97

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

Asi bych se soustředil na zalévání sazenice a taky můžu doporučit zamulčovat.na fotce suchá půda...Mulč je nutný....
Rostlina si jinak poradí sama,nic nemusíš přihrnovat,ani přemýšlet nad rozdílem mezi oddenky a výhony.
  První roky rostou nová stébla všelijak šikmo,ale za nějaký čas jich bude spousta a rovných .Šikmá,slabá a ty co nevyhovují se vystřihují a nechávám jen ty lepší.

98 Naposledy upravil: Jarek (01.08.2015 21:54:13)

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

To já zas každý večer zalívám, na povrchu je sice půda suchá, ale kousek pod povrchem už je vlhká. Svého času jsem u jiného bambusu obložil zem slámou v dobré víře, že bude držet vlhkost a nastěhoval se tam nějaký hlodavec, kterému se tam náramně líbilo a bambus uschnul. Takže mulčovat budu až oplotíme a vyženem ty potvory..

99 Naposledy upravil: Jirka (02.08.2015 16:37:30)

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

Phyll. parvifolie je jeden z nejsilnějších bambusů. Prvních pár roků se rozrůstá pomalu, ale tak od 6 roku docela z rychlí. Jediný problém, který s ním mám je, že koření mělce a vysoká a silná stébla umí vyvracet vítr.
Dnes nafotím a provedu i měření a dám vědět.

Tak jsem provedl měření                       
                                                       
                                                           
                                                    zasaseno                 výška         průměr stébla
   
1    Phyllostachys    aureosulcata     spetabilis                        2005            7,3                   3,5   
2    Phyllostachys    aureosulcata     aureocaulis                2006            5,5                    2,4   
3    Phyllostachys    atrovaginata                                    2005            4,5                    2,9   
V roce 2011 měl 6,5m, ale původní místo nevyhovovalo a byl přsazen na nové stanoviště
4    Phyllostachys    Concava                                            2006            6                    2,4   
5    Bashania    fargesii                                                    2006            5,9                    1,9   
6    Phyllostachys    parvifolia                                            2006            7,5                    4,8   
7    Phyllostachys    vivax     aureocaulis                              2006                   4,2                 2,1   
8    Phyllostachys    shangai3                                            2005            4,6                 2,7   
9    Phyllostachys    vivax (zelený)                                    2008            4,7               2,7   
10    Phyllostachys    sp. Kew                                            2008            4,7               2,4   
11    Phyllostachys    Nigra                                                    2007            4                    1,7   
12    Phyllostachys    viridiglaucescens                            2010            2,9                      -   
13    Phyllostachys    nigra    boryana                                        2010            1,3                      -   
14    Phyllostachys    aureosulcata     alata                             2010            1,9                    -

Bohužel se to trošku rozhodilo - před uložením jsou čísla krásně pod sebou.

Tak to vypadalo, když jsem měřil bambusy

PunBB bbcode test

Celkový pohled - z leva - Phyllostachys aureosulcata spetabilis, Phyllostachys parvifolia a Bashania fargesii

PunBB bbcode test

Phyllostachys nigra

PunBB bbcode test

Phyllostachys parvifolia


PunBB bbcode test

100

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

Máš tam rozhozené pevné mezery, nejspíše je editor zobrazuje jinak široké než pak stránka. Možná kdybys ty mezery odpočítal, tak dosáhneš lepšího výsledku, ale asi to nestojí za to, kdo chce tak si tam najde co ho zajímá..

101

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

zdar jiří
tak to je paráda na břeclavsku se bambusům prostě daří. vzpoměl jsem si na příspěvek wufenga - Tento trs roste cca. 15 let v teplotní zóně 6b v Simbach am Inn (Ingolstädter). Dosahuje výšky 5 - 7 metrů.
ty si napsal už jen 13 let.
stihnul si to za osum. pecka.... karlos

102

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

jo a ještě se tě chci zeptat. opravdu ta parvifolie koření tak mělce že ti vyvrací stébla??? a to tě dělá až teď, když má přes sedum metrů a nebo už se to stávalo dřív?? dík karlos

103

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

Když byla menší, tak nebyl problém. Teď když jsou stébla pěkně vysoká, tak mají již větší váhu a také větší plochu o kterou se vítr opře. Byl jsem nucen několik poškozených stébel vyřezat. Je fakt, že se zatím jednalo vždy o nové stébla. Počítám, že později by možná lepší vydržela, až se kořenový systém rozroste. Jinak moje parvifolie koření na délku rýče, cca 25 cm. a to je na tu výšku celkem málo.

104

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

dík za odpověď. karlos

105

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

Doplnil jsem fotky do příspěvku Jirky. Omlouvám se za zpoždění, byl jsem na dovolené.

106

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

V pohodě a dík za fotky.
Pokud mohu, tak veškerý volný čas trávím na zahradě a kolikrát nejedeme ani domů. Na zahradě je podstatně lepší klima, než v rozpáleném domě ve městě. Kdybych nemusel jít do práce, tak jsem tam ještě teď. A to dnes je 38°st.
Kdybych nezalíval, tak nevím. Bambusy mají poslední dobou pěkně stočené listy a to se ještě nikdy nestalo.

107

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

Jirko super fotky, máš ty tři druhy nějak od sebe oddělené bariérou, nebo jim udržuješ hranice rýčem?

108

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

Mám zakopanou bariéru ze strany od sousedů cca 35m. Jinak do teď jsem to řešil rýčem, ale chystám se, až to počasí dovolí, zakopat další bariéru. Už se mi to nechce všechno obrývat.