1

Téma: Jak regenerovaly po zimě 2011-2012 naše bambusy ?

Jak regenerovaly po zimě 2011-2012 naše bambusy ?  Ptám se a konstatuji, že u mne v Čelákovicích to moc slavné ani nyní v září není.

Mám v této souvislosti jeden dotaz :

Jaký jste zaznamenali rozdíl v přezimování a následné regeneraci mezi

Phyllostachys vivax 'Shanghai'
a
Phyllostachys vivax 'McClure'   ???


Na odpovědi se těší,
Josef  K n a p

2

Re: Jak regenerovaly po zimě 2011-2012 naše bambusy ?

Tento rok skoro zadne jarni a kdyz, tak jen tenke prirustky a zadne letni vyhony, jak v minulych letech. Omrzle stebla dokonce zasychaji dodnes. Hnojeno-zalevano. Phyllostachys viridiglaucescens

3 Naposledy upravil: Vanjos (04.09.2012 10:47:41)

Re: Jak regenerovaly po zimě 2011-2012 naše bambusy ?

Zdravím,
Všechno se sebralo celkem dobře.  Nic co mám v zemi nevymrzlo totálně, všechno obrazilo. Stébla slabší, ale mám všechno mladé rostliny. Vivaxy mám pouze Aureocaulis a Huanwenzhu. Oběma umrzly listy i stébla, ale bez problémů na jaře vyrostly z rhizomů a to i docela slušně tlustý stébla :-). Pouze Ph.arcana Luteosulcata, v květináči je pryč… Jinak rhizomy rostou jako blázen, nestačím to vykopávat a stříhat… :-) A u všech Fargesií stále rostou výhony.

4

Re: Jak regenerovaly po zimě 2011-2012 naše bambusy ?

Bezvadně, jen Ph. nuda a bashania slabý nový stébla. Po olistění omrzlýho listí druhá série stébel u nudy a jedný aureosulkáty. Velká Ph. aureosulcara co pomrzla částečně tak normálka, Ph. rubromarginata vyhnal po umrznutí mnoho slabých a teď tlačí jedno tlustý stéblo. Ph. bissetii umrzlej nádherně obrazil ze země.

5

Re: Jak regenerovaly po zimě 2011-2012 naše bambusy ?

Průběh letošní zimy a hlavně poté jara byl pro moje bambusy krutý.Vůbec se neprobudil phyl.Shangai 3,ten spolu s nudou Localis umrznul komplet.
Vivax asi regeneroval nehůř,narostlo jen pár proutků z původní výšky cca 3,5 metru je na 70 centimetrech.Nigra ,Henonis',phyllostachys decora a angusta umrzly k zemi , nová stébla jsou asi poloviční.Nejlíp u mě dopadl ph.bissetii,atrovaginata,parvifolia,humilis a samozřejmě všechny auerosulcaty.Na to jak porosty na jaře vypadaly ,se na ně dá docela dívat.I přes časovou náročnost vystříhávám všechna slabší stébla aby bylo vidět že je to bambus a ne nějaké křoví.
Radost mi udělaly všechny fargesie,nejvíc rufa.Zima se na nich nepodepsala vůbec.Indocalamus latifolius,Hopei' jen horní listy uschly a brzy to dohnal.Bashania gingenshanensis taky v pohodě pokračuje v růstu.Sasy a pleioblastusy naprosto bez problémů.Semiarundinaria yashadake,Kimei' u mě každý rok,i letos uschne k zemi a znovu obráží z kořenů.
Celkově to není tak zlé ,jak jsem se na to díval v březnu.Něco obrazilo víc,něco méně.

6

Re: Jak regenerovaly po zimě 2011-2012 naše bambusy ?

Tak letošek se jevil po zimě jako bída a takový i zůstal - pokud bych něco nedokoupil tak by pomalu nebylo na co koukat, celé je to ještě dozvuk prvních nákupů, kdy jsem se v jednotlivých druzích moc neorientoval , takže výběr nebyl zrovna optimální. Chybami se člověk nejlíp učí, takže letos jsem přikoupil až na nigru (ta se ovšem u mě jevila dost nadějně a předešlé zimy přestála líp než jiné papírově odolnější druhy) jen odolnější druhy.

