133 Naposledy upravil: Tomanek (26.05.2010 09:04:28)

Re: Jaro 2010

Panove poradite co s temi minulorocnimi stebly co se plazi po zemi? Pokud odstrihnout, tak kolik nechat stebla? At to zbytecne nevysiluje zbytek. Dekuji.

134

Re: Jaro 2010

Dodržel bych pravidlo prostřihu, že se bere do třetiny stébel. Tak pokud jich je v poměru k trsu tak třetina, tak bych je klidně celé ufiknul.

135

Re: Jaro 2010

Tak už jsou nové výhonky i  u Phyl. parvifolia, atrovaginata, concava

136

Re: Jaro 2010

Pro Didánka:
Nemohl sem darovat co nemám(nigru).

137

Re: Jaro 2010

Tak, vážení a milí kolegyně a kolegové !!!
Bambusy pěstuji teprve od r. 2005 a již jsem se tedy "dočkal" . Můj zatím největší a nejkrásnější bambus mající cca 35 (v trsu) 6m stébel jde do květu. Jde o Phyllostachys rubicunda.  Od něj cca 4m normálně bez známek květenství vegetuje Phyllostachys rubromarginata 'Big Form' . Oba druhy mám od Pavla Rezla, takže aspoň nyní vím, že jde o dva různé druhy neb do květu jde jen jeden z nich. P. rubicunda má již dvě letošní stébla cca 1m vysoká. Wufengu, prosím, co mám dělat s kvetoucím bambusem, abych si ho byť v redukované formě zachoval ?

138

Re: Jaro 2010

Já nevím. Zkušenosti s kvetením tohoto druhu nejsou, takže těžko říct zda vydrží. Některé druhy se v minulosti podařilo zachránit radikálním řezem, a následným pravidelným odstraňováním kvetoucích stébel. To má ale smysl spíš u některých barevných kultivarů, tady se asi nezbývá smířit s jeho koncem. Rostliny to hrozně oslabí a několik let živoří. Určitě bych případně, pokud budou, sebral semena a vysel je. Třeba naopak to bude štěstí a ze semen se podaří vyselektovat nějaký zajímavý nový kultivar.

S tím druhým bych se zatím radši neradoval a pozorně ho sledoval. Nemusí vykvést hned letos, ale může mít i několik let zpoždění.

139

Re: Jaro 2010

Tak letos asi nejvíc vyráží Phyllostachys vivax Shanghai.

PunBB bbcode test

Zřejmě se přes zimu nevysílil a vyráží letos hodně výhonů, z toho několik silnějších než loni. Udělal jsem mu samostatnou složku, tak víc fotek je zde http://bambusy.info/?bambus:Phyllostach … x-Shanghai

Ostatní "vivaxy" to letos dost poškodilo a zřejmě je zima stála i hodně sil, neboť přírůstky mám u nich minimální. Pár stébel a jen tenkých.

Druhej pašák je u mně Phyllostachys iridescens.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Bude mít tak ke 3 cm průměru. ten sice taky dost namrzl, ale přesto vyhnal novej mohutnej výhon. Bohužel se mi ho nedaří vyfotit, je u něj málo místa, tak aspoň detaily.

Phyllostachys Shanghai 3 je pro mě teď už několikaletým sklamáním.  Ikdyž zimoval výrazně lépe než  Phyllostachys iridescens vyhnal jen pár tenkých výhonů. Jak se mi zdál po výsadbě perspektivní, a hned v prvních letech udělal silná stébla, tak teď už nějak nemá sílu přidat a dávat tlustší výhony.

Phyllostachys kwangsiensis není nijak zvlášť tlustý, ale každým rokem přidává a ani po letošní zimě se nevyčerpal a vyhnal tlustší výhon.

Phyllostachys parvifolia zatím nic, tak nevím co bude.

