1

Téma: Přesazení a úprava bambusu

Dobrý den,přiznám se, že nesdílím vaše nadšení pro bambusy. Upravuji starou přerostlou zahradu. Po předchozím majiteli zde zbyl trs bambusu vysoký něco přes dva metry, u země v průměru asi šedesát centimetrů, nahoře rozložený do šířky přibližně jednoho a půl metru, složený ze stébel silných kolem jednoho centimetru. Kolem jsou již nová stébla vysoká asi sto třicet centimetrů. Bambus je  na zcela nevyhovujícím stanovišti, kde není pro tak velký trs dost místa. Mou první reakcí bylo rostlinu zlikvidovat, ale po přečtení řady příspěvků tohoto fóra jsem si řekl, že by to přece jen snad byla škoda. Taky mi bambusu začalo být trochu líto, vždyť měl sílu přežit letošní zimu, kdy u nás byly tři týdny mrazy ve dne -10 až -15, v noci - 20 až -  25 stupňů. Mé otázky tedy zní: Je možné takový bambus přesadit? Pokud ano, tedy jak a kdy? Jaký prostor by taková rostlina měla mít? Měl by se hustý trs nějak prostříhávat a kdy? Jak jej upravit, aby byl vzhlednější - zatím vypadá jako svazek stébel obalených uschlými listy, jen vršky stébel jsou zelené.
Děkuji předem za vaši laskavou pomoc.

2

Re: Přesazení a úprava bambusu

Ahoj,
podle popisu jde o nějakou fargesii. Přesadit ji můžeš hned, aspoň do zimy dobře zakoření.
Pokud vykopeš celý kořenový bal, tak to bude nejlepší a bambus ani nepozná, že jsi ho přesazoval. Po přesazení dopřej bambusu dostatek vody. Pokud jsou v trsu nějaké nevzhledné stébla, tak je vystřihni pryč. Můžeš odstranit až jednu třetinu starých stébel.

3

Re: Přesazení a úprava bambusu

Ahoj, díky za radu. Ještě dotaz: jak daleko od krajních stébel mám kopat? Stačí třeba 10 centimetrů? A do jaké hloubky? Omlouvám se, asi se ptám  hloupě, ale vidím bambus zblízka poprvé.

4

Re: Přesazení a úprava bambusu

10cm od kraje stačí a kopat do hloubky - je potřeba podkopat kořeny.

5

Re: Přesazení a úprava bambusu

Přesazeno, za měsíc podám zprávu. Mimochodem,  ten bambus se mi začíná docela líbit :-).