13

Re: Jaký bambus??

Martinfarmář Ano u mě se jedná o první bambus v životě. A pište dál. Takhle se toho člověk dozví nejvíc.

Díky všem

14

Re: Jaký bambus??

Martinfarmář napsal:

Když jste tady všichni takový velezkušení, tak už sem radši ani nebudu nic psát a otravovat vás svou nicotnou existencí. Martin

O té velezkušenosti bych se tady asi moc nehádal. Ti borci co tady jsou mají roky zkušeností s desítkami i stovkami jednotlivých rostlin a to že o tom nenapsali knihu o ničem nevypovídá. Buďme rádi za to, že se máme kam obrátit pro radu, každý není tak ochotný aby někde dobrovolně "ztrácel čas" předáváním svých zkušeností.

15

Re: Jaký bambus??

Ferry: pokud se chceš dozvědět víc, nečti tuto neplodnou diskusi, ale přečti si tuto brožuru.
https://knihy.abz.cz/prodej/bambusy-a-j … vani-u-nas
Tím získáš velice mnoho z jedné slabé knížečky.

Jarek: Já zkušenosti nikomu neberu, když má někdo 14 let náskok, tak ať ho má.
Ale nejvíc práce stejně udělal právě Rézl touhle svou knihou, nevím kolik let pěstoval bambusy v době kdy ji psal, ale hádám že moc dlouho ne. Většina info z knihy jsou přeložené cizojazyčné texty z internetu a i teď po více než 10ti letech jsou aktuální a většina místních velezkušených k nim moc nového nepřidá.
A rady začátečníkům typu: Zasaď si to klidně v září to je v poho pro zimu nezimu a když přijde krutá zima 2011-12 tak ti to sice chcípne, ale to i mě toho půlka chcípla tak holt koupíš nové sazenice a na jaře zasadíš znovu - fakt neberu.

16

Re: Jaký bambus??

Martinfarmář
Nechtěl jsem tvoje výlevy komentovat, ale doporučuji chocholouška.

Jinak tady diskutují bambusový nadšenci, kteří si rádi sdělují své osobní a pěstitelské zkušenosti.

Jinak u p. Rézla jsem byl několikrát a je to velký odborník na bambusy a další rostliny, které se u nás dají pěstovat. Jeho kniha je výborná a kdyby sis dal záležet, tak zjistíš, že knihu p. Rézla tady víc bambusářů doporučuje. Jinak p. Rézl vždy rád poradí a je to velice ochotný člověk.

Tímto končím a již na Tvé výlevy nebudu reagovat.

Měj se pěkně a nezalkni se.

17

Re: Jaký bambus??

Martinfarmář napsal:

Ferry: pokud se chceš dozvědět víc, nečti tuto neplodnou diskusi, ale přečti si tuto brožuru.
https://knihy.abz.cz/prodej/bambusy-a-j … vani-u-nas
Tím získáš velice mnoho z jedné slabé knížečky.

Jarek: Já zkušenosti nikomu neberu, když má někdo 14 let náskok, tak ať ho má.
Ale nejvíc práce stejně udělal právě Rézl touhle svou knihou, nevím kolik let pěstoval bambusy v době kdy ji psal, ale hádám že moc dlouho ne. Většina info z knihy jsou přeložené cizojazyčné texty z internetu a i teď po více než 10ti letech jsou aktuální a většina místních velezkušených k nim moc nového nepřidá.
A rady začátečníkům typu: Zasaď si to klidně v září to je v poho pro zimu nezimu a když přijde krutá zima 2011-12 tak ti to sice chcípne, ale to i mě toho půlka chcípla tak holt koupíš nové sazenice a na jaře zasadíš znovu - fakt neberu.

  Tahle diskuze není neplodná, ukazuje pěkně, že některé tvé výroky se nazakládají na pravdě a když ti je někdo vyvrátí, nemáš dost odvahy to přijmout a jen se vytáčíš.