Zmrzly totálně:
Ph. nigra / Ph. vivax aureocaulis / Pleioblastus distichus / Sasa palmata / Indocalamus tessellatus
- vše umrzlo až k zemi a už se nevzpamatovaly - něco jsem zimoval v květináčích v zemi něco byly cca 3-í leté pěkné rozrostlé rostliny

Snad z nich ještě něco bude:
Ph. aureosulcata aureocaulis LamaTempel / Semiurindurindaria fastuosa / Shibatea kumasasa
- zatím nevyhodily nic, ale u báze ostříhaných zmrzlých stébel jsou i teďka stále zelené
- máte někdo praktické zkušenosti jestli mají ještě naději, případně jak postupovat dále abych je zachránil - nechat do jara na zahradě nebo přesadit nadějné části do kvetináčů a na zimu do sklepa kde je cca 10-15 C nebo rovnou do bytu a prodloužit jim tak možnost regenerace až do jara ? díky za radu

Přežili totální umrznutí nadzemní části a regenerují - vypadají cca jako sazenice co jsem před lety kupoval:
Sasa kurilensis - z krásného cca 80 cm vysokého trsu cca 5 stébel 30 cm
Sasaella masamuneana Albostriata - nižší jak minulý rok cca 30 cm - proti jiným rokům roste pomalu
Psaeudosasa japonica - kupodivu přežila omrznutí líp něž odolnější druhy - z 1,5m na 40cm - krásně hustá
Bashania qingchengshanensis - z 1,2 m tak 20 cm - dostala dost zabrat - horší stav než při koupi - raší cca 1/4 sazenice
Ph. bissetii - ze 3 m na 70cm - začíná teďka vyhánět nové stébla tak do 1m - snad stačí do zimy dozrát (sazenice zimované v květináčích bez poškození, ale taky bez výrazného letošního rozrůstání)
Pleioblastus pumilus - původně ze semen - už byl krásně hustý - vyrazilo pár výhonů až někdy v půlce srpna

Nejlepší a nejodolnější druhy prakticky bez poškození:
Fargesia rufa - hustější jak minulý rok, akorát nejde moc do výšky
Fargesia jiu - pěkně se zahustila + břibylo i dost stébel
Ph. aureosulcata - až na jedno stéblo trochu nižší stébla jak minulý rok + starší stébla omrzly jen v horní třetině
Pseudosasa japonica / Sasaella masamuneana Albostriata a Pleioblastus viridistriatus Auricoma - zimu nadstandardně přežily  sazenice zimované v truhlících a během léta se pěkně rozrostly

7

Re: Jak regenerovaly po zimě 2011-2012 naše bambusy ?

Tuhle zimu se ukázalo, jak u rostliny záleží na stáří. Starší sazenice vesměs přezimovali dobře a mladší vesměs zmrzli až po zem. 
Nejlépe přezimovala:
Phyll. aureosulcata spectabilis (5,5m) – poškození listů 15%, stébla bez poškození
Phyll. aureosulcata aureocaulis (4,5m) - poškození listů 20%, stébla bez poškození
Phyll. parvifolie  (5m) - poškození listů 10%, stébla bez poškození
Phyll concava (4,5m) - poškození listů 20%, stébla 20%
Phyll atrovaginata (6m) - poškození listů 90%, stébla 40% rostlina je nejvíce mrazuvzdorná, ale já ji z původního místa vykopal a v srpnu přesadil, takže byla nedostatečně zakořeněná.
Bashanie fargesie (4,5m) - poškození listů 80%, stébla bez poškození
Sazenice, které přestávám pěstovat, protože již třetí rok mi vymrzli, až po zem jsou Phyllostachys vivax Aureocaulis, Phyllostachys sp. Shangai 3, Semiarundinaria viridis.
Phyllostachys heteroclada mi jako jediná zmrzla celá.
Ještě zkouším několik jiných druhů, ale to jsou malé sazenice a neměli čas se ukázat. Dřív jsem pěstoval kolem 20 druhů bambusu, ale neperspektivní druhy vyřazuji, protože mě již nebaví každý rok je vystřihávat až po zem. Moje zahrada je nechráněná proti větru a ten v zimě škodí nejvíce.

