1

Téma: Živý plot

Ahoj,
přemýšlíme o vysazení bambusu podél plotu. Cílem není úplná neprůhlednost, spíše rozbití pohledu na sousedův plot. Líbila by se mi pro tento účel p. nigra. A teď co mě zajímá - chtěli bychom plot udržovat v nějaké rozumné výše, řekněme 3m a jde mi o to, jestli to rostlina nebude vypadat blbě, když výhon zkrátím. Přece jen to olistění se směrem nahoru zúžuje a tahle část by tam chyběla...

2

Re: Živý plot

ahoj, hlavně bacha na mrazuvzdornost ja mam Nigru cca 10 let a jednou mě zmrzlo vse co bylo nad zemi,pak to rozdejchala a dnes ma asi4,5m.par stonku sem musel sestrihnout a vysledek nevipadal moc hezky.co vysadit treba Pseudosasa Japonicu ?je nizssi , ma vetsi listy a je odolnejsi.Letos to celkem dala ,poskozeni do 10 procent.bylo -25

3

Re: Živý plot

Podle informací tady na stránkách má Pseudosasa Japonica horší zimovzdornost než nigra. Tak nevím no. Ale i kdyby to nebyla nigra, tak spíš mám dilema jestli tam dát druh, který v dospělosti dorůstá dejme tomu těch 2-3m, ale budu mít tenké výhony a budu na tu výšku dlouho čekat. Nebo druh, který dorůstá do větších výšek, ale s tím, že ho zakrátím a těžko říct jak to bude vypadat.

4

Re: Živý plot

Pár fotek stříhaného plotu mám v článku tady:

http://bambusy.info/?clanky:zivy-plot-z-bambusu

Pro určitou představu by to snad mohlo stačit. Já sám mám radši, když se nechá i vrchol, ale i ty stříhané se dají zapěstovat slušně. 

Phyllostachys nigra bych vysadil jen v teplé lokalitě, ale na druhou stranu tu co teď mám, musím pochválit. Už mnoho zim za sebou drží pěkně. (Ale byly teplé, samozřejmě.) Možná by stálo za to tam pokusně dát jen jednu sazenici a zbytek osázet něčím odolnějším. Vysadit vedle třeba  Phyllostachys aureosulcata aureocaulis se žlutými stébly. To udělá moc hezký barevný kontrast.

Pseudosasa japonica mi přijde málo odolná. Já sám bych jí tam určitě nedal.

Bez nutnosti stříhání se pak nabízí některá z fargesií.