1

Téma: Příliš tenká stébla

Mám nově (od loňskýho jara) Phyl. nuda a Bashania quingchengshanensis. Letos po roce pěstování vyhání o dost slabší výhonky než vloni po zasazení. Čím to?

Myši pod kořeny nejsou, hnojení minerálním a hnojem je u všech bambusů podobně. Pravda že tyhle dva druhy musí teď olisťovat po zimě.

Nutno podotknout že aureosulkáty (některý letos i bez listí) ve stejných podmínkách rostou bezvadně, dokonce i letos zcela zmrzlý Phyl. robromarginata a Phyl. bissetii tlačí výhony vcelku obstojně. Poslední dva jsou taky od loňska.

Jo a žádný z bambusů není meristémový. Tak jsem z toho jelen.

2

Re: Příliš tenká stébla

Přičítal bych to tomu, že se v zimě vyčerpaly. Nebo, což je také možné, makají hodně pod zemí. Oba tyhle druhy jsou silně rozrůstavé, tak je možné, že nejdříve budují podzemní síť rhizomů a už jim nezbylo tolik síly na stébla.

Pro doplnění: je to Bashania qingchengshanensis. Ten název Bashania quingchengshanensis je překlep, který mají v Rostetu v ceníku. Už jsem je na to upozorňoval, ale jak je znám, tak bude trvat rok smile než se dostanou k webu a opraví to.

3

Re: Příliš tenká stébla

Dík za odpověď, doufám že se chytí a za rok se polepší. Jo tu Bashanii mám z Rosteto, zbytek je od vás z Jižňáku.

4

Re: Příliš tenká stébla

Já čekám, že letos bude mít spousta druhů tenká stébla. Ta letošní zima jim nesedla. V Praze mám nejhorší škody za celou dobu co bambusy pěstuji. Třeba mi vymrzl skoro celý trs Fargesia robusta. Jen ta strana co byla v rohu, přežila a lezou z ní slabé výhony. Zbytek trsu nic. Vivaxy jsou nad zemí všechny pryč,  Phyllostachys parvifolia sice přežila, ale je dost poškozená a třetina stébel zmrzla, pomrzla i poprvé Phyllostachys aureosulcata spectabilis a to je každoročně zelená i přes zimu.

5

Re: Příliš tenká stébla

Tak vidím,že na tom nejsem špatně sám...taky u mě zatím nejhorší zima za dobu co pěstuji bambusy.
Po zem umrzly vivaxy,decora,nigra henonis,nuda localis,Shangai 3,arcana Luteosulcata.Komplet listy u parvifolií,atrovaginaty a concavy.Taky u angusty a propingua Hanzgou.
Polovina listů a část stébel je pryč u Aureosulcát,bissetii,humilisů a bashanie.Loni zasazený mohutný odkopek viridiglaucescensu vypadá že se neprobere.
Relativně bez ztrát přežily větší rostliny fargesia nitida a rufa.Mladé zasazené sazenice dalších fargesií už mají nové výhony a pomalu olisťují .Sasy,pseudosasy,indocalamusy a hibanobambusy včetně pleioblastusů jsou suché k zemi a většina už obráží novými stébly.Nahrnkované odkopky ve skleníku vypadají že nepřežily z 80%.Všechno uschlo a obráží jen několik fargesií.
Je zajímavé,že taky u mě vyráží spousta stébel letos abnormálně tenkých.Redukuju je hned jak vidím,že se jedná o proutky.
Těšil jsem se  na něco tlustějšího,ale budu rád když by vyrostly tyče jako loni.
Jinak jsem přišel o poměrně hodně ostatních rostlin včetně krásné broskvoně.Buxusy,několik trav a travin,spoustu růží,trvalek a japonských javorů.Dokonce neobrazila jedna vrba.Ale to asi k zahradě patří,alespoň je kam sázet nové rostliny.

6

Re: Příliš tenká stébla

Takže nejen u nás to netloustne. Jen je zajímavý jak na pomrznutí reagujou různý druhy - aureosulkáty a biseťák s tím problém nemají.

Wufengu, byl jsem tam na jaře pro sazenici sasaella ramosa. Možná je ten váš svah nad přehradou mrazovej.

