1

Téma: Phyllostachys rubicunda - kvetení a nové semenáčky

zaslal Szomolányi:

Posielam zopár obrázkov Phyllostachys rubicunda. Na záberoch je vidno ako
začína vyháňať nové vetvičky s listami. Zdá sa že ožíva a aj prežije
oslabenie vplyvom kvitnutia. Aspoň dúfam. Na dvoch obrázkoch je aj nová
generácia čo už stihla vyklíčiť, takže nechám sa prekvapiť čo s toho časom
narastie.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

2

Re: Phyllostachys rubicunda - kvetení a nové semenáčky

Moje je oproti vaší opožděná. Zatím semena teprve začínají dozrávat. Další problém mám s vrabci. Létá na ní celé hejno, takže se obávám že semen, pokud se nějaká vytvoří, bude jen velmi málo.

Vynikající je, že už máte semenáče nové generace. Gratuluji. Mám tenhle druh rád, tak je dobře že bude uchován i do budoucna.

Pokud by přežila i mateční rostlina, bylo by to úplně nejlepší. Uvidíme, moje má zatím jen lístky u květů.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test ¨

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

3

Re: Phyllostachys rubicunda - kvetení a nové semenáčky

Jsem rád, že mateční rostliny po odkvětu přežívají. Přeji, ať se brzy zotaví. Pokud by se vám podařilo sebrat nějaká semínka, tak bych o pár měl veliký zájem.

4

Re: Phyllostachys rubicunda - kvetení a nové semenáčky

Zajímavá věc je, že v současnosti kvetou jen rostliny z Holandska. Rostliny pocházející z německa (Vaupel) zatím nikde nekvetou.

5

Re: Phyllostachys rubicunda - kvetení a nové semenáčky

Na stránke  F. Vaupela www.bambus-lexikon.de je pod názvom Ph.rubicunda uvedený synonim ako Ph.concava, alebo reticusa.Ph. concava ktorý mám od p. Rezla,zrejme pôvod od p. Palena je niečo úplne iné. Je možné že preto aj nekvitne.Palen uvádza, že Ph. rubicunda je Ph. rubromarginata"Big form".Neviem či niekto má túto rastlinu a čií kvitne. Každopádne tu ale bude niekde chyba v pôvode a určení druhu. Osobne si myslím že čo kvitne bude s istotou Ph. rubicunda a čo nekvitne niečo iné.

6

Re: Phyllostachys rubicunda - kvetení a nové semenáčky

Myslím, že to převzal z Flora of China (http://flora.huh.harvard.edu/china/mss/ … buseae.pdf) kde je to takhle uvedeno. Jinak jsou to určitě odlišné rostliny. Mám je obě a je to stejné jako u vás, úplně jiné druhy. Podle systematiky by mělo jít o totožné rostliny, ale ve skutečnosti pod těmito jmény kolují různé druhy.

Phyllostachys rubromarginata Big form jsem měl, ale bohužel jsem ho dal pryč. Vypadal opravdu jako Phyllostachys rubicunda, tak mi přišlo zbytečné ho držet. Myslím, že dříve tady někdo na fóru psal, že ho má a že nekvete.

Napadá mě spekulace zda Phyllostachys rubromarginata Big form není ta  Phyllostachys rubicunda od Vaupela. Uvidíme, třeba má jenom zpoždění a vykvete v nejbližších letech také. Jedna rostlina Phyllostachys rubicunda (Vaupel) je tady v Praze v Rostetu a zatím nekvete, tak jsem zvědav jak se bude chovat v následujících letech.

P.S. Nevím jestli jsem to napsal srozumitelně, ale ještě pro upřesnění, Phyllostachys concava (Rezl,Palen) co mám je úplně odlišná od těch 3 dalších, které jsou si podobné.

