1 Naposledy upravil: Martinfarmář (13.07.2017 20:51:04)

Téma: Žloutnutí mladých rostlin

Zdravím, s pěstováním bambusů jsem začal letos na jaře. Mám celkem 6 druhů bambusů v 15ti rostlinách zakoupených u p. Rézla. Všechny mají už výhonky a některé už jedou 2. Kolo. Celkově to pěkně roste. Jediné co mě trochu trápí je žloutnutí většiny Phyllostachysů nejvíce pak parvifólií. Listy jsou světlounce zelené až žluté na některých větévkách skoro bílé. Nemáte někdo podobnou zkušenost? Mě napadá jedině příliš mnoho slunce?
Pro upřesnění. Pěstuji bambusy u Berouna 350m.n.m na holém kopci nad údolím Berounky který je tvořen zvětralým vápencem na kterém je 15cm ornice celé je to totálně vyprahlé a daří se tady normálně jen trnkám. Takže když chci zasadit jabloň musím odvézt 2 kolečka kamení a nahradit je hlínou. Bambusy musím každý 2-3 den zalít a občas tu dost fouká. Nejlíp se tu daří Bashanii fargesii.

2

Re: Žloutnutí mladých rostlin

Minulý rok jsem na podzim u p. Rezla koupil 2 ks Parvifolie jedna mĕla zelené listy a druhá stejné jak popisuješ. Když jsem je bral tak mi na tu světlolistou dal slevu a řekl že má màlo železa. V letošní zimu mi obĕ dvĕ rostliny umrzly. To co letos vyrostlo je normálnĕ zelené a vypadá to že listy nebudou tou vadou postiženy.

3

Re: Žloutnutí mladých rostlin

Parvifalia byly žlutější už u něj, ale u mě se to ještě o dost zhoršilo. Výhony vyjely normálně zelené, ale nové listy zažloutly také i když ne tolik jako staré. Atrovaginata a Shanghai 3 jsou také žlutější. Vivax a sp. Kew jsou normálně zelené, Bashania fargesii je jak kopřiva tu ani nepočítám to je úplně jiná kytka, ta bude asi pěknej neřád.

4

Re: Žloutnutí mladých rostlin

U Phyllostachys parvifolia jsem to viděl vícekrát. Rostlina je světlá, skoro bílá. Přitom na stejné lokalitě další sazenice roste normálně. Může jít o nedostatek železa, nebo mě to spíš přijde jako když rostlina utrpěla šok a v důsledku toho ztratila schopnost přijímat část prvků z půdy. Snad se to časem zlepší, někdy takhle rostlina klempíruje i více let.

To, že ty další jsou světlejší může být způsobeno tím, že jsou na plném slunci na sušší lokalitě. Mám podobnou zkušenost z jedné zahrady, která je na plném slunci a je suchá. Zatímco v jedné zahradě, kde je vlhko a ne tolik slunce je bambus zelený, stejný druh v té druhé, suché a plně na slunci je velmi světlý, skoro do žluta. Řešení je, buď tam zasadit stromy, aby to zastínily a zalévat hojně, nebo se smířit s tím, že bambusy tam budou menší a velmi světlé, spíš do žluta.

5

Re: Žloutnutí mladých rostlin

U mě je to spíše tím plným sluncem, zalévám dost. Někde na webu Rosteto jsem tuším četl že se mladé rostliny občas musí přistínit, ideální by asi byla ta zelená zástěna z OBI co se dává v satelitech na pletivo proti sousedům. Jenomže kdybych měl takhle stínit 10 rostlin tak jsem na 60ti metrech a to bude určitě drahá sranda.
Spoléhám spíš na to, že si časem bude víc stébel stínit vzájemně a pomůže si to samo.

6

Re: Žloutnutí mladých rostlin

Bambusy mi rostou na plném slunku a nestíním. Hodně zalívám a hlavně tento rok je u mě pěkná sahara.
Občas mi to dělala mladá rostlina, ale časem to přestali dělat.

7

Re: Žloutnutí mladých rostlin

wufeng napsal:

Řešení je, buď tam zasadit stromy, aby to zastínily a zalévat hojně, nebo se smířit s tím, že bambusy tam budou menší a velmi světlé, spíš do žluta.

Já se v žádném případě nesmířím s tím, že budu pěstovat zažloutlé bonsaje. Stromy řešení nejsou, leda bych tam sázel 4m smrky.
Mám těch parvifolií celkem 5 z toho 3 na kopci a ty jsou nejžlutější a 2 pod kopcem o 20 m níž a z těch je jedna normálně sytě zelená.
Jde čistě o to najít příčinu. Těm dole vozím odstátou vodu v barelech každé 2-3dny 100L na 9 rostlin. Ty nahoře zalévám hadicí rovnou z vrtu a každá má tak 30L. Půda je tam extrémně kamenitá, takže přebytek bez problémů odteče. Teď jsem nově zkusil všechny horní zastínit zelenou zástěnou z OBI co se věší na drátěné ploty. Mám to od východu na západ nad rostlinami a vrhá to luxusní celodenní stín, tak uvidíme.

8

Re: Žloutnutí mladých rostlin

Správná odpověď na to proč žloutnou mladé parvifolie není nedostatek železa, ale nedostatek kořenů.
Včera jsem všechny 3 parvifolie v lokalitě kde žloutly vykopal a zjistil jsem, že mají uhnilé všechny původní kořeny které měly na jaře když jsem je sázel z květináče. Zůstalo jen starší tvrdé dřevo a z toho u rostliny která byla nejzelenějších vybíhalo 5 nových oddenků nejdelší 60 cm. 2 zbývající rostliny, které už byly skoro mrtvé měly každá 1 oddenek 20 cm.
Z toho lze usoudit, že všude kde vám žloutnou parvifolie máte nejspíš stejný problém a to jak dlouho rostlina zápasí než se zazelená závisí na tom jak rychle dokáže obnovit kořeny.
Podotýkám, že na stejné lokalitě kde jsem měl tyto parvifolie jsem měl v řadě ještě 2ks Shanghai3 a 1x sp. Kew které při stejné zálivce a hnojení slepičincema byly pořád normálně zelené. Shanghai3 získal v letním slunci mírně nažloutlý nádech což se mu stejně děje při běžném stárnutí stébel.
Parvifolie je tedy na něco v půdě mnohem náchylnější než ostatní bambusy a pokud to není voda nebo hnojivo tak třeba vápenec a zásadité pH.