1

Téma: Začiatočník

Dobrý deň, po prečítaní niekoľkých tém som sa rozhodol, že skúsim dačo vypestovať aj ja smile
Mojou otázkou je, že či nie je trochu neskoro na zasiatie semien a ako to mám pestovať ( stačí ak mi pošlete link tu na forku, ja som to nenašiel ). Chcel by som kúpiť semená tohto : Dendrocalamus Giganteus, len neviem kde to zohnať. Mohli by ste mi poslať aj nejaké eshopy alebo kontakty na ľudí, ktorí sa tomu venujú..
Vopred dik za odpovede big_smile

2

Re: Začiatočník

Zapomeň na semena!!! Kup si sazenici, nebo sežeň odkopek. Jinak je zde vše jasně a stručně napsané.

3

Re: Začiatočník

Mohol by si mi ešte povedať, prečo nie semena ?

4

Re: Začiatočník

A proč ne? Je to krásné sledovat, jak bambus roste ze semínka a postupně sílí. Já jsem si vypěstoval Dendrocalamus farinosus, který zatím pěkně prosperuje, jen bude chtít do většího květináče. Je vysetý koncem roku 2011 a teď má stébla o průměru skoro půl centimetru a výšku zhruba 1m.  Po zmrzlých jej zkusím dát na zahradu nebo raději do skleníku, tam by se mohl spíš cítit jako doma.

Semena jsem koupil zde:
http://thai-bamboo-seeds.blogspot.cz/
Je to rychlé a levné.

Kromě toho jsem vypěstoval i Phyllostachys edulis, ale tomu se nijak zvlášť nedaří, možná dělám něco špatně.

Zdeněk

5

Re: Začiatočník

Jirka myslel, že je lepší koupit rovnou sazenici, protože vypěstovat si pěkný bambus ze semen dá hodně práce a trvá mnoho let. Nemá smysl začínat s jedním, dvěma semenama. Tím bych vám nedoporučoval kupovat ze stránek, které je nabízejí po kusech. Je to jen tahání peněz z lidí. Dobrý je ten Zdeňkův odkaz.

Proč vysévat více najednou? Semena rychle ztrácí klíčivost, takže čím víc semen, tím je větší šance, že něco vyroste. Ne všechny vzešlé rostlinky dobře rostou. Hodně jich časem odumírá, takže je lepší začít s větším množstvím sazeniček, aby zůstala nějaká, slušně rostoucí. Je to běh na dlouhou trať s nejistým výsledkem.

6

Re: Začiatočník

Ďakujem za link smile A mohli by ste mi prosím poslať nejaký návod ako to pestovať? Viem že je to tu na fore, ale je to dosť porozhadzované a potreboval by som niečo vcelku.

7

Re: Začiatočník

Nic na tom není. Objednat semena. Přes noc namočit do vody, sít mělce do připraveného, nejlépe výsevního substrátu, držet to ve vlhku a teplu, než semena vzejdou. Pak už jen čekat, které semenáče porostou dobře, ty přesazovat dle potřeby do větších a větších nádob a doufat, že se zadaří a vyrostou z nich pěkné rostliny.

8

Re: Začiatočník

Na tom webu je i postup pěstování, ale myslím, že na tom nic není, je to stejné jako u jiných semen. Akorát pozor na plíseň, s tou jsem měl problém, i když jsem semena máčel v protiplísňovém přípravku. Osvědčilo se mně nenechávat semena ležet na povrchu, kde snadno zplesniví, ale zakrýt je slabou vrstvou substrátu.
Hlavně je vyset hned po obdržení bez ohledu na roční dobu, protože rychle ztrácejí klíčivost.