1

Téma: Opadany Phyllostachys Nigra

Zdravim vsechny bambusove nadsence ☺️
Jsem tu nova a dik za tohle forum. Bambusu jsem propadla nedavno konkretne Phyllostachys Nigra kdyz jsem narazila na fotky byla to laska na prvni pohled. big_smile Podarilo se mi najit zahradnicke centrum kde ho prodavaji. Podotykam ze ziju v Irsku. Doufala jsem v rostlinu dostatecne starou ktera uz bude mit stonky cerne (absolutni zahradnicky laik bohuzel, pravdepobone se tomu rika jinak). Mela jsem stesti a prave takovou tam prodavali. Problem byl v tom ze az na par vyjimek byl bambus holy, ale mel rasici pupeny i cerstvy vyhonek, na otazku proc je rostlina hola jsem od prodejce dostala odpoved ze nemela dost slunce. Je to mozne? Mohlo byt na vine taky to ze bambus je dost vzrostly (meri cca 3m) a kvetinac ve kterem jsem ho koupila uz mu byl mozna maly a bez zivin, koreny mel viditelne omotane dokola, musela jsem plast rozstrihnout,protoze pri presazovani do vetsiho keramickeho (cca 30cm prumer) nesel ven. Na dno jsem nasypala tenkou vrstvu pisku a kolem korenoveho balu doplnila "organic farmyard manure" (na doporuceni v onom zahradnictvi). To je vlastne dalsi moje otazka: da se takto vzrostly Phyllostachys Nigra ponechat a pestovat v kvetinaci aniz by zivoril? Samozrejme budu prihnojovat, navic tady v Irsku nejsou zimni teploty nijak extremni, vetsinou slabe pod nulou ale I tak mam trochu obavy aby to v tom kvetinaci prezil. Da se nejak ochranit aniz by se premistoval do interieru? Tak vysoke stropy nemam. Bydlim v podnajmu a proto bych radeji zustala u kvetinace, prece jen investice do bariery by byla nenavratna nemluve o zasadnim zasahu do zahrady a hlavne mobilita pokud bych se stehovala. Prilozim fotky, uvitam jakekoliv rady jak na to aby se tenhle krasavec mel u me co nejlip. wink
Take jsem se tu docetla ze Phyllostachys Nigra kvetla nekdy kolem 2014-15? To by me potesilo ze by zakopeny bambus byl novou generaci z techto semen, myslite ze je to pravdepodobne? Nejsem si jista ze v onom obchode budou znat rodokmen, je to retezec Homebase

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

2

Re: Opadany Phyllostachys Nigra

Myslím, že pokud u vás v zimě budou teploty jen občas pár stupňů pod nulou, tak to přežije ve zdraví. Chce ho to zalévat i v průběhu zimy, hlavně vždy, když mrazy pominou.

Jestli je holý, tak bych spíš tipoval, že ho někdo zapomněl zalít a proto mu listy opadaly. Je taky možné, že měl nedostatek světla přes zimu, ale to by musel být pár týdnů v úplné tmě. Řetězce ale většinou rostliny nezimují, spíše překupují, tak bych spíš tipoval, že jim přeschnul. Jestli obráží, tak to nemusí vadit.

Pokud vím, tak kvetly jen některé izolované rostliny. Jestli tahle má ale 3metry, tak to pravděpodobně nebude nová generace ze semen, to by nestačil takhle vyrůst.

Při pravidelném hnojení a zalévání by měl v květináči vydržet. Až ho vyplní, tak zas přesadit do většího, nebo ho částečně zredukovat, by měl prostor k růstu.

Fotky stačí poslat na wufeng@bambusy.info a já je sem přidám.

Je to krásný bambus, držím palce ať se mu daří.

3 Naposledy upravil: sunstar (30.05.2017 12:36:55)

Re: Opadany Phyllostachys Nigra

Diky za odpoved. Na jedne z fotek ktere jsem poslala je videt jak je na tom bambus s hustotou a vyhonky. Mohli byste prosim poradit, jestli je mozne z tech vyhonku namnozit bambus v jinem kvetinaci a jak na to? Snazila jsem se neco o tom vycist tady I ruzne na webu ale podrobny navod abych rostline neublizila jsem nenasla. Jak tedy zalozit novy kvetinac?

4

Re: Opadany Phyllostachys Nigra

Podle fotek vypadá v pohodě. Až mu dorostou listy nebude na něm nic poznat.

Teď bych ho ale nemnožil. Už takhle má dost práce se zakořeňováním, do toho mu rostou nové listy a výhonky, tak bych ho nechal. Šlo by asi z něj odebrat to slabší stéblo na boku a tím ho namnožit, ale hrozí, že se tím poškodí kořenový bal, ulomí se výhonky, případně bambus zastaví růst těch nových.

Nejlepší je alespoň rok počkat. On se rozroste, příští rok na okrajích velmi pravděpodobně vyrostou nové výhony, které po olistění by se daly odebrat a tím ho namnožit.

5

Re: Opadany Phyllostachys Nigra

wufeng napsal:

Teď bych ho ale nemnožil. Už takhle má dost práce se zakořeňováním, do toho mu rostou nové listy a výhonky, tak bych ho nechal.

To je fakt, pockam. Mela jsem pocit ze ma v kvetinaci uz moc "narvano" tak ze bych mu tim udelala vic prostoru. Navic by se mi vic rostlin hodilo, protoze chci bambusem zakryt nevzhlednou betonovou zed. Pokud bych ho vysadila do bariery, nechala bych mu podel zdi nudli aby tam dorostl, jenze to z vyse uvedenych duvodu radsi neudelam. Takze cim vic kvetinacu, tim lip. wink

Takze pristi rok se olisteny vyhonek vydloubne s korenem? Jak asi dlouhym?

6

Re: Opadany Phyllostachys Nigra

Pokud chces zakryt betonovou zed a musi to byt v kvetinacich, porid si radeji podlouhle obdelnikove kvetinace, daleko lepe splni potrebu neco zakryt, bambus bude mit vice mista a bude se ti z vetsiho i lepe mnozit. Ilustrativni foto:

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/e5/3b/cf/e53bcf31cba44e7e73a380060f0c9fbe.jpg

7

Re: Opadany Phyllostachys Nigra

sunstar napsal:

Takze pristi rok se olisteny vyhonek vydloubne s korenem? Jak asi dlouhym?

Najde se rhizom z kterého nový výhon roste, ten se přestřihne a kořínky, které porostou z nového stébla se vymotají případně jinak oddělí od zbytku porostu.

8

Re: Opadany Phyllostachys Nigra

zaslala sunstar: K porovnani foto z dnesniho dne tzn. 11.6.  Doufam ze progres postupuje jak ma, je to radost pozorovat.

Zdravi Lucie

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

9

Re: Opadany Phyllostachys Nigra

Roste pěkně, tak jak má. Stačí pravidelně zalévat, možná i lehce přihnojit ať se pěkně olistí.

10

Re: Opadany Phyllostachys Nigra

Tak u mě letos v Beskydech naprosto stejný opad, tady však díky jednomu zimnímu týdnu, kdy se tepoty celou dobu držely kolem -15. Sejmulo to i část listů na Ph. Bissetii nebo Aureosulcata. Každopádně musím Nigru vyzvednout, přestože je spíše středně odolná pokud má vhodné podmínky nemá problém se statečně poprat i s drsným prostředím. Podobně jako na fotce už se hezky olisťuje - bohužel díky tomu jen dvě menší nové stébla, ale hlavně, že žije !!!

Čauky ZiP