1

Téma: Phyllostachys alpina

Ahoj,

chtěl bych se podělit o zkušenosti s pěstováním méně známého a rozšířeného druhu. Mám od něho jen jeden exemplář, tak je také potřeba uvedené údaje tak brát - tedy nikoli jako univerzálně platné.

Phyllostachys alpina - sazenice koupená u p. Rezla v červenci 2005, víceméně náhodou. Chtěl jsem parvifolii, ale tu neměl. Doporučil mi tuto, že je odolná (mrazuvzdornost byl můj hlavní požadavek). Léto živořila v květináči, do hlíny šla v září téhož roku. Téměř zcela určitě byla množena vegetativně (asi odkopek? - 3 stébla, z toho jeden 1,5 m vysoký, 2 asi půlmetrové), in-vitro se to, pokud je mi známo, neprodávalo.

Stanoviště: podhůří Šumavy, údolí Otavy, nadmořská výška 500 m, od jihu, východu a západu chráněná stěnami do výšky 2,5 m - nejde o obytné stavby, takže nevyzařují antropogenní teplo. Je bohatě zalévána .(vede tam vývod okapu), slušně hnojena většinou zkvašeným granulovaným hnojem v zálivce (ale mj. také pohřbeným psem). Mulčováno kůrou, pilinami, dřevěným popelem a v poslední době spadaným vlastním listím.

První zimu 2005/6 (mimochodem dost drsnou) čerstvě přesazená kytka přežila, rok 2006 kořenila a nevyhnala než asi dva metrové tenoučké proutky. Od roku 2007 se chová, jak se na Phyllostachyi sluší. Již v r. 2009 měřil nejvyšší klacek 5 metrů. Nejvíce výhonů vyrazilo loni (2010), a to asi 70 (nebyly ale vyšší než ten rok předtím). Nenechávám pochopitelně všechny, slabé nebo těsně vedle sebe rostoucí většinou uvařím a sním. Kromě toho jsem předloni začal vyřezávat starší a slabá stébla. A odvětvuji - postupně zvyšuji výšku - u posledních stébel asi na 2 m, ale ta tlustší vespod už ani nevětví.

Výška nejvyšších letošních stébel (2011) je 5,3 m (měřeno s tolerancí 10 cm). Nejsilnější tyč má 2,5 cm v průměru ve výšce hrudníku. Nejdelší články měří 30 cm.

Nová stébla jsou nádherně modře ojíněna v horní třetině internodia (nejintenzivnější u kolénka). Věkem se barva mění na zelenou, na slunci do krásně sytě žluta. Na kolénkách zůstává bělavý kroužek. Listy jsou na slunci malé (délka od 3 do 7 cm), světle zelené. V stínu jsou výrazně tmavší a větší (naměřil jsem až 18 či 20 cm). Olistění bohaté, větve dost dlouhé. Zajímavá je genikulace, kterou pozoruji zatím i u některých tlustších stébel.

Alpina asi nebude patřit mezi obry jako parvifolia, rubromarginata, neřku-li vivax, ale již teď po šesti zimách dosahuje výšky, kterou většina udává jako očekávané maximum. U Franze Sommera (http://sommerling.bplaced.net/1Bestands … alpina.htm) je to patrně jeden z nejvyšších kousků, co na zahradě má - v roce 2008 naměřil 6,4 m a 2,9 cm. Škoda, že od té doby nepřibyla další měření.

O Ph. alpina se moc nepíše, neb se pořádně neví, není-li to vlastně Phyllostachys elegans (pravda je, že mi alpina v roce 2007 nebo 2008 kvetla. Elegans taky teď průběžně dokvétá). A někde píšou, že elegans je synonymní s viridiglaucescens (např. http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?Lat … laucescens či http://www.aussiegardening.com.au/findp … laucescens a jinde). Pak by vůbec nebylo divu, kdyby ještě o pár metrů povyrostla. Podobnost s oběma druhy jistá je, ale v některých znacích vidím rozdíly. Třeba viridiglaucescens má mít o dost větší listy, a i zbarvení stébel či výhonků není úplně stejné; elegans má být zase jeden z prvních bambusů, co se dere na jaře ven, kdežto moje alpinka vykukuje na přelomu dubna a května. Tak, kdo ví.

Avšak je to holka hezká, vděčná a odolná - zimy snáší velmi dobře, Pavel Rezl mluvil pravdu. Daří se jí u mne zatím výrazně lépe než jejím dvěma sestrám, které také "chovám", Bash. fargesii a Ph. atrovaginata. Stébla vydrží úplně bez úhony, listí trochu sechne, ale až většinou na jaře, kdy už je nahradí nové. 

Osobně můžu pro naše končiny tuto phyllostachyi doporučit. A zajímalo by mě, kdo ji ještě má a jak mu prosperuje.

A jestli přijdu na to, jak sem nahrát fotky, budete se moct pokochat očima.

