1

Téma: Phyllostachys atrovaginata u pana Hans Prins ... a u mne

Tak jsem zaregistroval novou úpravu webu pana Prinse a na této stránce :
http://www.degroeneprins.nl/en/exotic-p … itstart=20
něco zajímavého o Phyllostachys atrovaginata  a cituji pana Prinse:
"Může vyrůst dokonce vyšší než je uvedeno za optimálních podmínek "
A na listu tohoto druhu pan Prins píše, že Phyllostachys atrovaginata může vyrůst do 10m !!!

Já mám na své zahradě od konce srpna 2006 vysazenou sazenici tohoto bambusu zakoupenou u pana Dr. Lipenského v Žamberku. I letos, jako je u něj normální, vyrašil tento bambus svá první letošní stébla až po 20. červnu. A to ho prosím mám kousek od jihozápadního rohu domu a chráněný domem od dopoledního zimního a předjarního slunce a zároveň od severu chráněný nedalekou garáží. Roste na velmi teplém místě neb z domu na něj sálá teplo. Vedle něj mám hned sazenici Phyllostachys vivax 'Shanghai' od Wufenga zakoupenou u něj v srpnu r. 2007. Oba bambusy hojně zavlažuji a již dva roky nehnojím v zájmu toho, aby nerostly v trsu a vydaly se hledat výživu dále svými rhizomy. Stejně ale oba rostou zatím spíše trsovitě. Mám je řádně zamulčované. Objektivně to vidím tak, že vivaxu ta přemíra závlahy v jednom aspektu škodí a to v tom, že se mu snadno ohnou po dešti stébla a již se pak úplně do vertikály nenarovnají. Phyllostachys atrovaginata mi letos vyrašil pár stébel a tři z nich pěkně tlustá a to jedno roste do takové výše, že budu pozorně sledovat, zda přeroste výšku západní stěny domu tj. 8m neb to budu moci z ploché střechy poměrně spolehlivě zkontrolovat a změřit. Loni mi Phyllostachys atrovaginata provedl nepěknou věc. V červnu r. 2010 vyrašil jen 4 stébla a pak po lijácích v první půli srpna vyrašila koncem srpna další stébla v počtu 9, která pochopitelně nevyzrála a úplně zmrzla a musela být v květnu t.r. odstraněna.
Prosím proto pěstitele Phyllostachys atrovaginata o změření u nich jeho výšky a uvedení těch výšek zde na forum. Já si myslím, že si pan Hans Prins nevymýšlí s tou jeho výškou nad 10m.
Zdraví,
Josef Knap z Čelákovic - na levém břehu Labe 3km proti proudu od soutoku Labe s Jizerou

2 Naposledy upravil: Jirka (11.07.2011 09:35:37)

Re: Phyllostachys atrovaginata u pana Hans Prins ... a u mne

Tak moje Phyll atrovaginata byla zasazena na začátku jara 2005 a pochází od pana Rézla. Nové stébla začínají růst na přelomu měsíce květen-červen. Bambus není v zimě chráněn a je velice odolný, poškození je nepatrný. V současnosti je velikost asi 6m (rok 2010 5,5m) nejsilnější stébla kolem 3cm. Rostlina roste trsovitě. Minulí rok vyhnala nové stéblo asi 2m od rostliny a tento rok je kolem tohoto stébla několik nových. Tento rok narostlo si 30nových stébel a s toho 3 zase tak 2 m od rostliny a každé na jinou stranu. Protože rostlina roste celkem hustě u sebe, tak dělám velkou probírku stébel a hodně jich odstraňuji. Jinak hodně zalívám a 2-3x do roka hnojím NPK nebo cereritem.

3

Re: Phyllostachys atrovaginata u pana Hans Prins ... a u mne

Josef Knap napsal:

Tak jsem zaregistroval novou úpravu webu pana Prinse a na této stránce :
http://www.degroeneprins.nl/en/exotic-p … itstart=20
něco zajímavého o Phyllostachys atrovaginata  a cituji pana Prinse:
"Může vyrůst dokonce vyšší než je uvedeno za optimálních podmínek "
A na listu tohoto druhu pan Prins píše, že Phyllostachys atrovaginata může vyrůst do 10m !!!

