1

Téma: Phyllostachys aureosulcata aureocaulis - zelený proužek

Rád bych poprosil všechny kdo pěstují Phyllostachys aureosulcata aureocaulis zda by neprohlédli své trsy a pokud najdou některá stébla se zeleným proužkem, aby mi zde dali vědět. Zajímalo by mě zda jsou stébla čistě žlutá, nebo zda se najdou i taková, která nějaký proužek budou mít. Pokud budete vědět, že jde o "normální" Phyllostachys aureosulcata aureocaulis či o klon Lama Tempel prosím toto upřesněte.

2

Re: Phyllostachys aureosulcata aureocaulis - zelený proužek

Phyllostachys aureosulcata Aureocaulis mám dva trsy, každý s iného zdroja, pôvod u oboch neznámy. Klon "A" má šiestym rokom steblá do 400 cm, priemer do 1.5 cm, všetky čisto žlté, bez prúžkov. Klon "B" má štvrtým rokom steblá do 450 cm, priemer do 2 cm a na dvoch najhrubších sú zelené prúžky, ale vždy len na jednom internódiu. Rastlinu s Exoterry mám prvým rokom a neviem ešte porovnať s "A" a "B". Tam mala žlté steblá s priemerom okolo 6 cm.

3

Re: Phyllostachys aureosulcata aureocaulis - zelený proužek

tento bambus mam 3 roky . Tento rok ma steblá asi do troch metrov a na niektorých má spomínaný zelený prúžok. O aký klon sa jedná neviem. Za zmienku možno stojí aj fakt že rastie pod stromom (črešňa) . Zaujímavý je aj Phyl. vivax aureocaulis ktorý mi vyhnal jedno steblo takmer celé zelené.Ak bude záujem môžem nafotiť.

4

Re: Phyllostachys aureosulcata aureocaulis - zelený proužek

Já mám normální Phyllostachys aureosulcata aureocaulis od pana Rézla v zemi jeden rok, asi 10 stébel,a na dvou nejhrubších mám taky zelený proužek, a taktéž na jednom internodiu. Stébla jsou tenké, tak to není na první pohled vidět, ale jsou tam.
Phyllostachys vivax aureocaulis mi to dělá taky, to co popisuje peter, vlastně jsem ho už koupila s jedním zeleným stéblem. A letos z pěti co vyrostly, jsou dvě zelené. Pan Rézl mi to nějak vysvětloval, a teď to určitě popletu, že je šlechtěný z Huanwenzhu nebo tak nějak, a ze začátku se to ještě může projevit a může se objevovat zelené stéblo se žlutým proužkem. Časem to vymizí. Wufeng to určitě vysvětlí líp:).

5

Re: Phyllostachys aureosulcata aureocaulis - zelený proužek

můj aureocaulis stejně tak, zelený proužek, na jednom internodiu, většinou tak třetí čtvrté od země. cca na 10 procentech stébel, rostlina z Rosteto.

6

Re: Phyllostachys aureosulcata aureocaulis - zelený proužek

Děkuji všem za infa, zajímá mě jak běžný je ten výskyt proužků. Zdá se, že v některých trsech se zelená neobjeví vůbec, v jiných je zase poměrně častá.

vrlka napsal:

Phyllostachys vivax aureocaulis mi to dělá taky, to co popisuje peter, vlastně jsem ho už koupila s jedním zeleným stéblem. A letos z pěti co vyrostly, jsou dvě zelené. Pan Rézl mi to nějak vysvětloval, a teď to určitě popletu, že je šlechtěný z Huanwenzhu nebo tak nějak, a ze začátku se to ještě může projevit a může se objevovat zelené stéblo se žlutým proužkem. Časem to vymizí. Wufeng to určitě vysvětlí líp:).

