1

Téma: Perspektivní trsnaté bambusy

Již dříve jsem v článku popisoval nové trsnaté druhy, které u nás najdou uplatnění.

http://bambusy.info/?clanky:Nove-kultiv … sia-nitida

Letos jsem konečně získal další prostor pro výsadbu a tak jsem některé z nich přesouval na nové místo. Pár jsem jich při tom vyfotil.

Jeden z nejperspektivnějších hybridů je určitě "Viking". Perfekně zimovzdorný, obrovsky vitální, zatím má do 3 metrů.
Myslím, že cílová výška může být klidně 5 metrů. Zdědil asi více po Fargesia murieliae. Stébla má zelená, na slunce není moc citlivý, roste na něm dobře a nestáčí moc listy.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Další, který roste jak blázen, je zatím oficiálně nepojmenovaný hybrid 19 z Booskopu. Sám mu pracovně říkám Gigant. Narostl během 3 let do 3 metrů a tak velkého trsu, že jsem ho musel rozdělit na 4 kusy, abych ho přesadil. Na fotce je jeho čtvrtina. Je na něm více znát vliv Fargesia nitida. Má tmavší stébla a je citlivější na slunce. Nevadí mu nijak v růstu, ale často na něm kroutí listy.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Další je krasavec Fargesia nitida Black Pearl. Perfektně zimuje, dobře narůstá. Barevnost nových výhonů je úžasná. Jeden z nejhezčích nových kultivarů. Podle některých zpráv z německa na některých lokalitách roste příliš rychle a hodně se rozklání do stran. V mé zahradě to nepozoruji, zatím se drží dost vzpřímeně.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

2

Re: Perspektivní trsnaté bambusy

Fargesia demissa Gerry se mi také osvědčila, odkopl jsem část na další místo. Netvoří hustý trs, ale barevnost stébel stojí za to.


PunBB bbcode test

PunBB bbcode test


Jeden z nejlepších klonů je Fargesia sp. Jiuzhaigou 10. Výborně zimuje, je mohutný, vitální a vzpřímený.

PunBB bbcode test

3

Re: Perspektivní trsnaté bambusy

Podzimní vybarvení Fargesia demissa Gerry vlevo.

PunBB bbcode test

Vpravo jsou vidět Fargesia sp. Taibashan 1 a 2. Protože je čím dál tím jasnější, že opravdu půjde o Fargesia qinlingensis založil jsem v databázi nový druh s upraveným popisem. Přidal jsem i nové fotky obou sem Fargesia qinlingensis.

Fargesia demissa Gerry detail.

PunBB bbcode test

4

Re: Perspektivní trsnaté bambusy

Po několika letech pěstování se ukazuje, že i minimálně dva další dva klony Fargesia demissa budou zajímavé přírůstky do zahrad.

Fargesia demissa D a vpravo Fargesia demissa F.

PunBB bbcode test

Hlavně Fargesia demissa D se mi moc líbí. Jako jediná má starší stébla světle žlutá a velmi dobře narůstá.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Fargesia demissa F tvoří těsnější trs a barva stébel je tmavě fialová.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

5

Re: Perspektivní trsnaté bambusy

Loni na jaře přesazený trs Fargesia sp. Jiuzhaigou 10 se dobře uchytil. Vyhnal jen nižší nová stébla, ale zimuje zatím skvěle.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test