Orangutan

Phyllostachys alpina 2011_celkovy pohled na rostouci stebla

PunBB bbcode test

Phyllostachys alpina 2011_stare steblo zlute_nove zelene_ve vysce 3 m

PunBB bbcode test

Phyllostachys alpina 2011_listy na slunci

PunBB bbcode test

Phyllostachys alpina 2011_stebla

PunBB bbcode test

Phyllostachys alpina 2011_zatim asi nesilnejsi klacek

PunBB bbcode test

Phyllostachys alpina_pohled od jihu

PunBB bbcode test

Phyllostachys alpina_z zabi perspektivy

PunBB bbcode test

Phyllostachys alpina_ zbarveni noveho stebla

PunBB bbcode test

2

Re: Phyllostachys alpina

Fotky se myslim daji poslat e-mailem wufengovi a on je nahraje na server a přidá do příspěvku smile

3

Re: Phyllostachys alpina

Díky moc za info. Zpráv o tomto bambusu je opravdu málo. Moje rostlina zimuje také velice dobře. Bohužel jí mám na velmi nehostinném, suchém místě, takže jí mám po letech pouze 2 metry vysokou. Chystám se jí přesadit někam, kde jí bude lépe, tak se časem snad také vytáhne.

Jak je to přesně s terminologií zatím netuším. Phyllostachys elegans jsem v reálu ještě neviděl, ale podle fotek mi přijde odlišný.

Pokud jde o využití synonyma Phyllostachys viridiglaucescens pro Phyllostachys elegans, tak jsem ho kromě odborných statí ještě použitý neviděl. Jsou i odděleně popsány ve Flora of China zde: http://flora.huh.harvard.edu/china/mss/ … buseae.pdf Zřejmě se tak dělo kdysi dávno.

Jinak jde ale o dva různé druhy. Phyllostachys viridiglaucescens a Phyllostachys alpina jsou vzhledově velmi odlišné a i zimovzdornost je u nich výrazně jiná.

Vůbec jsem nepochopil proč ho někdo pojmenoval alpina, když pochází z Emej shan a ne z Alp, jak by se z názvu dalo odvozovat. Údajně má být z vyšších nadmořských výšek. Možná půjde o zatím nepopsaný druh. Sám jsem toho v horách Emej nachodil docela dost a ve vyšších polohách jsem žádné bambusy neviděl. Možná někdo náhodou narazil na jeho porost, který ale bude asi poměrně malý a zatím k jeho popisu nedošlo.

4

Re: Phyllostachys alpina

další foto zaslal Orangutan:

Phyllostachys alpina_pohled od jihu

PunBB bbcode test

Phyllostachys alpina_z zabi perspektivy

PunBB bbcode test

Phyllostachys alpina_ zbarveni noveho stebla

PunBB bbcode test

5

Re: Phyllostachys alpina

Aktualizace údajů - Phyllostachys alpina po 10 letech od výsadby:
Max. výška 6,4 m (jen u několika stébel, takže přesně na loňské výšce, škoda, tajně jsem doufal v pokoření sedmimetrové mety); naprostá většina tyčí je mezi 5 a 6 metry.
Max. průměř 3,2 cm; většina v rozpětí 2,5 až 2,8 cm.
Počet stébel je enormní - letos bylo asi 150 výhonků, nechal jsem dorůst míň než polovinu.
Bambus má k dispozici jen asi 2 m čtvereční, dál nemůže (zeď, chodník...) nebo ho nepustím (trávník). Kdybych nechal růst všechny stvoly, vypadal by skoro jako trsovitá mega fargesie. Ale jedním směrem se mi vydal poprvé po deseti letech na pochod - asi metr od stanoviště v místě, kde jsem ho nemohl nechat, začal vyhánět asi deset 2.5 cm tlustých stébel. Škoda, kdyby měl prostor...
Zatím to je ze všech bambusů, které pěstuji (mám pět druhů), ten největší, ale i nejhezčí. Mladé stonky jsou křídově zbarvené s přechodem od zelenkavé do namodralé, listy na rubu mají taktéž takový matný nádech do modra. Stará stébla na místech vystavených slunci naopak úplně zežloutnou. Listí má husté, drobnější na slunci, větší ve stínu, větve velmi elegantně převislé, no prostě krása.
Kdyby měl ideální podmínky - nějaké kryté teplé místo u kamenné zdi, kvalitní zem a hodně vláhy - myslím, že by ještě pokračoval v růstu. Tak uvidíme zase za pár let. Deset roků ještě není tak moc v našem klimatu.

6

Re: Phyllostachys alpina

Woow, skvělá recenze na tento druh. Mám ho taky od pana Rézla. Zasazený podzim 2015. Tak jsem zvědavý jak se mu bude dařit a kolik letos vypustí výhonků. Na konci jara 2016 byly první tři výhonky cca 1,2m Letos bych asi ještě neměl mít přehnané očekávání, ale doufám, že už v následujících letech mě bude těšit. To co píšeš je až šílené :-) U mě může dostat větší prostor. Hodil by se mi 40m dlouhý živý plot :-D Zatím mám v této linii Phyllostachys alpina + Phyllostachys Aureosulcata Harbin Inversa + Fargesia Rufa + Indocalamus Latifolius “Hopei” Nižší druhy mám na začátku. Dále uvidím podle situace. Možná ještě dokoupím, možná si vystačím s vlastními odkopky.