Já mám na své zahradě od konce srpna 2006 vysazenou sazenici tohoto bambusu zakoupenou u pana Dr. Lipenského v Žamberku. I letos, jako je u něj normální, vyrašil tento bambus svá první letošní stébla až po 20. červnu. A to ho prosím mám kousek od jihozápadního rohu domu a chráněný domem od dopoledního zimního a předjarního slunce a zároveň od severu chráněný nedalekou garáží. Roste na velmi teplém místě neb z domu na něj sálá teplo. Vedle něj mám hned sazenici Phyllostachys vivax 'Shanghai' od Wufenga zakoupenou u něj v srpnu r. 2007. Oba bambusy hojně zavlažuji a již dva roky nehnojím v zájmu toho, aby nerostly v trsu a vydaly se hledat výživu dále svými rhizomy. Stejně ale oba rostou zatím spíše trsovitě. Mám je řádně zamulčované. Objektivně to vidím tak, že vivaxu ta přemíra závlahy v jednom aspektu škodí a to v tom, že se mu snadno ohnou po dešti stébla a již se pak úplně do vertikály nenarovnají. Phyllostachys atrovaginata mi letos vyrašil pár stébel a tři z nich pěkně tlustá a to jedno roste do takové výše, že budu pozorně sledovat, zda přeroste výšku západní stěny domu tj. 8m neb to budu moci z ploché střechy poměrně spolehlivě zkontrolovat a změřit. Loni mi Phyllostachys atrovaginata provedl nepěknou věc. V červnu r. 2010 vyrašil jen 4 stébla a pak po lijácích v první půli srpna vyrašila koncem srpna další stébla v počtu 9, která pochopitelně nevyzrála a úplně zmrzla a musela být v květnu t.r. odstraněna.
Prosím proto pěstitele Phyllostachys atrovaginata o změření u nich jeho výšky a uvedení těch výšek zde na forum. Já si myslím, že si pan Hans Prins nevymýšlí s tou jeho výškou nad 10m.
Zdraví,
Josef Knap z Čelákovic - na levém břehu Labe 3km proti proudu od soutoku Labe s Jizerou

Klidně bych tomu u Prinse věřil, tam mu rostou i další druhy do gigantických rozměrů o kterých se nám může jen zdát. Zda se u nás dostane na 10 metrů snad jednou zjistíme. Počítám ale, že to bude ještě dlouho trvat. Moje je odhadem mezi 5-6 metry.


Josef Knap napsal:

Vedle něj mám hned sazenici Phyllostachys vivax 'Shanghai' od Wufenga zakoupenou u něj v srpnu r. 2007. Oba bambusy hojně zavlažuji a již dva roky nehnojím v zájmu toho, aby nerostly v trsu a vydaly se hledat výživu dále svými rhizomy. Stejně ale oba rostou zatím spíše trsovitě. Mám je řádně zamulčované. Objektivně to vidím tak, že vivaxu ta přemíra závlahy v jednom aspektu škodí a to v tom, že se mu snadno ohnou po dešti stébla a již se pak úplně do vertikály nenarovnají.

On má poměrně dlouhé větve s velkými listy. Můžete mu odlehčit tím, že mu větve zakrátíte. Stébla jsou pak vzpříměnější. Já to u něj tak dělám.

4

Re: Phyllostachys atrovaginata u pana Hans Prins ... a u mne

Tak jsem dnes přesadil část Phyll atrovaginaty. Pomohl mi bratr a měli jsme co dělat, abychom odkopky přenesli na nové místo. Větší odkopek má na výšku 6,5m, měřil jsem odkopek na zemi pásmem. Musel jsem použít krumpáč, jinak bych odkopek nevykopal. Pro ukázku pošlu fotku.



PunBB bbcode test