1

Téma: Phyllostachys vivax aureocaulis

Zdravím
Zvažujem kúpu P. atrovaginata a P.vivax aureocaulis ale ním som si nie celkom istý. Aj tu na fóre o ňom dosť málo píšete tak neviem či ho nepestujete alebo ste s ním nespokojný. Napíšte prosím ako sa mu u vás darí, aký ho máte veľký, či vám v zime vymŕza, či sa vám lámu tie steblá pod snehom a či sa vám na ňom tvoria tie čierne škvrny od mrazu, prípadne ak by ste mali nejaké foto. Alebo poraďte nejaký iný vhodnejší. Zaujímam sa hlavne o veľké druhy s čo najhrubšími tyčami.
Bývam v relatívne teplej ale suchej lokalite na západnom Slovensku pri Nitre.
Ďakujem

2

Re: Phyllostachys vivax aureocaulis

Ahoj,
Phyll. atrovaginata je nejlepší volba. Naprosto zimovzdorný, u mě velikost 6,5m výška. Fotky mojich přesazovaných sazenic atrovaginaty jsou na fóru  Phyllostachys atrovaginata u pana Hans Prins ... a u mne
Phyll. vivax aureocaulis je naprostý průser. 3 rok po sobě umrzla všechna stébla, budu ho vyřazovat a už nepěstovat. Pokud se Ti jedná o žluté stébla, tak doporučuji Phyll. aure. spetabilis. Je podobný vivaxu a je naprosto zimovzdorný. U mě velikost přes 5m.

3

Re: Phyllostachys vivax aureocaulis

Ten P. atrovaginata som si vybral práve kvôli tým tvojím fotkám a dúfam že aj mne raz narastie do takých rozmerov. Čo sa týka toho vivaxu tak ten som volil preto lebo sa o ňom píše že patrí medzi najväčšie a podľa mňa aj najkrajšie bambusy u nás ale asi si to s ním rozmyslím keď je tak slabo mrazuvzdorný. P. a. spectabilis už mám ale len od minulej jari tak je ešte malinký. Nevieš poradiť teda nejaký iný s hrubými tyčami.

4

Re: Phyllostachys vivax aureocaulis

trew napsal:

Čo sa týka toho vivaxu tak ten som volil preto lebo sa o ňom píše že patrí medzi najväčšie a podľa mňa aj najkrajšie bambusy u nás ale asi si to s ním rozmyslím keď je tak slabo mrazuvzdorný.

Na Slovensku může být v pohodě. Můj až do letoška v Praze vydržel s pravidelným omrzáním listů, občas větví či vršků stébel. Pokud bude pěstovaný na Slovensku v teplejší lokalitě, tak si myslím, že může dorůst do obrovských rozměrů a neumrzat. Myslím, že za pokus to stojí.

Z velkých kromě nejodolnějších Phyllostachys atrovaginata a Phyllostachys parvifolia mi přijde o dost slabší ale hned třetí nejodolnější Phyllostachys vivax Shanghai. Sice ho to letos taky skolilo, ale už znovu roste, zatímco ostatní vivaxy nic. Za pokus myslím stojí i Phyllostachys tianmuensis.

5

Re: Phyllostachys vivax aureocaulis

Hodně záleží, na jakém stanovišti bambusy rostou. Já mám zahradu až za městem a v zimě tam dost fouká a to nedělá bambusům dobře. Bambusu nevadí ani tak mráz, jak mrazivý vítr. Bambus, který mi umrzne na zahradě, mi doma na zahrádce (řadová zástavba) přežije bez větší škody. Proto mám jinou zkušenost jak Wufeng. Z tohoto důvodu mám špatnou zkušenost s P. vivaxem a i se P. shangai3. Nejvíce se u mě daří P. atrovaginata, parvifolia, concava a P. aure. spetabilis a aureocaulis. P. vivax aureocaulis jsem měl v roce 2009 3,5m vysoký, v roce 2010 - 2012 vše nad zemí zmrzlo. Tento rok pouze 3 stébla do 1m. Po několika špatných zimách jsem se rozhodl některé druhy, co pěstuji vyřadit a věnovat se jen co se mi osvědčili. Ono to časem přestane bavit každé jaro obcházet některé sazenice a vystříhávat vše zmrzlé.

