejný druh asi 15 let a za tu dobu tam jednou nebo max. dvakrát omrzlo listí, jinak tam zimuje bez poškození. Takže je velký předpoklad, že to tam zvládne dobře. Je pevně přivázaná, jak upozorňoval Jirka. To je důležité, aby se neustálým kýváním netrhaly jemné kořínky, které prorůstají do okolní půdy. Denně okolo ní chodím, takže zálivka je pravidelná. Nejsem blázen, abych vysadil 6metrovou sazenici a čekal jak to dopadne. Samozřejmě na jinou, horší lokalitu bych to zvážil, a případně jí fiknul, ale obecně výsadba i vzrostlých sazenic v září v Praze a blízkém okolí dopadá dobře. Zas můžu jen dokladovat vlastní zkušeností s mnoha desítkami takto zasazených rostlin, což je mi jasné, budeš zase nějak rozporovat.

Snažil jsem se ti už i jinde vysvětlit, že rostliny jsou pro radost a mají přinášet pozitivum do našich životů. Ty v tom ale neustále hledáš jen kontroverze a negativa. Zřejmě jsme každý na jiné vlně a nedokážu asi nic napsat tak, aby jsi neměl potřebu to negovat. Jsem už z toho unavený, proto jsem se rozhodl, že už na další tvoje příspěvky nebudu reagovat. Držím palce v pěstování bambusů a doufám, že v tom časem najdeš hlavně radost, jako já a předpokládám, že i ostatní, kteří sem chodí.

9

Re: Převoz šestimetrové sazenice Phyllostachys aureosulcata spectabilis

Promiň wufengu, nechtěl jsem tě otrávit.
Chápu, že člověk má tendence na to špatné zapomínat, ale nám začátečníkům by chyby vás zkušenějších pomohly se jim vyvarovat.
Když sem nenapíšete, že to může omrznout, protože pro rostlinu je to záhul, tak budem automaticky předpokládat, že se to takhle velké dá úplně normálně v září přesadit i na Vysočině.
Já osobně už mám na zimu vyjednaný studený skleník na sazenice které přivezu koncem září, protože prostě nechci přijít ani o jednu za 400,- a Phyllostachysy mi už teď skoro nerostou až na pár nasazených lístků u vivaxů, jenom Bashania fargesii pořád pouští výhony které jí lámu, takže myslím že o nic nepřijdu když je tam teď už nedám.

10

Re: Převoz šestimetrové sazenice Phyllostachys aureosulcata spectabilis

Přesazení sazenice v září dopadlo dobře. Je prakticky bez poškození. Na fotkách je dobře rozlišitelná, má světlejší listí. Zima byla do -15°C. Pro porovnání na druhé straně domu na větrnějším stanovišti mi silně omrzl Phyllostachys vivax Shanghai.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

11 Naposledy upravil: Martinfarmář (28.03.2018 20:10:52)

Re: Převoz šestimetrové sazenice Phyllostachys aureosulcata spectabilis

Je luxusní, takhle úplně bez poškození mi nepřezimovalo nic.
Zima u nás nad Berounem byla až -18*C a vítr.
Bambusy měli roztřepené konečky listů už z listopadové vichřice.