13 Naposledy upravil: radim77 (10.06.2010 14:07:59)

Re: 2008 - kořenová bariéra

radim77 napsal:
Tomanek napsal:

Ja pouzil LD-PE 2mm "desky" z Fatry. Zde je popis http://forum.bambusy.info/post/2565/#p2565 a zde http://forum.bambusy.info/post/2616/#p2616 foto. "Desky" jsou velmi tvrde, Fatra je ma urceny jako chranicky kabelu do zeme.

Dík za radu. Teď sem volal do fatry a 1m vyjde tak na 140,- a to je moc,budu ještě potřebovat 65 m.

Kamoš mě říkal že HDPE když namrzne tak je křehký a může prasknout.

14

Re: 2008 - kořenová bariéra

radim77 napsal:
radim77 napsal:
Tomanek napsal:

Ja pouzil LD-PE 2mm "desky" z Fatry. Zde je popis http://forum.bambusy.info/post/2565/#p2565 a zde http://forum.bambusy.info/post/2616/#p2616 foto. "Desky" jsou velmi tvrde, Fatra je ma urceny jako chranicky kabelu do zeme.

Dík za radu. Teď sem volal do fatry a 1m vyjde tak na 140,- a to je moc,budu ještě potřebovat 65 m.

Kamoš mě říkal že HDPE když namrzne tak je křehký a může prasknout.


HD-PE - High Density PolyEthylene  (polyetylen s vysokou hustotou)
- tepelná odolnost je -50 °C až +110 °C
- vyznažují se vyšší pevnost než LD-PE

LD-PE - Low Density PolyEthylene (polyetylen s nízkou hustotou)
- tepelná odolnost je -50 °C až +85 °C
- mají vysokou chemickou odolnost a dobré elektroizolační vlastnosti

Pokud nejsou vyrobeny se speciálmími vlastnostmi, tak se nesmršťují.

Vše co musíš udělat je rozhodnout, jak naložit s časem, který Ti byl dán.
GPS: 50°6’31.299 N, 16°21’56.751 E

15 Naposledy upravil: hanakm (28.01.2011 12:40:38)

Re: 2008 - kořenová bariéra

Pěstuji 8 let Ph. aureosulcata spectabilis. Již 2x jsem zakopával co nejlevnější kořenovou bariéru. Napřed 0,5 mm a pak 1 mm. Kořeny to prorazily, ikdyž jsou zábrany těsně u sebe. Potřebuji to teď již vyřešit skutečně kvalitně. V ČR se nabízejí různé kořenové bambusové zábrany, ale často u nich není přesný popis a jsou o dost dražší než jezírkové fólie. Např. www.rosteto.cz nabízí za 143 Kč běžný m. Výška je jasná -  65 až 70 cm  se doporučuje.  Tak jsem začal studovat: Jezírkové fólie jsou většinou z PVC. Hůře prorazitelné jsou z LDPE (LD-PE). Ale nejtvrdší pro bambusy jsou HDPE. v USA bambusáři používají HDPE WB 24/40. Žiji u Českých Budějovice a zde žádná specializovaná prodejna není. Hledal jsem dál a našel, že i v ČR se dá sehnat HDPE fólie obdobných vlastností. HDPE 1mm,  objemová hmotnost 0,95 kg/m čtvereční a teprve při teplotě -20 stupňů křehne při ohybu. (Nenašel jsem do -50 stupňů, jak píše Mallorn.)
Uvažuji že bych toho objednal více a nechal si to přivézt domů. Pak bych to rozřezal na 70 cm pruhy. Šel by do toho někdo z okolí Budějovic při cene 120,- Kč za běžný metr?

16

Re: 2008 - kořenová bariéra

Kořenová bariéra u pana Rézla na www.bambusarium.cz   HDPE - 1m - výška 60cm - 85kč.

17

Re: 2008 - kořenová bariéra

Zkuste se poradit v Rostetu. Já s fólií nepracuji, tak s ní nemám osobní zkušenosti, ale z osobních rozhovorů vím, že 1mm HDPE rhizomy propíchnou. Myslím, že ta v Rostetu je 2 mm, proto je dražší. Když už se s tím budete zakopávat, tak bude asi lepší tam dát tu tlustší. Zakopali u sebe v zahradě dost fólií, tak vám určitě poradí, jaká tloušťka je dostatečná.

