1

Téma: Jaký bambus??

DD jsem tu naprostý nováček a chtěl bych poprosit o radu.

Stavím podélný záhon o rozměrech cca 40 x 300 cm. Hloubka je teoreticky možná 60 cm (ještě není vyhloubena.
Plán je takový vysadit nějaký druh bambusu aby dosáhl výšky 3 metrů a zakryl hnusnou stodolu od souseda. Prostor kolem bude vydlážděn.
Nejvhodnější mi přijde trsnatý bambus abych nemusel řešit kořenovou zábranu, ale moc tomu nerozumím.

Otázka zní. Jaký by byl vhodný bambus a zda je vůbec možné do podobného prostoru bambus vysadit.

Předem děkuji za odpověď, fotky snad budou později.

2

Re: Jaký bambus??

Doporučuji přečíst články tady:

http://bambusy.info/?clanky

Mělo by to pomoct při výběru vhodného druhu.

3

Re: Jaký bambus??

Děkuji
Nevím proč jsem měl za to, že Fargesia je výběžkatá.
A teď už jen získat odkaz kde sehnat kvalitní sazenice a budu naprosto spokojený big_smile

4

Re: Jaký bambus??

Mám nějaké druhy namnožené, mrkněte sem http://bambusy.info/?nabidka

jinak další zdroje v odkazech tady:

http://bambusy.info/?odkazy

5

Re: Jaký bambus??

Ferry: Pokud nemáš skleník, tak klidně vybírej až do jara, tím že teď vysadíš bambus mu moc nepomůžeš.

6

Re: Jaký bambus??

Martinfarmář napsal:

Ferry: Pokud nemáš skleník, tak klidně vybírej až do jara, tím že teď vysadíš bambus mu moc nepomůžeš.

To je blbost. V srpnu jsem sázel, přesazoval, dělil desítky, možná stovky bambusů a úhyn je prakticky nulový. Jarní výsadba je lepší, ale teď se dá v pohodě sázet taky.

7

Re: Jaký bambus??

V srpnu a v září úplně v pohodě. Pokud je kvalitní sazenice, nebo odkopek, tak klidně do toho. Osobní zkušenost.

8

Re: Jaký bambus??

taky můžu potvrdit. v srpnu jsem sázel odkopky a bez ztráty.

9

Re: Jaký bambus??

wufeng napsal:

To je blbost. V srpnu jsem sázel, přesazoval, dělil desítky, možná stovky bambusů a úhyn je prakticky nulový. Jarní výsadba je lepší, ale teď se dá v pohodě sázet taky.

Vycházím z toho, že na Rosteto ani v knize pana Rézla to nedoporučují. Nejde jen o úhyn, to je jen nejkrajnější případ, ale selským rozumem vzato si vysazením sazenice před zimou sazenici oslabím na příští sezonu.
Přes zimu mi stejně neporoste protože spouštěčem růstu je teplota. A na jaře bude muset nejdříve regenerovat že škod utrpěných přes zimu a doplnit zásoby energie které na podzim už měla připravené na jaro, ale které musela v zimě vydat aby přežila.
Takže ve finále začne pouštět výhony déle, než když přečká zimu ve skleníku a vysadím jí začátkem května.
Samozřejmě netvrdím že je nemožné vysadit bambus v prosinci tak aby to přežil, jenom je to kontraproduktivní.

10

Re: Jaký bambus??

Martinfarmář napsal:

Nejde jen o úhyn, to je jen nejkrajnější případ, ale selským rozumem vzato si vysazením sazenice před zimou sazenici oslabím na příští sezonu.
Přes zimu mi stejně neporoste protože spouštěčem růstu je teplota. A na jaře bude muset nejdříve regenerovat že škod utrpěných přes zimu a doplnit zásoby energie které na podzim už měla připravené na jaro, ale které musela v zimě vydat aby přežila.
Takže ve finále začne pouštět výhony déle, než když přečká zimu ve skleníku a vysadím jí začátkem května.
Samozřejmě netvrdím že je nemožné vysadit bambus v prosinci tak aby to přežil, jenom je to kontraproduktivní.