7

Re: Phyllostachys rubicunda - kvetení a nové semenáčky

Začíná se to všechno ještě více zamotávat. Pan Rezl zveřejnil následující pozorování.

link zde: http://www.bambusarium.cz/index.php?id=22,27,0,0,1,0

Phyllostachys rubicunda kvete

Phyllostachys rubicunda, který je nyní označován jako Phyllostachys rubromarginata (Big form) letos začal kvést.
Historie tohoto druhu je poněkud zmatená a nejasná a proto se ji pokusím trochu objasnit.
Před 10 lety jsem dovezl z Holandska od Jos van der Palena tři bambusy označené jako P.rubromarginata, P.rubicunda a P.rubromarginata (Big form). Později Palen název P. rubicunda opustil a sloučil jej s P.rubromarginata (Big form).
Po deseti letech pěstování mohu říci, že se tyto tři bambusy mezi sebou prakticky vůbec neliší. Habitus a zbarvení výhonků je totožné a ta tzv. "velká forma" vůbec není větší než P. rubromarginata.
Jediný rozdíl nastal právě letos, kdy začal kvést P.rubicunda. P.rubromarginata a P.rubromarginata (Big form) zatím nekvetou!!!
Výše popsané mne vede k závěru, že všechny tři uvedené bambusy jsou druhově stejné, a lze je shodně označit jako Phyllostachys rubromarginata,
ovšem jedná se pravděpodobně o tři různé semenáče (nikoliv formy a už vůbec ne klony).

Zajímavé na tom je, že moje Phyllostachys rubicunda (zdroj Rezl) se liší od mých Phyllostachys rubromarginata (zdroj Kastner) a  Phyllostachys rubromarginata (zdroj Vaupel) dost výrazně.

Rozdíly jsem pozoroval i jinde, takže spíše bych dovozoval, že rostlina  Phyllostachys rubromarginata, kterou pan Rezl pěstuje možná není Phyllostachys rubromarginata.

Máte někdo sazenice obou druhů od pana Rezla? Vidíte rozdíly, či vám přijdou rostliny stejné.

8

Re: Phyllostachys rubicunda - kvetení a nové semenáčky

Mám navíc semena Phyllostachys rubicunda. Pokud by měl někdo zájem, mohu část darovat.

9

Re: Phyllostachys rubicunda - kvetení a nové semenáčky

Moje rostlina vyhnala cca. 1,5 metru vysoké nové výhony. Pěkně se olistily, ale nyní jsou opět v květu. Jak je to u vás?

10

Re: Phyllostachys rubicunda - kvetení a nové semenáčky

Na jaře moje rubicunda dostala na vybranou,chtěl jsem ji vykopat.Ale pak se objevily nové lístky a tak jsem jí dal šanci.
Stébla narostla slabá  a jen třetinové výšky.Listy mají zvláštní /pěkný/ tvar -jsou krátké a širší.Výhony vůbec žádné,jenom vyhnala nová stébla na místě ostříhaných.A samozřejmě kvete jako loni.
  Semínka jsem nesbíral,jen kolem  se uchytilo asi 10 malých rostlinek.Snažím se rostlinu zalévat víc než ostaní bambusy a taky jsem vícekrát hnojil.Tak uvidíme zdali se to bude opakovat i v příští sezoně,nebo už to bude v normálu,nebo uhyne.

11 Naposledy upravil: testudo (15.07.2013 20:57:27)

Re: Phyllostachys rubicunda - kvetení a nové semenáčky

Jak dopadly vaše Phyllostachys rubicunda?Moje rostlina neuhynula,stále se drží.
Na jaře jsem ji ostřihal všechno nad zemí a vyrostlo několik tenkých stébel.Letos kvete jen částečně,ale taky nijak moc neroste.
Semenáčky,co se uchytily kolem kvetoucí rostliny nepřežily zimu,ale letos vyrostly zase z nových semen další.

12

Re: Phyllostachys rubicunda - kvetení a nové semenáčky

testudo napsal:

Na jaře moje rubicunda dostala na vybranou,chtěl jsem ji vykopat.Ale pak se objevily nové lístky a tak jsem jí dal šanci.
Stébla narostla slabá  a jen třetinové výšky.Listy mají zvláštní /pěkný/ tvar -jsou krátké a širší.Výhony vůbec žádné,jenom vyhnala nová stébla na místě ostříhaných.A samozřejmě kvete jako loni.
  Semínka jsem nesbíral,jen kolem  se uchytilo asi 10 malých rostlinek.Snažím se rostlinu zalévat víc než ostaní bambusy a taky jsem vícekrát hnojil.Tak uvidíme zdali se to bude opakovat i v příští sezoně,nebo už to bude v normálu,nebo uhyne.


Moje rubicunda je na tom podobně. Znovu narostla, má cca. 1 metr vysoká stébla, s nezvyklými listy a sporadicky kvete. Už začínám věřit, že přežije, ale doufám, že jí nebude trvat ještě 10 let, než se na to kvetení vykašle. smile