Hloubka je také relativní, čím více tím lépe. 65cm je sice dost, ale pokud po letech dojde k vyplnění vymezeného prostoru nemusí to stačit. Bambus si bude hledat cestu a dá se počítat že se zavrtá i hlouběji. Takže bych tipoval, že dlouho to vydrží, ale stoprocentní zachycení to nebude.

18

Re: 2008 - kořenová bariéra

Ja koupil z Fatry 2mm LD-PE "desky" siroke 1m, jak jsem jiz zde psal na predchozi strance vcetne odkazu realizace. Videl jsem ruzne fotky a videa co bambus dokaze ale nejak si nedovedu predstavit, ze by to bambus prorazil. Cas ukaze.

19

Re: 2008 - kořenová bariéra

wufeng napsal:

Já s fólií nepracuji, tak s ní nemám osobní zkušenosti, ale z osobních rozhovorů vím, že 1mm HDPE rhizomy propíchnou.

Dáváte prosím bambusy do betonu? Uvažoval jsem také o skružích vysokých 1m, které se používají na studny. Ale jen pro nové druhy bambusu. Stavající Ph. aureo. mám na 9 m čtverečních - tady musím zvolit něco jiného.
Jakou zábranu prosím používáte vy, Wufengu?
Zkusím se zeptat v Rosteto, jakou zabranu přesně používají?
Děkuji

20

Re: 2008 - kořenová bariéra

hanakm napsal:
wufeng napsal:

Já s fólií nepracuji, tak s ní nemám osobní zkušenosti, ale z osobních rozhovorů vím, že 1mm HDPE rhizomy propíchnou.

Dáváte prosím bambusy do betonu? Uvažoval jsem také o skružích vysokých 1m, které se používají na studny. Ale jen pro nové druhy bambusu. Stavající Ph. aureo. mám na 9 m čtverečních - tady musím zvolit něco jiného.
Jakou zábranu prosím používáte vy, Wufengu?
Zkusím se zeptat v Rosteto, jakou zabranu přesně používají?
Děkuji

Vím o jednom Phyllostachys viridiglaucescens v takové skruži, ale nevyroste moc vysoký, protože je na malém prostoru. Stébla byly jen asi 3m na výšku. A to ještě minulý rok omrzl a je z něj jen takové dvoumetrové křoví. Tento rok ještě neomrzl, tak možná zas vyroste vyšší smile

21

Re: 2008 - kořenová bariéra

hanakm napsal:

Dáváte prosím bambusy do betonu? Uvažoval jsem také o skružích vysokých 1m, které se používají na studny. Ale jen pro nové druhy bambusu. Stavající Ph. aureo. mám na 9 m čtverečních - tady musím zvolit něco jiného.
Jakou zábranu prosím používáte vy, Wufengu?
Zkusím se zeptat v Rosteto, jakou zabranu přesně používají?
Děkuji

Já je nehlídám. V místech kde je nechci je odrývám rýčem.  V jedné zahradě, kde jsou u plotu jsou z jedné strany hlídané cca. metrovým betonem a to zatím funguje 100%.

1metr skruž bude opravdu dost málo, pokud se ale člověk spokojí s menším vzrůstem, tak proč ne. Pro některé nižší výběžkaté to může stačit. Zakopával jsem letos pozinkované sudy bez dna jako zábranu pro pár nižších výběžkatých druhů a doufám, že se to osvědčí.

22

Re: 2008 - kořenová bariéra

Tak jsem z Rosteto doposud nedostal odpověď, jakou fólii přesně používají a prodávají.

23

Re: 2008 - kořenová bariéra

Zkusím to zjistit.

24

Re: 2008 - kořenová bariéra

V Rostetu mají dva druhy fólie, jednu slabší a druhou speciálně doporučovanou pro bambusy. Ta má tloušťku 2 mm. Kontaktujte je pro bližší podrobnosti na email: rosteto@rosteto.cz Ujistili mně, že vám určitě odpoví.