1

Téma: 3 nové druhy na skúšku :)

Zdravím všetkých bambusákov, ja sa tu objavím tak raz za pol roka síce, ale bambusy mám stále rád smile Po trojročnom pestovaní bambusa moso (ph. pubescens) som sa rozhodol ho presadit aj von, teraz je v zime prvýkrát u mňa na chate, som zvedavý, ako to zvládne. Potom vás budem zásobovať fotkami.

3 NOVÉ DRUHY:

rozhodol som sa kúpiť semená a vyskúšať tieto tri druhy v našich podmienkach:
Fargesia gaolinensis, Fargesia songmingensis a Dendrocalamus tibeticus. Viem, že vaše fórum je zamerané hlavne na zimovzdorné bambusy, ale u všetkých píšu veľkú zimovzdornosť (cca - 20 C) a takisto veľký dorast (až 20 m!)

Semienka by mi mali cca za 8 dní prísť, tak držte palce a kto má záujem, môže sledovať túto tému smile Sám som zvedavý, čo to bude, skoro žiadne info som nenašiel od pestovateľov, mám dojem, že ide o "nové" druhy u nás. Zatiaľ pekné vianoce všetkým smile

exoticke druhy bambusov

2

Re: 3 nové druhy na skúšku :)

Hezký nový rok všem bambusářům.

Chci se zeptat, odkud máš ty údaje o zimovzdornosti. Já jsem taky chtěl nějaký odolnější Dendrocalamus, ale na těch thajských stránkách se u bambusů tohoto rodu uvádí -2 až -6 C. U toho D. tibeticus je to -4 C.

3

Re: 3 nové druhy na skúšku :)

Ahoj Zdenek,

máš pravdu, ja som to tak napísal, že to vyzerá, že aj D. Tibeticus má vydržať - 20, ale myslel som na fargesie. D. Tibeticus bude zrejme citlivejší a žiadne údaje o zimovzdornosti som nenašiel. Jediné, čo som však našiel bolo viacero zdrojov informácií, ktoré uvádzajú nadmorskú výšku 1200 až 1700 m. n. m., a výskytovú oblasť Yunnan. Je pravda, že napriek vysokej nadmorskej výške je táto oblasť dosť teplá, ale verím tomu, že z rodu Dendrocalamov sa mu bude u nás dariť najlepšie.

Momentálne mám vonku vysadené B. Moso a som zvedavý, ako zvládnu zimu. Pokračovať budem s ostatnými. Pestujem aj D. Giganteus, ale jeden zimu neprežil vôbec a druhý ju prežil len pod zemou. Čo je pre mňa však podstatné je to, že ju vôbec prežil a ďalšie výhonky sú väčšie a silnejšie. Rovnaký vývoj čakám aj u ostatných druhov, obzvlášť u tých, ktorým je naše podnebie bližšie. Skrátka sa neviem zmieriť s tým, že u nás bambusy nerastú big_smile big_smile

exoticke druhy bambusov

4

Re: 3 nové druhy na skúšku :)

Všetko okrem Dendrocalamusu Tibeticusu je zasadene :) Dobrá pôda + 50 % Perlit a bude to snáď dobre Čiže včera som sadil Fargesiu songmingensis aj  Fargesiu gaolinensis, tak som zvedavý, čo a ako, kedy budú klíčiť a ako rýchlo pôjdu hore. Budem podávať Ďalšie hlásenia :)

exoticke druhy bambusov

5

Re: 3 nové druhy na skúšku :)

Ahoj, Fargesii Songmingensis sem taky zasadil, ted po 8 dnech to vypada takhle

PunBB bbcode F.Songmingensis


a Fargesia gaolinensis

PunBB bbcode F.gaolinensis


(1. den sem to macel ve stimulatoru na kliceni osiv, pak usazeno na kokosovou peletku s trochou substratu, teplota 17–25)

6

Re: 3 nové druhy na skúšku :)

