1

Téma: Jak rychle roste bambus?

Vyhlédl jsem si bambus Sasa oshidensis, ale nikde nemůžu najít, jak rychle roste. Podle nalezených informací by měl dorůst do výšky 2m.

Takže doroste do této výšky za rok? Nebo za pár let? Nebo za mnoho let?

2

Re: Jak rychle roste bambus?

To je maximální výška po mnoha letech. Mám ho v zemi 5 let a má tak kolem metru. Spíš se rozrůstá do stran než do výšky. Nejrychleji do výšky mi jde Sasa kurilensis Shimofuri. Ta má po 4 letech skoro 2 metry.

3

Re: Jak rychle roste bambus?

A teď po těch 4 letech už každé nové stéblo naroste do výšky 2 metrů během jednoho roku (tj. během vegetačního období)?

A roste to ze země v plné šířce stébla? Tj. když je plný průměr stébla 1 cm, tak nové stéblo vyrazí ze země rovnou tlusté 1 cm? Nebo to naopak roste ze země tenké a postupně to tloustne (jako strom)?

4

Re: Jak rychle roste bambus?

http://bambusy.info/?clanky:bambusy-z-hlediska-rustu

5

Re: Jak rychle roste bambus?

Jak už je v článku. Stéblo vyrazí ze země, zhruba do měsíce vyroste a pak už zůstává pořád stejné. Ještě bych dodal, že moje bambusy rostou v dost studené lokalitě. Třeba moje  Sasa palmata Nebulosa je 2 až 3 krát menší než ta samá, která roste v Praze v teplé lokalitě. Takže v teplé lokalitě i Sasa oshidensis může být za stejný čas vyšší.

6

Re: Jak rychle roste bambus?

To je skutečně zajímavá rostlina. Já jsem teď brouzdal po internetu a píšou tam, že bambus obsahuje až pět procent kyseliny křemičité, že má tvrdost a pevnost blížící se vlastnostem oceli, že se z něho staví obrovská lešení a že se některé druhy používají jako nože nebo mačety. Takže bych se chtěl zeptat, jestli je možné ta stébla po zdřevnatění normálně uříznout pilou jako dřevo, jestli to normálně hoří jako dřevo a jestli se to normálně rozkládá v přírodě jako dřevo (jestli to časem zhnije).

7

Re: Jak rychle roste bambus?

Uříznout jdou, na tenčí stačí nůžky, nebo pilka na železo je taky dobrá. Hoří dobře, akorát to dělá dost kravál. Vzduch v kolénkách se teplem rozpíná a ty pak pukají. Stébla se rozkládají. Ty vyzrálejší déle, asi jako tvrdé dřevo.

8 Naposledy upravil: Pavla K. (12.05.2011 21:29:34)

Re: Jak rychle roste bambus?

Dobrý večer,
chci touto formou poděkovat Wufengovi za bambusy do mé zahrádky. Dále děkuji za milé popovídání a rady při výběru vhodných druhů, také možnost osobního odběru. Jste moc pozorný a zaujal jste i mou známou. Té se líbí ty vysoké druhy bambusů s velkými stvoly. Musím napsat , že sme z toho množství trochu zmatené,jaký druh si vybereme příště. Musíme příště zajistit větší auto, málem sme to tam nenacpaly. Vše dobře dojelo domů, bez zlomenin. Asi ste z nás měl velkou srandu. Kouknu se na odkazy ve foru a rady s hnojením, růstem atd. Mějte se. Pavla
P. S. Omlouváme se za zdržení, ani déšt nám nevadí, když máme dobrou náladu. Díky moc.

9

Re: Jak rychle roste bambus?

Díky. Jsem rád, že máte radost z nových rostlin, bylo vidět, že jste měly dobrou náladu. Držím palce ať se rostlinám daří.