1

Téma: Letošní růst rhizomů

Zřejmě letošní teplotně podprůměrný a srážkově nadprůměrný červenec a po něm teplotně nadprůměrný srpen na mé zahradě v Čelákovicích přispěly k tomu, že jsem pozoroval velmi bouřlivý růstl rhizomů bambusů. Bashania fargesii mi stačila do konce července vyhodit ve vzdálenosti cca 4m od trsu pár pozdních stébel, která se již pěkně olisťují a tak je rozumná naděje, že tato pozdní stébla přežijou zimu. Rád bych se zeptal ostatních, zda i jim letos v druhé polovině léta přirostly a přirůstají rhizomy bambusů tak divoce.
S pozdravem,
Josef  K n a p

2

Re: Letošní růst rhizomů

Nemám sice tolik zkušeností co se týče délky pěstování bambusů, ale můj loňský Ph. Aureosulcata Spectabilis se oproti loňsku dost zbláznil, rhizomy do všech stran snad v desítkách kusů. U Ph. Atrovaginata, letos zasazené, o dvou stéblech asi 50cm, pozoruji jen na povrchu 4 rhizomy, které samy o sobě jsou minimálně 4x silnější než stébla samotná. Navíc pozoruji druhotný růst stébel, z nich většina se už teď dolisťuje. Pravdou je, že hodně hnojím a hodně zalévám.

Dan

3 Naposledy upravil: Josef Knap (09.09.2011 14:35:56)

Re: Letošní růst rhizomů

Já hodně zalévám, ale bambusy vůbec nehnojím neb to nehnojení je opatření, které přispívá k tomu, že bambusy začnou hledat dusík a asi i další živiny a tak se svými rhizomy pořádně rozběhnou. Což je v mém zájmu si dopěstovat bambusový háj.  A jen potvrzuji že letos ti největší blázni jsou bambusy Phyllosatchys aureosulcata včetně všech jejich klonů

DanielS napsal:

Nemám sice tolik zkušeností co se týče délky pěstování bambusů, ale můj loňský Ph. Aureosulcata Spectabilis se oproti loňsku dost zbláznil, rhizomy do všech stran snad v desítkách kusů. U Ph. Atrovaginata, letos zasazené, o dvou stéblech asi 50cm, pozoruji jen na povrchu 4 rhizomy, které samy o sobě jsou minimálně 4x silnější než stébla samotná. Navíc pozoruji druhotný růst stébel, z nich většina se už teď dolisťuje. Pravdou je, že hodně hnojím a hodně zalévám.

Dan

4 Naposledy upravil: JNK (09.09.2011 12:21:57)

Re: Letošní růst rhizomů

Osobně můžu potvrdit letošní expanzi výhonů u aureosulcata(cca 15 nových výhonů), atrovaginata(cca 6 nových výhonů), sázených na jaře a parvifolia(2 nových výhonů) sázenou před 6 týdny. Výhony jsou poměrně silné, ale rosotu mi velice pomalu. I tak si myslím, že je to dost velký přírůstek na letos sázené rostliny.

PunBB bbcode test

5

Re: Letošní růst rhizomů

Aureosulcata Aureocaulis snad 30 a víc výhonů a rhizomů dohromady. Zasadit ji někde v lese tak invazivně vyžene i lidi :-) Ještě že ji mám ohraničenou železobetonem.

6

Re: Letošní růst rhizomů

Doplněna fotograie u JNK.

7

Re: Letošní růst rhizomů

po delší době jsem jel zkontrolovat a zalít bambusy a byl jsem také překvapen jejich růstem. Aureosulcata aureosulcata má 6 nových 15 cm výhonků, spectabilis také, ale nejvyšší jsou cca 120 cm a podle tloušťky by měly dorůst asi 3 m. Jsou silnější než jarní stébla. Parvifolia má jeden asi 5 cm výhonek.
Nevím, jestli není lepší malé výhony odstranit, aby rostlina neztrácela sílu, nebo ponechat a doufat v mírnou zimu. Hlavně u Parvifolie si nejsem jistý, protože má zatím jen 4 stébla. Jak byste postupovali vy?

8

Re: Letošní růst rhizomů

Ahoj, jestli mohu poradit, tak všechny nové výhonky odstraň. Já osobně to tak dělám.

9

Re: Letošní růst rhizomů

Podívejte na ty moje fotky. Po mém průzkumu a pitvání výhonu jsem dospěl k závěru, že se nejedná o stébla, ale o rhizomy co vylezly nad zem. Zřejmě to bude tím, že to jso sazenice sázené letos a mají asi zmatek v tom , kam růst.

Když rozdělám to suché opláštění výhony, není ani památek po nějakém větvení, spíš to vypadá jako takové tmavé skrvnky. Jakoby zárodky nových stébel.

Co si o tom myslíte?

10

Re: Letošní růst rhizomů

Podle fotek se nejedná o stébla. Pokus se je jemně ohnout a zasyp je hlínou. Na zimu dej větší vrstvu mulče. U mě také některé rhizony vylezly nad zem, ale pak se tam vrátili.

11

Re: Letošní růst rhizomů

Takže moje dedukce byla správná. Udělal jsem to.

Diky