Tak vse ta nejak roste, nove vysazene bambusky okolo 20cm, ale nektere semina se mi vubec nedari vyklicit, vse z techto nevydarenych mi nakonec zplesnivi, nemate nedo dobre zkusenosti s nejakym pripravem pro osetreni semen pred vysadbou? Ja sem pouzival Roviral aquflo, urceny pro moreni cesneku apod. (nic lepsiho sem nemel kk dispozici), a temer bez ucinku. Proste nektere druhy klici, a nektere spis plesnivi, nebo neplesnivi, ale nevschazeji, jako treba F. Juaniangensis. Mate nekdo zkusenosti se nekakym dobrym prostredkem proti plisni?

7

Re: 3 nové druhy na skúšku :)

Možná to je tím, že semena mohou být různě stará a různě skladovaná. To bude mít vliv na jejich klíčivost.
Pak mohou ty nepoužitelné začít plesnivět. Já je nikdy ničím neošetřoval (jen pokus s Lignohumátem) a s plesnivěním jsem nikdy problém neměl. Občas některá semena nevzešla a časem zplesnivěla, ale to byl spíš důsledek toho, že nevyklíčila a byla pak dlouho v půdě.
F. yuanjiangensis jsem ještě nesázel, vyndal jsem je teď z lednice a do týdne je zasádím. Tak dám pak vědět, zda mi klíčí a jaká je % úspěšnost.

8

Re: 3 nové druhy na skúšku :)

wladap napsal:

Proste nektere druhy klici, a nektere spis plesnivi, nebo neplesnivi, ale nevschazeji, jako treba F. Juaniangensis. Mate nekdo zkusenosti se nekakym dobrym prostredkem proti plisni?


Tak jsem vysadil F. yuanjiangensis a řekl bych že problém v tom, že nevzchází, nebude v plísních, ale v kvalitě semen. Vysel jsem do dvou truhlíků cca. 300 semen, a z toho vyklíčilo pouze 8 semen. V jednom 3 a v druhém 5. Procento úspěchu je tedy velmi malé, takže se může stát, že při vysetí menšího množství semen, nevzejde vůbec nic.

9

Re: 3 nové druhy na skúšku :)

Zdravim vsetkych bambusakov,

ozyvam sa s exotickejsimi druhmi, alebo zatial neotestovanymi druhmi. Musim uznat, ze uplne totalne najlepsie sa dari druhu fargesia songmingensis! Za neuveritelne 4 mesiace odkedy som ju zasial vyzera velmi zivotaschopne a je krasna zelena. Dendrocalamus Tibeticus zrejme nieje zvyknuty na priame slnko. Kazdy mesiac vyhnal sice len 1 ministeblo, ale za to posledne steblo vyzera slubnejsie. Klasicky Bambusa Moso rastie fajn, ale taktiez ho asi prekvapilo priame slnko (vsetky bambusy som dal von).

Su obrovske tepla, takze kazdy den polejem zahradu tak, ze stoji vo vode, aby som co najviac zvysoval vlhkost vzduchu, niekedy aj 2 krat za den. Cez zimu som mal bambusy vnutri a za 3 mesiace nenarastli tolko, co za tento posledny mesiac. Ta vlhkost vzduchu je zrejme najdolezitejsia. Upozornujem, ze vsetky tieto druhy pestujem zo semienok! smile Foto:

fargesia songmingensis 4 months, 3,5 mesiaca v interieri v kvetinaci a teraz vonku, vlhkost vzduchu neustale 70 percent a viac:

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Dendrocalamus Tibeticus, tie iste podmienky, 4 mesacna rastlinka:

PunBB bbcode test

Klasicky Bambusa Moso, jeden a pol rocna rastlina, celu zimu bola v interieri, teraz je vonku. Najdlhsie stebla lezia pri zemi, ale dosahuju dlzku az 2,5 m.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Po navsteve chalupy pridam fotky Bambusa Moso prezimovanej vonku (prezila - 24 stupnov asi tyzden!!!) taktiez pestovanej zo semienka...

exoticke druhy bambusov