6

Re: Phyllostachys vivax aureocaulis

Ďakujem za rady ešte si to teda premyslím ale bojím sa práve toho vetra lebo aj keď tu zimy možno nebývajú také silné ako inde na Slovensku ale podunajská nížina patrí k najveternejším častiam Slovenska. Ten P. tianumensis sa mi celkom páči, môžem sa spýtať aký veľký je u vás. Viem že ten P. parvifolia by bola asi najlepšia voľba ale zháňam ho už dva roky a stále nič. Chcem sa ešte spýtať na Phyllostachys sp.“Kew“ ktorý ponúka pán Szomolányi ale bližšie informácie sa my o ňom nepodarilo zohnať.

7

Re: Phyllostachys vivax aureocaulis

Phyll. tianumensis nemám. Phyll. sp. Kew mám již několik let. Růst a výdrž asi jak Phyll. shangai3. Tuto zimu ztráta nadzemní části rostliny. Pokud chcete mohutnou rostlinu, tak volte Phyll. atrovaginatu nebo parvifolii.

8

Re: Phyllostachys vivax aureocaulis

Atrovaginatu beriem určite ale chcel som ešte jeden keď sa tam už vyberiem. Ten P. parvifolia by som určite bral ako prví ale naozaj neviem ako ho zohnať. Neviete poradiť? Ten vivax teda radšej brať nebudem a premýšlam ešte nad P. aureosulcata Harbin-inversa. Myslíte že by sa mu mohlo dariť ako P. a. spectabilisu?

9

Re: Phyllostachys vivax aureocaulis

zdravim, z Phyl. parvifolia som zopar rastlin mnozil, ak sa dobre zakorenia, tak by som vedel jednu poskytnut, ostatne si chcem ponechat. Phyl vivax aureocaulis aj shanghai 3 tiez mam, mozes skusit ako budu rast u teba. Ja som z nich dost sklamany, mozno potrebuju poriadne zosilniet, mam ich stale relativne kratko. Tento rok oba prezimovali dobre, ale tato zima bola zrejme vynimocna...
este by som okrem Phyl. atrovaginata odporucil aj Phyl. propinqua Li Yu Gan, ktory ma pekny charakter rastu, dobre narasta a nevymrza. Sice neviem ci sa v dospelosti hrubkou tyci priblizi parvifolii alebo atrovaginate, ale u mna je zatial najvacsi.

10

Re: Phyllostachys vivax aureocaulis

S tým vivaxom asi nebudem teda radšej experimentovať a vsadím radšej na istotu a kúpim  atrovaginatu a harbin inversu ktorá síce asi nebude tak veľká ale krásou sa mu podľa mňa určite  vyrovná a možno keď nebude vymŕzať ako vivax tak bude možno nakoniec väčší.
Ak by sa u teba našla jedna sadenica P. parvifolia navyše bol by som ti nesmierne vďačný, čo som už aj za tie dva minulé čo si mi dal, ktorým sa mimochodom darí veľmi dobre aj keď im táto zima dosť ublížila.

11

Re: Phyllostachys vivax aureocaulis

trew napsal:

S tým vivaxom asi nebudem teda radšej experimentovať a vsadím radšej na istotu a kúpim  atrovaginatu a harbin inversu ktorá síce asi nebude tak veľká ale krásou sa mu podľa mňa určite  vyrovná a možno keď nebude vymŕzať ako vivax tak bude možno nakoniec väčší.

Těžko říct jestli bude větší i porovnávat vzhled se moc nedá, jsou to vzhledově dva dost odlišné druhy. Zajímalo by mě jestli někomu Phyllostachys aureosulcata Harbin-inversa opravdu prosperuje. Já mám dvě z různých zdrojů a jde o odlišné mutace, ale přijdou mi slabší v růstu i zimovzdornosti než třeba Phyllostachys aureosulcata Spectabilis.