Phyllostachys vivax aureocaulis je nestabilní zcela běžně. Určité množství stébel má více či méně zelená stébla. Pokud to vadí dají se vystříhnout. Časem to nevymizí, některý rok mohou zelenější vynechat, ale sklony k barevné mutaci v rostlině zůstávají. Škoda, že ty mutace nejsou stabilní. Vím, že se je někde pokoušejí vyselektovat, ale zatím bez úspěchu.

pro Szomolányi: Jsem zvědav jak vám ta z Exotery naroste. Takhle tlustá stébla by byla nádherná.


Chci letos přesadit některé aureosulcáty do teplejší lokality. Viděl jsem u Vaupela, že Phyllostachys aureosulcata spectabilis Lama Tempel dělá u něj taky pěkně tlusté tyče. Odhadoval bych tak 4 cm. Tak jsem zvědav co časem udělá v lepší lokalitě.

7

Re: Phyllostachys aureosulcata aureocaulis - zelený proužek

Zdravím. Taky jsem našel na jednom letošním stéble zelený proužek a také pouze na jednom internodiu. Když se stéblo klubalo z pochvy, byl krásně vidět. Rostlina je sázená loni a letošní stébla jsou úplně červenofialová, takže proužek je vidět hůř. Rostlina je od p. Lipenského.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

8 Naposledy upravil: fulano (25.06.2010 19:48:29)

Re: Phyllostachys aureosulcata aureocaulis - zelený proužek

Phyllostachys aureosulcata Aureocaulis pěstuji v kvetinaci na balkone druhy rok. Vyska rostliny cca 2m. Spodní cast stebel, ktera nejsou vystavena slunecnimu zareni jsou z velke casti hlavne zluta. Horní cast je zbarvena do cervena. rostlina zakoupena www.cesketropy.com Zadny pravidelny prouzek nevidim jestli jsem koupil nejaky klon netusim....

9

Re: Phyllostachys aureosulcata aureocaulis - zelený proužek

Zdravím,

Vyrostlo mi zajímavé stéblo v porostu Ph. aureosulcata Aureocaulis. Občas se vyskytne slabý zelený proužek nebo dva vedle sebe mezi kolínky, ale tohle vypadá jinak. smile Z každé strany je různě tlustý zelený proužek (pruh) a vypadá to, že bude po celém stéblu.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

10

Re: Phyllostachys aureosulcata aureocaulis - zelený proužek

To se opravdu povedlo. Vypadá moc pěkně. Stálo by za to pokusit se ho vyseparovat, zasadit zvlášť a počkat na další rok, zda bude mutace stabilní. Párkrát už jsem to zkoušel, ale zatím jsem neměl štěstí, nebylo to stabilní a nová stébla rostla zbarvená po staru. Pokud by se to povedlo, hlásím se do řady zájemců smile, byl by z toho krásný nový kultivar.

Loni jsem měl něco podobného v porostu Phyllostachys aureosulcata Harbin-inversa, ale stéblo, než jsem ho stačil odkopnout, v průběhu léta zmizelo.

PunBB bbcode test

11

Re: Phyllostachys aureosulcata aureocaulis - zelený proužek

Tak se mi po letech zase v porostu Phyllostachys aureosulcata aureocaulis Lama Tempel objevila mutace na stéble. Podélný zelený proužek. Zkusil jsem ho odkopnout a uvidíme, zda nebude konečně stabilní.

PunBB bbcode test


PunBB bbcode test


PunBB bbcode test


PunBB bbcode test

12

Re: Phyllostachys aureosulcata aureocaulis - zelený proužek

Vanjos napsal:

Zdravím,

Vyrostlo mi zajímavé stéblo v porostu Ph. aureosulcata Aureocaulis. Občas se vyskytne slabý zelený proužek nebo dva vedle sebe mezi kolínky, ale tohle vypadá jinak. smile Z každé strany je různě tlustý zelený proužek (pruh) a vypadá to, že bude po celém stéblu.

Co u tebe? Loni, letos nic? Nebo další zelené?