1

Téma: Yucca rostrata - Sierra del carmen, Mexiko

zaslal: karlos.mexican

Yucca rostrata - lokalita u hranic s USA (Sierra del carmen, Coahuila).

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Semenáček, který jsem vyséval před 11 měsíci. Je 18cm vysoký a na šířku má 23cm. Docela rychle roste. Příští rok už ho zasadim do záhonu a nechám přes zimu venku.


PunBB bbcode test

2

Re: Yucca rostrata - Sierra del carmen, Mexiko

Rostraty jsou nádherné. Sám jsem jich pár zkoušel. Venku už i větší s dřevnatým kmínkem, ale bohužel mi nevydržely. Tipoval bych jejich limit někde kolem -18°C. Jak šly teploty pod -20°C, zmrzly. Třeba budeš mít větší štěstí a ze semenáčů bude některý otužilejší, ale já to vzdal. Pro mojí lokalitu nejsou dostatečně odolné.

3

Re: Yucca rostrata - Sierra del carmen, Mexiko

je třeba dát do hodně propustného substratu (kořeny v suchu jsou základ) a zajistit aby nezatekla voda do růžice, potom vydrží docela dost. někdo je přes zimu dává do nevytápěného skleníka a tam nemaj problém. karlos

4

Re: Yucca rostrata - Sierra del carmen, Mexiko

To je pravda. Když se udrží v suchu, tak vydrží i trochu víc. Já ale razím zásadu, že co se o sebe nepostará samo, ke mně na zahradu nepatří.

Touhle selekcí jsem zůstal už jen u běžné Yucca filamentosa (flacida). Docela mi drží, ale dost ohnívají, Yucca filamentosa Bright Edge, Golden Heart. Krásně roste a dělá mi kmínek Yuca recurvifolia. Taky Yucca gloriosa Variegata se docela drží. Další hodně odolné, jako třeba Yucca elata, baccata už jsou také fuč. Ty ale hlavně uhnily.

Kdybych měl prostor, tak bych jim na jižní straně domu udělal stříšku a pod to je zasadil. To by bylo pro ně myslím optimální a nemusel bych se o ně moc starat. Mám takhle venku pod střechou na balkoně pár kaktusů a těm je tam dobře. Ty samé vysazené venku mi postupně odešly.

5

Re: Yucca rostrata - Sierra del carmen, Mexiko

jediná yucca která mě přežívá v normální půdě a bez zastřešení je yucca glauca, ale nekvete právě proto, že je ve vlhké půdě, která nevyschne snad celý rok a to právě pro kvetení není dobré, ale jinak roste, tak s ní nic nedělám.
elátu jsem měl ze sonorské pouště a když jsem ji tam sbíral, tak v noci bylo -8°C. ráno v deset 30°C a odpoledne se na rozpáleným písku ani v botách nedalo chodit. bylo to v půlce listopadu. elata mě hned první rok ve skleníku vymrzla. trochu jim trvá než si pod zemí udělaj ztlustělé kořeny ze kterých čerpají přes zimu energii k přežití a potom už tak třetim rokem nemaj problém, samozřejmě v suchu.
filamentosu jsem měl taky. je téměř nezničitelná, ale pokud ji neustále nevyštipuješ nové růžice, tak tvoří docela nevzhledný trs a to se mě nelíbilo, tak šla pryč.

6

Re: Yucca rostrata - Sierra del carmen, Mexiko

pokud budeš mít odnože z Yuca recurvifolia, tak bych měl zájem, zvlášť když tě venku tak dobře prospívá.

7

Re: Yucca rostrata - Sierra del carmen, Mexiko

Udělal jsem přehled toho co mám v Praze na zahradě sem: http://forum.bambusy.info/topic/757/yuc … inec-2014/


Recurvifolia za ta léta co jí mám, tak neudělala ani jednou odnož. Sám bych si jí rád namnožil, ale zatím k tomu ještě nebyla příležitost. Pokud někdy v budoucnu vyhodí boční růžici, klidně se podělím. Byla kupovaná jako Yucca gloriosa, pokud ale platí, že gloriosa má spodek listů hladký, tak u mé rostliny jde o Yucca recurvifolia, protože má spodek listů hrubý.

Pokud jde o filamentosy, tak já je mám rád. Jsou to držáci. Sice jsou to zpravidla houštiny, ale mně se to líbí.

8

Re: Yucca rostrata - Sierra del carmen, Mexiko

Zdravim
Jsem nove zaregistrovan. Mam velke mnozstvi malych i vetsich Yucca recurvifolia pestovanych ve volne pude, nektere s pristreskem na zimu, nektere uplne bez krytu. Muzu zajemcum levne zaslat. Letso mi 4 kvetly, ted se jejich kmen rozdelil na 2 až 5 novych hlav.

9

Re: Yucca rostrata - Sierra del carmen, Mexiko

pošleš sem nějaké fotky tvých rostlin.

10

Re: Yucca rostrata - Sierra del carmen, Mexiko

Nedávno jsem se stavil v Hornbachu a ty, kdo mají zbytečných 23000,-, bych rád upozornil na krásné Yucca rostrata, co tam teď mají. Jsou fakt parádní.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test