1

Téma: darujem / vymenim sadenice MOSO

zdravim vsetkych bambusarov, zostali mi este nejake sadenice bambusa moso (Phylostachys pubescens) ktore mozem bud darovat (ak sa pre ne zastavite osobne) alebo vymenim za nejake ine bambusy / sadenice. mam uz iba posledne 2 ci 3 kusy v osobitom kvetinaci a potrebujem vysadit novu varku na zimu. Teraz som ich ale presadzal, takze najlepsie by bolo zobrat ich az o mesiac, alebo tak, nech mam istotu, ze sa dobre zakorenia a preziju..

su vcelku nenarocne, daju sa dobre pestovat aj v byte na svetlom mieste, ale maju radi vela vody. stala rovnaka teplota je len vyhodou, su vysoke 20 az 40 cm s velkymi listami. ak chcete, mozem poslat aj nejake fotky.

exoticke druhy bambusov

2

Re: darujem / vymenim sadenice MOSO

ahoj, chcela som ťa poprosiť či by si mi vedel zohnať semienka bambusu Phyllostachys pubescens a Dendrocalamus giganteus z každého by som chcela po 30 kusov len ich neviem zohnať, chcela som cez internet cez ebay ale nemám s tým dobré skúsenosti... mohol by si mi prosím odpísať, a ak by si vedel zohnať tak v akej cene a či by sa to dalo poslať aj poštou,  ďakujem smile

3

Re: darujem / vymenim sadenice MOSO

ahoj. dal by se sehnat Phyllostachys edulis Moso Anderson? prej by měl vydržet mráz až -21 stupňů

4

Re: darujem / vymenim sadenice MOSO

Pokud vím, tak v Evropě zatím není. Musel by se naimportovat z USA.

P.S: Kdy se zastavíš?

5

Re: darujem / vymenim sadenice MOSO

wufeng napsal:

Pokud vím, tak v Evropě zatím není. Musel by se naimportovat z USA.

P.S: Kdy se zastavíš?

Diky za odpověd, počkáme na import. jen mne zaujala ta mrazuvzdornost, že by to byl dobrý "MOSO" k pěstování v našich podmínkách

P.S: Momentálně marodím, jestli mi bude v sobotu líp tak bych se chtěl podívat do bambusária rosteto. ale k Vám se zatím nechystám, ne že bych neměl zájem ale spíše proto že se nechci trápit tím že si u Vás nemohu nic koupit. momentálně mám starosti kam s bambusy co mám tady v paneláku, kdybych se rozmyslel, určitě Vám dám včas dopředu vědět. děkuji.

6

Re: darujem / vymenim sadenice MOSO

didanek napsal:

Diky za odpověd, počkáme na import. jen mne zaujala ta mrazuvzdornost, že by to byl dobrý "MOSO" k pěstování v našich podmínkách

Těžko říct jestli je opravdu odolnější. Ten údaj o jeho větší mrazuvzdornosti pochází z jedné zahrady, kde údajně zimoval dobře i při takhle nízkých teplotách. Ale co jsem někde četl diskuze, tak zas jinde o tolik lepší nebyl, takže jsem v tomhle skeptik a moc mu nevěřím. Za pokus by to ale asi stálo.

didanek napsal:

P.S: Momentálně marodím, jestli mi bude v sobotu líp tak bych se chtěl podívat do bambusária rosteto. ale k Vám se zatím nechystám, ne že bych neměl zájem ale spíše proto že se nechci trápit tím že si u Vás nemohu nic koupit. momentálně mám starosti kam s bambusy co mám tady v paneláku, kdybych se rozmyslel, určitě Vám dám včas dopředu vědět. děkuji.

OK, ptal jsem se jen že jsi se dříve ptal, kdy by to šlo. Kupovat nic nemusíš, můžeš se zastavit jen na čumendu.

7

Re: darujem / vymenim sadenice MOSO

zuzinka - semienka mam, mam ich teraz ale malo momentalne, akurat som doobjednaval na druhu "varku", pridu mi asi o 2 tyzdne, mozno 3.. za 15 EUR ti viem poslat 35 semienok moso a 40 dendrocalamus giganteus.. samozrejme aj s posovnym, so vsetkym.. alebo osobny odber, podla toho, kde byvas. smile

len treba vediet, co su to za bambusy, ze taky D. giganteus je dost exoticka rastlina a rozhodne nieje vhodny na pestovanie vonku.. a ked, tak isto nie na miestach, kde je menej, ako 3 stupne..

didanek: Phyllostachys edulis Moso Anderson nemam, ale tiez ho zhanam. cakam na odpovede, uvidim, co sa s tym bude dat robit.. zatial to nevyzera nerealne, ale uprimne - ani realne big_smile

pekny den vsetkym!

exoticke druhy bambusov

8 Naposledy upravil: Jirka (14.09.2010 17:58:35)

Re: darujem / vymenim sadenice MOSO

Ahoj,
Daruji sazenice Phyll. aure aureocaulis a Bashanii fargesii. Sazenice jsou menší. Pouze osobní odběr po domluvě. Břeclav

Sazenice jsou rozebrané, nebo zadané.

9

Re: darujem / vymenim sadenice MOSO

Danny,

jak vypadá tvoje Moso? Těm mým, které jsem vyséval loni, po přenesení do bytu na podzim uschly listy. Já sice doufám, že se na jaře zase zazelenají, ale obávám se, jestli nejsou bez listů už příliš dlouho. Nevím, čím by to mohlo být, ten proces uschnutí byl velice rychlý.

10

Re: darujem / vymenim sadenice MOSO

Ahoj, a nemas na nich svilusky? ja je na nich mel taky a usychaly doslova pred ocima. Nastesti jsem je vcas zlikvidoval.

11

Re: darujem / vymenim sadenice MOSO

Tak nevím, nepozoroval jsem nic, ani pavučinky, ani nějaké škůdce, ale nezkoumal jsem to pod lupou. Teď na to však koukám důkladněji, a na posledních zelených listech jsou takové žlutozelenoprůsvitné potvory.  Myslel jsem, že svilušky jsou větší a tmavší, ale asi to jsou ony.

Jak jsi je zlikvidoval? Pokud jde o chemii, našel jsem pochvalná vyjádření například o Nurellu nebo Svilustopu.
Další možností by byli draví roztoči, ale ti potřebují vlhko a tak se hodí spíš do skleníku.
Sviluškám prý vlhko škodí, takže nestačilo by rostliny zalít a uzavřít na nějakou dobu do igelitového pytle?
Nebo dát rostliny do chladu kolem 5 stupňů, jenže co by na to řekl Moso?

12

Re: darujem / vymenim sadenice MOSO

odpoved jsem napsal do tema Napadeni bambusu parazity a lecba. Prosim timto Wufenga o presunuti prispevku o Moso do tohoto tema, aby se to tady "nepletlo" :-). Dekuju