  Zkušenosti s pěstováním u nás, které zpochybňuješ, jsou právě to nejdůležitější co u pěstování rostlin můžeš získat. Když se s pěstováním bambusů u nás začínalo, byly informace jen ze zahraničí (z toho je čerpáno i v té knize). Nejvíce se dalo získat od pěstitelů z Nizozemí a Německa. Je však rozdíl v klimatu těchto zemí a naším kontinentáním. Tak se ukázalo, že mnoho v zahraničí doporučovaných druhů u nás neroste, mají menší odolnost atd. Desítky druhů se tak u nás neosvědčily a proto další zájemci si díky těmto zkušenostem mohou pořídit rovnou druhy, které mají u nás větší šanci dobře růst. Sortiment bambusů se také mění, třeba u Fargesií je dneska tak odlišný, že o většině nových nic v té knize nenajdeš.

Nikdo si tu nebere patent na rozum a knihy k prostudování také doporučujeme. Je tu o nich celá stránka tady:

http://bambusy.info/?bambus-a-kultura:odborne-publikace

Je tam většina nejdůležitějších, které se dají pořídit, kromě dvou nových čínských, které jsem ještě nestačil přidat.

Na druhou stranu, doba je jiná, knihy dnes zastarávají rychle. V každé z nich bych našel pasáže, které by se daly opravit. Případně v nich chybí mnoho nově dostupných druhů. Mně osobně přijde v době internetu výhodnější, informace publikovat formou webové stránky, než dát dohomady knihu, která časem zastará. V dnešní době také, když budeš hledat nějaké informace, začneš na webu a nepůjdeš do knihovny. Snažím se publikovat jen ověřené informace a vyvarovat se chyb. Věřím, že pokud si přečteš tyhle stránky dostaneš stejně kvalitní informace jako v knihách. S bonusem, že se zde neustále přidávají popisy nových duhů atd.

Diskuze je od toho, aby si lidi vyměňovali zkušenosti. Od toho to fórum je. Když nám nevěříš, tvoje volba, dělej si to po svém, třeba časem pochopíš, že ti tu nelžeme, ale snažíme se předat co nejlépe to jde, poznatky, které máme. Na druhou stranu nečekej, že ti budeme přikyvovat, když tvrdíš něco, co máme z praxe ověřené, že funguje jinak.

18

Re: Jaký bambus??

Martinfarmář napsal:

Ferry: pokud se chceš dozvědět víc, nečti tuto neplodnou diskusi, ale přečti si tuto brožuru.
https://knihy.abz.cz/prodej/bambusy-a-j … vani-u-nas
Tím získáš velice mnoho z jedné slabé knížečky.

Jarek: Já zkušenosti nikomu neberu, když má někdo 14 let náskok, tak ať ho má.
Ale nejvíc práce stejně udělal právě Rézl touhle svou knihou, nevím kolik let pěstoval bambusy v době kdy ji psal, ale hádám že moc dlouho ne. Většina info z knihy jsou přeložené cizojazyčné texty z internetu a i teď po více než 10ti letech jsou aktuální a většina místních velezkušených k nim moc nového nepřidá.
A rady začátečníkům typu: Zasaď si to klidně v září to je v poho pro zimu nezimu a když přijde krutá zima 2011-12 tak ti to sice chcípne, ale to i mě toho půlka chcípla tak holt koupíš nové sazenice a na jaře zasadíš znovu - fakt neberu.

Tu slabou knizecku doma mam a presto mi tady nikdo spatne neporadil spatne. Kniha je bezesporu kvalitni ale nemuze pokryt vsemozne situace se kterymi se muze clovek setkat. Sam, ac knihu mas, jsi sem prisel nejspise pro radu.. Tak nevim co resime.

19

Re: Jaký bambus??

