1

Téma: rozmonožování Phyllostachys (výběžky)

Ahoj,
mám takový dotaz na rozmnožování bambusů, možná že už to někdo řešil, ale nikde jsem to nenašel:

Naše situace:
máme několik trsů Phyllostachys (bisetti, humilis, aureosuclata), které máme bez kořenové bariéry, takže se dost rozrostly (za cca 7 let). Teď  je chceme trochu ohradit, takže zároveň obkopáváme vždy celý trs, tyče, které rostou mimo hlavní-původní trs (skupinky po 3-4 tyčích) vždycky vykopeme a zasadíme do velkého květináče, aby jsme je pak mohli přesadit někam jinam (a doufáme, že se uchytí, což už jsme zkoušeli u několika trsů loni, ale bohužel přežil jen jeden nový výkopek, asi jsme je málo chránili proti zmrznutí a uschnutí v zimě).

Můj dotaz je ale na podzemní výběžky - máme jich opravdu hodně, silných a do všech směrů a potřebovali bysme se jich zbavit už letos, jakej je nejlepší způsob jak tyto výběžky rozmnožit? Celé výběžky jsou třeba 2 m dlouhé bez tyčí (ale s postranními kořeny).

Snad jsem to popsal pochopitelně

Díky

mic

2

Re: rozmonožování Phyllostachys (výběžky)

Pokud už víte kam je chcete přesadit, tak bych fázi s květináči vypustil, je to zbytečné. To se týká hlavně těch odkopků se stébly. Pokud tedy víte kam půjdou, tak bych je rovnou zasadil na nové místo. Lepší je také při množení snažit se odkopnout stébla i s co nejdelšími rhizomy. Pokud s tím chcete osázet další plochu je to nejlepší. Rhizomy bez stébel mají velkou úmrtnost a slaběji narůstají.

U samotných rhizomů jsou dvě možnosti. Buď je na nové místo vysadit rovnou, některé se na jaře probudí a vyrostou. Nebo je zasadit do kontejnerů a zimovat vevnitř. Buď se dají nastříhat podle velikosti kontejnerů, vždy ale nechat alespoň pár oček, nebo je do kontejnerů zkusit stočit. Někdy jsou křehké a lámou se, ale dá se to. Pokud obrazí, tak do země by je bylo lepší vsadit až napřesrok, až zesílí a pořádně zakoření.

3

Re: rozmonožování Phyllostachys (výběžky)

děkuju moc za odpověď, zkusím to.
v jaký hloubce by měly ty výběžky v kontejneru zasazený? zimovat vevnitř asi znamená někde v chladu, že? bohužel nejmíň máme přes zimu ve sklepě (odhaduju cca 15 C, ale nikdy jsem to neměřil), to je asi moc teplo? a co se stane s těmito přezimujícími druhy (phyllostachys) když by se kontejner s trsem s tyčemi nechal normálně přes zimu v interiéru vevnitř? zkoušel to někdy někdo? nebo ty kontejnery nechat venku třeba do začátku prosince, trochu nasimulovat zimní období a na největší mrazy (prosinec/leden/únor) je vzít dovnitř? asi to vyzkouším, co to udělá.

ještě bych se chtěl zeptat, jestli je dobrý při přesazování těch rhizomů zamíchat do substrátu trochu hnojiva (hnoje, máme oslí), nebo to nechat bez hnojení?

někde, kde jsem konec rhizomu už třeba omylem přesekl přímo v půdě, tak na prvních kolínkách už jsou zelená cca 1cm očka (asi jakoby nasazující tyče?), nebylo by dobré je do kontejneru zasadit tak, aby tyto očka ze substrátu trochu koukala (aby mohla fungovat fotosyntéza)?
jenom dodám, že to řeším aktuálně, ač na to možná není nejlepší období, protože na pozemku stavíme a potřebujeme ty rozrostlé trsy a výběžky opravdu trochu zkrotit nyní.

a ještě jeden dotaz - když by se u země uřezaly všechny existující tyče i nové výhony, tak rostlina asi zahyne, že? budou se rozlézat další rhyzomy, ale když se žádné tyči nedovolí vyrůst, tak časem asi celý trs/zbytek kořenů zahyne?

předem díky za odpovědi, omlouvám se za to množství, nějakou literaturu mám, ale tohle jsou takové spíš rady na zkušenosti, které jsem nikde nenašel....

m

4

Re: rozmonožování Phyllostachys (výběžky)

Zimování by bylo lepší v tom sklepě, než doma kde bude víc teplo. Pokud je tam okno tak bych to doma ani nezkoušel. Jednu zimu to pravděpodobně ale vydrží i v teple, ale asi dost shodí listy.

Rhizomy bych sázel mělce, přihrnul bych i ty centimetrové výhonky a nehnojil bych. Zezhora by se vyplatilo to něčím přikrýt, ať mají vlhko.

Pokud se odřeže celá nadzemní část, tak si myslím, že na jaře tyče znovu vyrostou. Pokud je nutné to udělat už teď, tak to rostliny dost oslabí a příští jaro budou asi výhonky slabší. Pokud by se ale znovu na jaře opět odřezaly všechny výhony s bambusem to asi dost zacloumá, konec to však pravděpodobně nebude, tipoval bych, že se bude opět pokoušet znovu obrazit. Bude ale hodně zesláblý a tipuji, že bude produkovat hodně slabých stébel.