49

Re: zima 2016-17

Dva semenáče Fargesia nitida Nymphenburg.


PunBB bbcode test

V perfektní kondici, absolutně bez poškození.


PunBB bbcode test

50

Re: zima 2016-17

Fargesia rufa vypadá, jako by zima ani nebyla.


PunBB bbcode test


Fargesia sp. Jiuzhaigou 10 je v perfektní kondici


PunBB bbcode test

51

Re: zima 2016-17

Fargesia sp. Jiuzhaigou 5 a Black Stem


PunBB bbcode test

Sasa veitchii


PunBB bbcode test

52

Re: zima 2016-17

Pro Bitner: Jezdím přes Radeč většinou ve všední dny, pokud by vyšel víkend, mrknu zda jsi doma.
Pro Wufeng: Je velmi zajímavé, jak v tom Liberci je vše zelené. Tady to je totálně spálené, tedy ten jedinej Phyllostachys aureosulcata, který jsem si nechal. Ostatní jsem už dávno zlikvidoval, nemělo to smysl. Co se týká fargesií, dobře jsou na tom skoro všechny, vyjma Jiuzhaigou 5. Ta je mrtvá možná až k zemi. V pohodě jsou murieliae Standing Stone, trochu poškozená je Silver Bird a Vampire, ale minimálně. Naprosto v poho je Viking.
Liberec je asi lépe situován, nejsou tam tolik větry a je tam víc srážek a tudíž i sněhu. U nás to bude víc kontinentální klima. Jinak podobné, výškově okolo 400m a okolo kopce.

53

Re: zima 2016-17

Skot napsal:

Liberec je asi lépe situován, nejsou tam tolik větry a je tam víc srážek a tudíž i sněhu. U nás to bude víc kontinentální klima. Jinak podobné, výškově okolo 400m a okolo kopce.

Je tam vlhčeji a obecně tam bývá hodně sněhu což určitě pomáhá. Mrazy nešly pod -20°C. V Praze mám letos poškození výrazně větší, ale je to dáno i tím, že letos ta zima byla úplně opačně než jindy. Měl jsem v Praze o cca 4 stupně průměrně chladněji než v Liberci, což bylo úplně naopak než normálně. Jinak v Liberci bývá cca. o 4-5 stupňů méně.

54

Re: zima 2016-17

Moje zhodnocení po zimě. Měl jsem obavu, že to bude horší, ale již jsem některé druhy přestal pěstovat, tak to není až tak špatné.
Phyll. atrovaginata - žádné poškození, Phyll. concava 10% poškození listu, Phyll. parvifolie - 10% poškození listu, Phyll. aureo. spetabilis a aureocaulis - 10% poškození listu, Phyll vivax (zelený)-10% poškození listu,  Bashanie fargesie - 20-25% poškození listu - stébla vypadají dobře, Phyll. nigra - 90% poškození listu a i některá stébla, Phyll. vivax aureocaulis - 100% poškození listu a většina stébel, ale byl přesazen, tak na novém místě jen několik měsíců.
Jinak jsem přesvědčen, že snad žádná rostlina bambusu nezahynula.

V nejbližší době vyhrabu listí a rozhodím hnojivo.

55

Re: zima 2016-17

Ahojte, vzhladom na klimu na juhozapadne SK som doteraz nikdy ziadne skody neriesil ale tato zima bola vynimocna. Absolutne min bolo -16.8C ale celodenne mrazy trvali vacnost. Pestujem P. bissetiI, P. aureosulcata aureocaulis a Sasa kurilensis (posledne 2 od Wufenga). Poskodenie stebiel nulove, ale kopec vysusenych listov na bissetii, menej na aureosulcata. Co s nimi? Vystrihat stebla s vacim poskodenim listov teraz? Pockat do maja pokym vyrasia nove stebla a potom poskodene vystrihat? Vyrasi bambus nove listy na zdravych steblach na ktorych listy cez zimu uschli? Vdaka za radu.

56

Re: zima 2016-17

Já myslím, že u těchto odolných druhů stébla budou v pohodě. Nic bych nestříhal, postupně vyrostou nové listy a staré opadají.

57

Re: zima 2016-17

Diky. Tak pockam.

58

Re: zima 2016-17

Tady zima jedna z nejhorších za posledních 15 let. Celý leden se teploměr prakticky nepodíval nad nulu, nejnižší teplota necelých -20. Zima suchá, slunečná. Mrzlo ještě i tento týden - v pondělí -6. Většina bambusů má zčásti suché listí, některé malé, loni přesazené rostlinky možná nepřežijou (to uvidím tak za měsíc, za dva...). Když porovnám polohu (ochrana před větrem, sluncem...), pak odolnost zatím vychází takto:

1. nejodolnější F. rufa (jen pár listů suchých)
2. Ph. alpina (z vyšších druhů se letos zdá nejotužilejší, jiné zimy to bývá atrovaginata)
3. B. fargesii (asi jako atrovaginata, ale je na exponovaném místě; jeden nízký trs pod sněhem je dokonce zcela bez poškození)
4. Ph. atrovaginata (škody stejné jako u alpiny, ale je na chráněnějším místě)
5. S. kurilensis (nová sazenička, přežila s polovinou listů)
6. Ph. parvifolia
7. Pl. pygmaeus (malinkatý, ale zdá se, že přežil)
8. Ph. rubromarginata (ještě žádnou zimu neudržel listí) + Ind. tesselatus (nová rostlinka - uvidíme, jestli obrazí, teď vypadá kaput)

59

Re: zima 2016-17

Poslední dva roky dost sleduji jak se chová Phylostachys atrovaginata. V Německu jí mnoho pěstitelů považuje za nejodolnější Phyllostachys. Odolnější než aureosulcáty. Mně ještě chybí poslední testování v Liberci, kam jí chci zasadit až letos, ale třeba v Praze opravdu má letos jen minimální poškození, přičemž aureosulcáty jsou na tom výrazně hůře, až na více chráněnou Phylostachys aureosulcata spectabilis, která kromě pár lístků na vrcholcích stébel je také OK. I vaše pozorování její skvělou zimovzdornost potvrzují, tak bych jí asi to první místo, možná sdílené s Phylostachys aureosulcata spectabilis, která mě zas mile překvapuje v Liberci, přisoudil.

60

Re: zima 2016-17

Zdravím,

U mě je to letos taky dost špatný :-(. Vítr to je prevít a u mě dost fouká... Takže: U všech Phyllostachysů (aureosulcata, aureosulcata Spectabilis a aureosulcata Aureocaulis) listí pryč, tak čtvrtina zelených zůstala u atrovaginaty a parvifolie. Vivax Huangwenzhu vypadá úplně K.O. - stébla skoro všechny černý... uvidíme jestli něco vyraší ze země... Fargesia robusta Campbell a scabrida jsou bez listí. F. rufa je trošku poškozená a F. Jiu 1, Blue Dragon, demissa Gerry a denudata Lancaster víceméně bez poškození.

Takže tak... :-)