Wufeng: Vůbec vás nepodezírám, že tu někomu úmyslně lžete, jenže co někomu poroste dobře na jižní Moravě, to druhému na Vysočině růst nemusí. Mě nerostou stejně ani 2 stejně vysazené parvifolie které jsou 100m od sebe a jedna z nich má o 20m vyšší nadmořskou výšku. Ta horní je žlutá jak zlatej déšť se slaboučkými stébly a ta spodní sytě zelená se 3mi novými výhony a jeden je 8mm tlustej.
Když se mýlím, tak to přiznám, ale kvůli tomu že nesouhlasím se vším co tu píšou zkušenější na sebe Chocholouška opravdu volat nebudu.
Jsem sice taky bambusový nadšenec, ale zároveň natolik nohama na zemi abych věděl že piplání Nigry s panošovanýma listama ze zkumavky české bambusářství nikam neposune.

A z mých mizivých jednoletních zkušeností- bambusy vysazené v půlce dubna které ještě 2x přemrzli ranními mrazíky -5*C se do konce června vzpamatovávali, než pustili výhony a bambusy zasazené v půlce května lezli ven už koncem května.
Tudíž já bych sázení první rostliny na podzim nedoporučoval i když s tím zatím nemám zkušenosti, nicméně to nejspíš vyzkouším a koncem září vysadím Atrovaginatu a 2x Bashania fargesii abych měl srovnání s rostlinami stejného druhu které už mám.

20

Re: Jaký bambus??

Martinfarmář napsal:

Jsem sice taky bambusový nadšenec, ale zároveň natolik nohama na zemi abych věděl že piplání Nigry s panošovanýma listama ze zkumavky české bambusářství nikam neposune.


Minimálně posune v tom, že se potvrdí, že u nás bude vymrzat, což předpokládám. Dokud to nevyzkoušíš, nevíš nic. Ale super, tady je alespoň vidět, že to tady čteš a přecijen sis něco z našich diskuzí vzal, protože o tom jsi se v knize určitě nemohl dočíst. smile

21

Re: Jaký bambus??

Mám zkušenost, že Phyll. atrovaginata je asi jeden z nejodolnějších druhů. Bashanie fargesie mi i na Jižní Moravě umí, pěkně omrznou a i stébla cca 5-6m umí odejít.

V září jsem zasadil a hlavně rozdal dost odkopku a na 99% v pořádku rostla. Pokud bude podzim hodně mrazivý, tak je to horší, ale mladou sazenici můžeš namulčovat aspoň 20cm a kořen by měl přežít, i když odejdou stébla tak z jara by měla obrazit.

Pokud chceš odkopávat ze svých mladých sazenic, tak to bych nedělal a nechal je 3 roky růst a až pak z nich dělal sazenice.
Pokud, ale chceš z mladých sazenic odkopávat a nic tě netlačí, tak počkej na jaro. Vždy záleží, aby byl dobrý kořenový bal a dostatek kořene, aby měla rostlina s čeho růst.

22

Re: Jaký bambus??

Wufeng: Já čtu všechno. Bambusy info i fórum a dělám si závěry ze všech dostupných informací (v češtině) Ano, popis druhů máš super, ale informační hodnota fóra je slabší co se týče základů pěstování bambusů, tam je Rézlova kniha nedostižná.

Jirka: V žádném případě nebudu odkopávat své sazenice, jsem rád že se jim kromě tří parvifolií daří. Jenom jedeme koncem září na Slovensko vystavit středoasiatku, tak se chci stavit u Rézla, příští 2 roky totiž přes Moravu nepojedem. Mám možnost si sazenice buď uskladnit do jara ve vytápěném skleníku místního zahradníka, nebo je můžu rovnou vysadit. Sláma na mulč není problém, okolí už mám zakryto 10 cm hnoje, takže široký pruh kolem nepromrzne.

23

Re: Jaký bambus??

Pokud jsou to sazenice od Rézla, tak to budeš mít v květináči a zakořeněné. Kdysi jsem u něj bral koncel léta a hned je zasadil.
Nejsem si jistý, jestli je vytápěný skleník to pravé. (zkušenosti nemám)
Pokecej s Rézlem a ten Ti rád poradí.

24

Re: Jaký bambus??

Já vím, nakupuju jenom tam. V Rosteto maj pražské ceny.
Chápu že vytápěný skleník ideální není, protože tam rostlina zchoulostiví, ale studenej nemám, leda bych to zasadil a přikryl igelitovym pytlem.