8

Re: Jak regenerovaly po zimě 2011-2012 naše bambusy ?

Ahoj Jirko,
jestli mohu být tak smělý, tak bych Tě rád poprosil o odkopky oněch Tebou zmiňovaných odolných bambusů.
Jsem tady prvně a nevím jestli mám zde napsat kontakt na sebe, nebo je možnost poslání soukromé zprávy.
Děkuji za odpověď.
Petr

9

Re: Jak regenerovaly po zimě 2011-2012 naše bambusy ?

Po dlouhé době se chci opět podělit o růst mých bambusů. Dlouho trvající holomráz napáchal velké škody.
Všechny mé bambusy přišli o téměř veškeré listy.
V květnu začaly rašit nová sylná stébla u ph. nuda a ph. bisetii. Vypadalo to nadějně ale pak udeřily 3 zmrzlí.
Mráz (-7°c) zničil vše nové nad zemí.

        Phyllostachys bisetii- V roce 2011 dosahoval výšky 3,5m. Ač byl bambus přikrytý, tak zimní holomráz zničil vše co bylo nad zemí. Lonská stébla již neobrostla. Po stéblech zničených v květnu 2012 vyrostla opět nová ale velmy slabá. Maximální výška dosažená v letošním roce je 2,5m.

        Phyllostachys nuda- V roce 2011 dosahoval výšky 4,2m. Pod zimní přikrývkou přišel o 99procent listí a vrchní 1m stébel. Zbytek obrostl ale řídce. Po stéblech zničených v květnu 2012 vyrostla opět nová ale velmy slabá stébla dosahující maximální výšky 2,5m. Nyní je bambus 3m vysoký a velice hustý a nevzhledný. Na jaře ,podle toho jak dopadne po zimě, ho proberu a zkrášlím.

       Phyllostachys parvifolie- V roce 2011 dosahoval výšky 0,9m. Pod zimní přikrývkou přišel o veškeré listí, ale stébla obrostla. Květnovým mrazům se vyhnul. Začátken června vyrašela 3 nová stéble o průměru 1cm a délky 1,9m.

       Fargesia jiuzhaigou- V roce 2011 dosahoval výšky 1,7m. V zimě přišel o 50procent listí. Nová stébla dosahují 2m.

Na stavu bambusů po zimě se podepsalo z části i špatně  provedené zazimování. Zimu 2010/2011 jsem použil na zazimování světlý koberec. Kdežto v zimě 2011/2012 jsem použil koupenou tmavě šedivou geotextílii. Při jasné obloze se i za nízkých teplot velmi zahřívala. Takže se listy z části nejspýš upekly.  Následující zimu volím opět koberec, který lépe udržuje uvnitř zábalu stálou teplotu a nepřehřívá se.


V květnu jsem zakoupyl 1m vysoký Phyll. aureosulcata spectabilis který začátkem června měřil 2,5m.

Mimo jiné skouším ve skleníku i ( pystácii vera, Cicimek datlový, druhým rokem dva fíky letos již plodící (nedozrály),
a tomel.

Vlevo Phyllostachys bissetii, vpravo Phyllostachys nuda, dole Phyllostachys parvifolia.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Vpravo Phyllostachys nuda, uprostřed Phyllostachys bissetii, vlevo Phyllostachys parvifolia.

PunBB bbcode test

Phyllostachys nuda.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Phyllostachys aureosulcata spectabilis.

PunBB bbcode test

Phyllostachys bissetii.

PunBB bbcode test

Fargesia sp. jiuzhaigou.

PunBB bbcode test

Phyllostachys nuda.

PunBB bbcode test

Phyllostachys parvifolia.


PunBB bbcode test

10

Re: Jak regenerovaly po zimě 2011-2012 naše bambusy ?

Díky za zprávu. Doufejme, že letos nás zima odmění a proběhne lépe než loni.