1 Naposledy upravil: Terrigen (08.06.2017 05:02:19)

Téma: Fargesia murieliae jumbo ?

Zdravím
Potřeboval bych pomoci s určením správného druhu . Před třemi lety jsem zasadil tuto fargesii pod názvem fargesia murieliae jumbo je to bamboo select takže z laboratoře. Po prohlédnutí druhů fargesií a fotek na vašem webu  si  ale nejsem  úplně jistý zda se jedná o murieliae jumbo. Výhony vyhání úplně jako první z bambusů už ke konci března i když je dost chladno. Jinak trs roste krásně a zimy snáší bez problémů. Letošní zimu poprvé byly oschlé listy ale už má nové. Předem děkuji za pomoc.

Omlouvám se za kvalitu fotek je to focené mobilem

http://vat.rajce.idnes.cz/nastenka/

2

Re: Fargesia murieliae jumbo ?

Dost jsem nad tím dumal a spíš než  Fargesia murieliae mi to přijde na Fargesia rufa. Listy jsou tenčí než u Fargesia murieliae. Také to, jak je trs řídký a výhonky rostou daleko od sebe hovoří spíš pro Fargesia rufa, ikdyž jejich barva není úplně taková, jakou mají u mé rostliny. Dalším vodítkem je ten brzký růst výhonů, takže i když nevypadá v mnoha znacích na Fargesia rufa stejně bych se přikláněl k tomu, že se jim v obchodě pomíchaly cedulky a tohle je Fargesia rufa.

3 Naposledy upravil: Terrigen (08.06.2017 22:02:20)

Re: Fargesia murieliae jumbo ?

Děkuji za odpověď
Ještě jsem přidal fotky vzrostlých stébel dnes focených. Fargesie rufa mám také ale přijdou mi  celkově mnohem drobnější jako celek. Je ale pravda že se u tohoto  trsu nestáčí listy ale nové listy narůstají na nových stéblech až příští rok.

4 Naposledy upravil: Terrigen (08.06.2017 22:01:32)

Re: Fargesia murieliae jumbo ?

Musím přiznat že po chvíli googlení fotek se opravdu podobá fargesii rufa ale myslel jsem že  fargesia rufa narůstají listy na nových stéblech rovnou ve stejném roce.
Vypadá to že máte pravdu. Fargesie rufa kterémám jsou nízké a spíše do šířky . Letos jsem sázel dvě nové které by neměli být laboratorně množené tak uvidím jak se budou vyvíjet

5

Re: Fargesia murieliae jumbo ?

No spíš to vypadá na nějakou formu Fargesia robusta...možná "Campbell"

6

Re: Fargesia murieliae jumbo ?

To mě také napadlo ale zase mi nesedí ta zimovzdornost která by neměla být nějak moc velká. po letošní zimě vypadal mnohem lépe než fargesia nitida která je hned vedle a i phyllostachys bisseti se dává do teďka dobromady. Měl jen uschlé listy na části stébel.Žádné zmrzlá stébla ani výhonky se netvářily že by jim vadily noční mrazíky

7

Re: Fargesia murieliae jumbo ?

To, že se listy vyvíjí až další rok, mluví proti Fargesia rufa, všechno ostatní bych řekl na ní hovoří. Mám klonů Fargesia rufa víc a některé se hodně podobají Fargesia robusta. Ty bílé pochvy na stéblech evokují myšlenku, že je to Fargesia robusta, ale ta je opravdu výrazně míň zimovzdorná a nezimovala by takhle dobře.

Takže je to opravdová záhada. Nejlepší dojem člověk získá, když rostlinu vidí naživo, fotky někdy mohou mást. Ale přesto když zvažuji všechny možnosti, tak mi vychází Fargesia rufa nejvíc. Může to být další příklad vlivu laboratorního množení na rostliny. Když se jim daří produkovat rostliny, které jsou méně odolné, méně rostou, překvapivě vykvétají, třeba se jim u téhle podařilo posunout období růstu listů na další rok. Také barva výhonků a stébelných pochev se liší.

To, že vaše další rostliny Fargesia rufa jsou nižší a rostou spíše do šířky je působeno tím, že jsou mladé. Moje první Fargesia rufa rostla v prvních letech také hlavně do šíře a až pak se začala zvedat. Teď má ke 3 metrům a poměrně silná stébla.

Ale na druhou stranu se můžu mýlit a opravdu to bude namnožená rostlina Fargesia murieliae Jumbo s naprosto neobvyklým růstem, což může být způsobeno laboratorním množením.

8

Re: Fargesia murieliae jumbo ?

Dovolil jsem si sem přidat pár fotek ke zkoumání. Lépe se na to kouká, když nemusím překlikávat na album. Třeba někoho dalšího něco napadne. Pokud by to vadilo, smažu je.

PunBB bbcode test


PunBB bbcode test


PunBB bbcode test


PunBB bbcode test


PunBB bbcode test


PunBB bbcode test

9

Re: Fargesia murieliae jumbo ?

PunBB bbcode test


PunBB bbcode test


PunBB bbcode test


PunBB bbcode test


PunBB bbcode test

10

Re: Fargesia murieliae jumbo ?

Vypadá to, že to bude tak jak píšete. Nejspíš nějaký zmutovaný klon. Umístění fotek mi určitě nevadí dal jsem to přes odkaz protože se mi nedařilo umístit je sem takto. Vidět to na vlastní oči je určitě nejlepší způsob ale jsem z Teplic tak je to trochu z ruky. Každopádně děkuji za zájem a odpovědi a třeba někoho ještě něco napadne.

11

Re: Fargesia murieliae jumbo ?

To jsem rad ze je tu take nekdo z Teplic,take tu pěstuji a musim říct ze v vlastni zkušenosti by to mohla byt i robusta přeci jen me tu bez poskozeni prezimuje i vivax

12

Re: Fargesia murieliae jumbo ?

To rád slyším že je nás tu víc z Teplicka. Docela bych se přikláněl k tomu co psal  wufeng většina vlastností odpovídá fargesii rufa .  Je fakt že krom letošní zimy bambusy byly vždy bez poškození možná to bylo letos i tím že jsem bambusy během zimy vůbec nezaléval. O Ph.vivax jsem ani neuvažoval bál jsem se umrznutí ale asi ho také vyzkouším když vám dobře prospívá. Je pravda že v zoo Ústí nad Labem mají nádherné velké pH.vivax tedy alespoň si myslím že to jsou.