1

Téma: Výhonky-množení a kontrola

Ahoj,
kdy nastane správná doba pro obrytí bambusu, aby se udržel
na předem určeném (vymezeném) prostoru.
Přebytky (zaběhnuté) výhonky sem chtěl roztříhat a zasadit
pro kamarády a známé (budoucí bambusáře).
Kolik puků-oček mám nechávat? Loni sem stříhal po 3 očkách
a měl sem jen 50% úspěšnost. Asi 4 sazenice zůstaly.
Jak mícháte množící substrát, popřípadě jaký kupujete? Jak
velké květináč, zda slunce nebo polostín, hnojit (asi ne) ?
Dík za každou radu a zkušenost

Už obnovuju první lístky!

Ať Vám rostou

2

Re: Výhonky-množení a kontrola

Já bych navrhoval spolehlivější  a snadnější cestu a to nechat ty nové výhony vyrůst a až pak (až se rozvětví a olistí) je i s balem vykopnout. Budeš to mít bez práce a sazenice budou vitálnější.

3

Re: Výhonky-množení a kontrola

Nedovoluje to prostor. Mám zahradu 5,8m sirokou, po odečtu 80cm cestička
a 20cm na taras zustane 4,8m a moje obava že se rozrostou do stran
než je odrýpnu.
Ale pokud by se výhon Phyll. aureo. spectabilis vydal jiným směrem než
do švestky, Phyllostachysů, nebo některé z Fargesii - nitida a rufa, jak
dlouhé výhony stříhat?

4

Re: Výhonky-množení a kontrola

Tak to ti asi neporadím. Já takovéhle nechtěné výhony vyhazuju. Je s tím moc práce. Ale jestli máš 50% úspěšnost, tak mi to přijde celkem v normě. Kdysi jsem četl nějakou statistiku, kdy takhle osazovali celé pole několika druhy. Mám pocit, že sázeli 10 cm řízky a úspěšnost byla v rozmezí 15 až 60% podle druhu. Já měl o něco větší úspěšnost než ty, když jsem si takhle před pár lety pár druhů namnožil, ale to se týká pouze množení  Phyllostachysů, u  Fargesií to podle mně nejde. Tam je to i zbytečné. Ty se zas tak rychle do strany nerozrostou, tak se z nich pak dá dobře kus odkopnout.

5

Re: Výhonky-množení a kontrola

Chtěl bych se zeptat na Vaše zkušenosti s množením -odkopávání fargesií.
U bambusů ,které se rozrůstají dál od mateční rostliny jde udělat odkopek celkem bez problému.Ale u fargesií se mi to tak lehce nedaří.
Mám sice zatím zkušenost jen s rufou a nitidou,ale předpokládám,že i u ostatních to bude podobně obtížné.
Hlavně se mi špatně odděluje skupinka několika stébel ,nedá se to oddělit bez ztrát na mateční rostlině a i bočních čerstvých výhonků.Pomáhám si hlavně nožem,pak taky sázecí ostrou lopatkou-rýč se mi vůbec neosvědčil,nadělá velké škody.Hlavně jde špatně oddělit pár stébel i s kořeny-je to hodně nahusto u sebe a tvrdé jak kořeny stromků.Zahradnickýma nůžkama se tam snažím dostat,ale dnes jsem tak dvě stébla ustřihnul  bez kořenů.Nedá se k nim dolů  ke kořenům dostat.O odkopku i s zeminou na kořenech nejde v mém případě vůbec mluvit.
Nevím jestli není nějaký fígl.V chytrých knížkách je zmínka o nějakém speciálním přípravku ze dvou trubek do sebe pasujících a tím prý to nějak zkušení pěstitelé oddělují od mateční rostliny.
Nejjednodušší je asi dělit rostliny z květináčů,tak se to praktikuje u mnoha ozdobných trav.Ty se nechávají jen v květináčích a následně se po vyjmutí lehce dělí na jednotlivé rostlinky.Mě jde ale o rostliny ve volné půdě.
Díky za rady jak na to...

6

Re: Výhonky-množení a kontrola

Beze ztrát se to asi neobejde. Já odkopávám pomocí ostrého rýče. U těch druhů, které mají delší krčky mi to jde docela dobře. U Fargesia nitida jsem s tím neuspěl, tak jsem trs dělil sekerou. Tu jsem strčil doprostřed trsu a palicí jsem do ní mlátil až se prosekala přes trs.

V každém případě se pár stvolů usekne a musí se vyhodit a na té straně kde se odkoplo většinou příští rok nevyrostou nové výhony.

Také bych nedělil teď. Nové výhonky jsou křehké a snadno se lámou. Dělím koncem léta, když už jsou nová stébla vyzrálejší.