Zato v Rostetu zvládli zimu obstojně. Honza Kocourek mi ani nechtěl věřit úplný zmrznutí biseťáku v Praze (až na jeden přeživší pupen kromě několika lístků těsně u země). U nich je biseťák téměř nepoškozený. Ty lokální mikroklimatický podmínky hrají teda roli, když jsou takový rozdíly v zahradách pár kilometrů vzdálených.

7

Re: Příliš tenká stébla

PetrK napsal:

Takže nejen u nás to netloustne. Jen je zajímavý jak na pomrznutí reagujou různý druhy - aureosulkáty a biseťák s tím problém nemají.

To je pravda, některé druhy i po celém zmrznutí nadzemní části vyhánějí stébla silná, jako by se nic nedělo. Hodně jiných to ale vysílí a trvá jim, než znovu naberou sílu. Většinou právě všem pro začátek doporučuji tyhle držáky. Ikdyž zmrznou, rychle porost nahradí.

PetrK napsal:

Wufengu, byl jsem tam na jaře pro sazenici sasaella ramosa. Možná je ten váš svah nad přehradou mrazovej.

Zato v Rostetu zvládli zimu obstojně. Honza Kocourek mi ani nechtěl věřit úplný zmrznutí biseťáku v Praze (až na jeden přeživší pupen kromě několika lístků těsně u země). U nich je biseťák téměř nepoškozený. Ty lokální mikroklimatický podmínky hrají teda roli, když jsou takový rozdíly v zahradách pár kilometrů vzdálených.

Vím, pamatuji se. Navrhuji tykání, jestli neva.

Určitě mám chladněji než v Troji, to se dá pozorovat každý rok. Přesto takovýhle ztráty jsem ještě neměl. Ono hodně dělá i mikroklima v rámci jedný zahrady. Zrovna v Rostetu se to dá dobře pozorovat. Třeba Phyllostachys Shanghai 3 co mají dole v zahradě v porostu je celkem OK, ale ten co mají na rohu u prodejny a byl tam vystrčený do prostoru, tak totálně zmrznul. Zmrzlých věcí tam mají více, třeba i jedna Phyllostachys nuda šla k zemi.

Kdybych měl prostor, tak bych vysázel hustě kolem zahrady jehličnany jako větrolam a kryt před sluncem a zbytek nechal pořádně zarůst. Pak věřím, že by se ztráty snížily. Takhle na malém prostoru mi ale nezbývá, než se smířit s pravidelným namrzáním. Pomalu ale druhy obměňuji. Mraky jsem jich už vyzkoušel a teď začínám ty neperspektivní vyřazovat.

Kdybych ale šel jen na jistotu, tak by to byla nuda, takže stejně budu i dál zkoušet nový věci. Pořídil jsem třeba Sinobambusa intermedia, která se uvádí jako nejodolnější druh rodu. Údaje odolnosti se liší od -10°C do - 18°C takže nepředpokládám, že tu nějak poroste, ale ještě jsem žádný druh z Sinobambusa neměl, tak ho chci pár let pozorovat. Určitě i Arundinaria smile se mi sem dostane.

8

Re: Příliš tenká stébla

Tykání v pohodě. U velkých bambusů se pokouším jít na jistotu. V mých podmínkách je však zatím nejodolnější zelená aureosulkáta (neztratila ani jednu větvičku) ale možná jí dožene žlutý Lama Tempel. Spectabilis nepatrně pozaostává ale zato fantasticky regeneruje. Nuda, biseťák zatím pozadu.

To krytí před sluncem a větrem dělá hodně, ale myslím že spíš pokud jde o listy.

Opravdu zásadní je řek bych výškopis krajiny, nemusí to být vyloženě mrazová kotlina, i na svazích mráz stéká dolů. Taky čím víc stromů v okolí - tmavý jehličí sálá rychle teplo do oblohy. Letos jsem byl bivakovat na Kvildě v těch bezmála -40°C. Je neuvěřitelný jak rychle večer v lesích klesá teplota. z nějakých -5 na -25 během snad tří, čtyř hodin. Tam by bambusy neměli šanci :-)

- no Kocourek to má na kopci a my na svahu pod kopcem...

9 Naposledy upravil: PetrK (16.05.2012 15:02:45)

Re: Příliš tenká stébla

Jo tu arundinariu jsem zkoušel vymámit i z Honzy Kocourka - měl jí, ale jen vzorek pro sebe na zkoušku. Tak alespoň vyzkouší jak u nás roste.