1

Téma: Divné rady v časopise

Dostal se mi do ruky časopis Zahrádkář. Starší číslo.

PunBB bbcode test

Co jsem se tam dočetl za rady, mě opravdu překvapilo.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Že v dubnu radí, že můžeme množit bambusy dělením bych pochopil u Fargesií, ale že to doporučují u Phyllostachysů, jak dokládá obrázek, mi hlava nebere.

PunBB bbcode test

Opravdu bych chtěl vidět, jak se jim ujmou nově rašící výhony, které odkopnou od mateční rostliny, tak jak radí na obrázku. Odhadoval bych úspěšnost na 0%.

PunBB bbcode test

Ať se na mě nezlobí, ale kurátoři Botanické zahrady by měli radit pouze tam, kde tomu rozumí. Tohle je úplná blbost a nejhorší čas, kdy by se mělo množit. Alespoň jsem se dočetl na stránkách, že budou provádět rekonstrukci a hlavně revizi názvů bambusů. Je to ostuda, že po desetiletí tam mají dnes už neplatné, nebo někdy dokonce nesmyslné názvy.

2 Naposledy upravil: pavelmicek (28.06.2017 15:53:25)

Re: Divné rady v časopise

Jsem bambusový začátečník. U výběžkatých druhů ještě nemám kořenovou bariéru. Jedná se o rostliny, které po zasazení mají své druhé jaro.
Indocalamus Latifolius Hopei + Phyllostachys aureosulcata Harbin-inversa si to nebezpečně šinou k sousedovic plotu, takže jsem zakročil, tím , že jsem rýčem překopl rhizom s posledními výběžky nejblíže k sousedovi. Letošní jaro, když cca 1-2 týdny vykukovali nové výběžky. S hrůzou jsem zjistil, že už jsou rhizomy i půl metru za plotem, ale šlo to ještě vytáhnout. Choval jsem se k tomu dost surově. Tak jak se mi to podařilo povytahovat a porozškubat jsem to zasadil do květináčů. Cca 2 rhizomy s výběžky a dva bez výběžků Indocalamus + cca 4 rhizomy Phyllostachys opět porůznu s výběžky a bez. Ku mému údivu se cca 80% ujali a už vystřelují z květináče nové výběžky. Některé původní výběžky sice uhynuli, ale rhizom žije a pustil nové. Samozřejmě všechny nové výběžky jsou teňoulinké jako párátka.

PS: nahrál bych zde obrázky odkopnutých rhizomů, ale skáče mi zde toto upozornění: Too more links in message. Allowed 1 links. Reduce number of links and post it again.
Nechápu, proč nemůžu mít více odkazů v jednom příspěvku? Ostatní mají.

3 Naposledy upravil: pavelmicek (28.06.2017 15:41:27)

Re: Divné rady v časopise

PunBB bbcode test

4

Re: Divné rady v časopise

PunBB bbcode test

5

Re: Divné rady v časopise

Možná jsem byl na ně příliš přísný, ale reagoval jsem hlavně na ten obrázek, kde je vidět, že se má odkopnout jen poslední malý kousek s nově rašícím výhonkem. Spousta lidí se tím může inspirovat a to je škoda.
Ten případ co uvádíte vy, je spíše množení rhizomovými řízky. To samozřejmě jde, i tam je ale lepší množit ještě předtím, než začnou růst nové výhonky. Rostlina se zbytečně vysiluje, když se nakrájí v období růstu. Mě se to moc neosvědčilo, pokud člověk netouží po obrovském množství sazenic najednou, tak je lepší počkat, až se nové výhony olistí a pak je odkopnout. Sazenice takto získané mají velkou vitalitu, víc vydrží. Rhizomové sazenice je nejlepší první rok držet v kontejnerech a ve skleníku a zajistit jim maximální péči. Obecně jsou v začátcích mnohem méně odolné.

S obrázky a připojením sem může být problém s konkrétním hostingem. Já používám vlastní a pak se linků dá použít více najednou. Příště mi klidně fotky pošlete na wufeng@bambusy.info a já je sem přidám.

Dnes odjíždím na dovolenou, tak případné obrázky přidám až se dostanu k dobrému internetovému připojení. Prosím proto o strpení.

6

Re: Divné rady v časopise

S oslabením rostliny odkopnutím posledních výhonků v době růstu souhlasím. Byl jsem překvapený jak to pocítila i samotná mateční rostlina. Na chvíli se zastavil růst ponechaných výhonků a některé dokonce uhynuli. Teď už dorostli a vyrašili další nové.

Jsem Pavel, budu rád za tykání wink

S obrázky jsem si poradil, díky.