Podsouváš nám něco, co nebylo řečeno. O výsadbě v prosinci tu nikde nebyla řeč, to je samozřejmě nesmysl. Hovořilo se o výsadbě v srpnu a září, což je opravdu v pohodě a dokládá to naše mnohaletá zkušenost. Rostliny obecně rostou, pokud je teplota nad 10, někde se uvádí 11°C. To znamená, že mají cca. 3 měsíce do zimy na to, aby zakořenily. Pokud má člověk sazenici k dispozici a připravené místo k výsadbě, tak je nesmysl čekat s výsadbou na jaro. Samozřejmě pokud přijde opravdu tuhá zima, může to rostlinu vysílit, ale to je riziko s kterým se musí počítat. Naopak, pokud je zima průměrná či teplá, rostlina už má 3 měsíce náskok, je zakořeněná, mnohdy má rozrostlé rhizomy do stran, takže je to oproti čerstvě vysazené výhoda.


Martinfarmář napsal:

Vycházím z toho, že na Rosteto ani v knize pana Rézla to nedoporučují.

To není pravda, že to na Rosteto nedoporučují.

cituji z jejich webu:  (link zde: http://www.bambusy.cz/pestovani-bambusu/ )

Rosteto napsal:

13) Nejlepší období pro sázení bambusů je duben až srpen, aby do zimy stačily trochu zakořenit.

Já bych to klidně rozšířil i na září, jak píše Jirka, dokonce jsem sázel i v říjnu a s úspěchem, ikdyž to už je dost hraniční termín. Pro úplnost bych dodal, že se dá mnohdy sázet i v březnu. Jejich doporučení je sázka na jistotu.

A to, že to nedoporučuje Rezl ve své knize, to už je úplná lež.

Cituji strana 26:

Rezl napsal:

Bambusy se vysazují v období od března do října, přičemž nejvhodnější je časné jaro, kdy ...

Takže Rezl má to rozpětí ještě větší, než jsme doporučovali tady na webu. Příště si pořádně přečti zdroje z kterých vycházíš a nevymýšlej si.

11

Re: Jaký bambus??

Vycházel jsem z tohoto:  http://www.bambusy.cz/nejodolnejsi-bambusy/

Nejlepší je podle našich zkušeností bambusy sázet na jaře!!!, na podzim sázené rostliny nemusí stačit dobře zakořenit a přes zimu i odolná kvalitní sazenice může utrpět velké poškození díky nedostatečnému kořenovému systému a problémům s vodu.

Netvrdím že tu byla řeč o výsadbě v prosinci, jenom nadhazuju že bych dokázal nejspíš udržet při životě i bambus vysazenej v prosinci jenom by mě to stálo mnohem víc práce, času a energie a nic bych tím ve výsledku nezískal.

Co se Rezlovy knihy týká, buď jsem se spletl, nebo o tom bude zmínka v jiné kapitole než 3.4 výsadba, četl jsem to asi 3x, ale v současné době nemám úplně čas číst to po 4.

A jestliže i Rézl píše že nejvhodnější je časné jaro a wufeng píše že jejich doporučení je sázka na jistotu, tak já bych svůj 1. Bambus v životě rozhodně na jistotu sázel, abych si ušetřil zklamání.
Samozřejmě že když si budu množit vlastními odkopky, protože se mi to už po zahradě rozrůstá jako plevel a budu jich mít mraky takže mi na nějakém kousku nezáleží, tak to přesadím kdy to jde, ale to asi nebude Ferryho případ.

Když jste tady všichni takový velezkušení, tak už sem radši ani nebudu nic psát a otravovat vás svou nicotnou existencí. Martin

12

Re: Jaký bambus??

Se šípkovou nebo se zelím?:)


Kluci já se chci zeptat, jestli někdo nemáme na na Jižní Moravě pořádnou sazenici Parvifolie. Mám jednu již třetím rokem a pořád roste jako kleč na horách. Nechci ji zadarmo samozřejmě.