140 Naposledy upravil: Josef Knap (08.06.2010 22:23:33)

Re: Jaro 2010

Vážený Wufengu,
mám naprosto stejné a tedy špatné zkušenosti s Phyllostachys Shanghai3. Stejně jako u Vás se první dva roky tvářil, jaký to bude borec a měl největší nárůst stébel do výšky ze všech mých bambusů a v tlouštce stébel ho předčil jen Phyllostachys parvifolia. Pak ale přišla první větší zima 2008/2009 a již to jaksi na jaře 2009 nebylo ono a po této poslední zimě ho myslím vyřadím z pěstování jako neperspektivní. Vyvíjí se mu letos jen 3 nová stébla a jsou slabší než ta loňská. Zimou vyčerpán stejně jako vivaxy, které mi raší letos jen slabá stébla o polovičním průměru než ta loňská. Přeborníkem je u mne tak jako loni na jaře P. kwangsiensis  a  zejména Phyllostachys vivax 'Shanghai', který mám od Vás a vysadil jsem ho v srpnu 2007. A již na jaře 2009 vyrašil pěkná silná stébla a ta jeho letošní jsou ve svém průměru minimálně o polovinu tlustší než ta loňská. Navíc mi v této poslední zimě v listech omrzl velmi málo, asi tak na úrovni Phyllostachys parvifolia. Phyllostachys parvifolia - ten mi dnes vyhodil první stéblo a řekl bych že to bude velké rašení. Raší i první stéblo u Phyllostachys atrovaginata, nafotím ho a pošlu. Jeho barvu bych zatím popsal jako grafitově šedou a tedy tmavou jak odpovídá jeho názvu drhovému atrovaginata = tmavokundý pardon tmavo resp temněpochvatý. Dnes již brzy dopoledne bylo u nás ve stínu 25°C a když jsem zaléval v okolí Phyllostachys atrovaginata, tak jsem ucítil jeho typickou vůni stébel, která je tím silnější čím jsou teplota vzduchu a vlhkost vzduchu vyšší. Ta vůně je právě jednoznačným kriteriem pravosti druhu neb jsem to dnes zkoušel třením a Phyllostachys virella nevoní tak silně a k tomu jaksi jinak než Phyllostachys atrovaginata. Na závěr jen to, že Phyllostachys vivax 'Shanghai' je pro mne tím nejsvětlejším překvapením u bambusů za poslední 3 roky.   Překvapila mne ale sazenice Phyllostachys prominens, který jsem zakoupil loni v červnu u Pavla Rezla a hned po vysazení udělal v červenci 2009 docela pěkné 3 stébla. Ta sice v této poslední zimě totálně zmrzla, ale raší několi nových a dvě z nich jsou podstatně silnější než ta loňská. Kdo má s títmo druhem zkušenosti?

Josef  K n a p
Čelákovice - na levém břehu řeky Labe 3km proti proudu Labe od jeho soutoku s Jizerou.

141

Re: Jaro 2010

Mám zdvořilý dotaz ke všem. Jak Vám reagovaly na tuto zimu Phyllostachys nigra Henonis a P. n. Boryana. Já mám jen velmi mladé rostliny vysazené v loňském červenci, tak nemohu vyřknout jakýkoli relevantní soud. Když zabrousíte na www.bambusarium.cz  k Pavlu Rezlovi, objevíte v jeho katalogu i nové druhy bambusů. Ještě před 3 roky měl Pavel ve svém katralogu Phyllostachys tianmuensis ve skupině 3-tedy nejchoulostivější, letos jej má již ve skup. 1 - tedy nejodolnější a označený jako velmi perspektivní druh. Je to bambus nádherný svým převislým olistěním. Mně přečkal dvě poslední zimy velmi dobře a letos vyrazil stébla daleko silnější než v loni. A to ho mám ve stínu - takřka úplném od cedru himalájského

142

Re: Jaro 2010

Obě dvě cca. 5 metrové pěstované u Velkých Popovic mi zmrzly až k zemi, podobně u J. Kocourka v Troji.

Phyllostachys tianmuensis u J. Kocourka v Troji super drží, bude to myslím perspektivní druh. Chystám se na něj.

Phyllostachys prominens vyhnal zatím jen minimální výhon.

Phyllostachys Shanghai 3 - tomu zatím dám ještě šanci, ale moc už mu tedy nevěřím.

Jsem rád, že máte podobné zkušenosti s Phyllostachys vivax Shanghai. Mě také mile překvapuje každý rok.

Které nové myslíte, všiml jsem si akorát nitidy Great Wall z meristému?

143

Re: Jaro 2010

Tak vidím že Phyllostachys nigra a kultivary půjde také pryč. Musím začít trochu dbát na estetiku svého minibambusaria

U Pavla Rezla mám na mysli Phyllostachys nigella,  Phyllostachy platyglossa,  Phyllostachys fimriligulla,

ale nejsou to novinky jen u Pavla,  mne zaujal např.

Phyllostachys inacarnata   http://www.bambusinformationen.de/phyll … arnata.htm
Phyllostachys primotina  http://www.bambusinformationen.de/phyll … motina.htm




wufeng napsal:

Obě dvě cca. 5 metrové pěstované u Velkých Popovic mi zmrzly až k zemi, podobně u J. Kocourka v Troji.

Phyllostachys tianmuensis u J. Kocourka v Troji super drží, bude to myslím perspektivní druh. Chystám se na něj.

Phyllostachys prominens vyhnal zatím jen minimální výhon.

Phyllostachys Shanghai 3 - tomu zatím dám ještě šanci, ale moc už mu tedy nevěřím.

Jsem rád, že máte podobné zkušenosti s Phyllostachys vivax Shanghai. Mě také mile překvapuje každý rok.

Které nové myslíte, všiml jsem si akorát nitidy Great Wall z meristému?

144

Re: Jaro 2010

Taky po těhle nových už nějakou dobou pokukuji, ale zatím jsem neměl cestu do Holandska. Zkusil bych asi tu nigellu a primotinu či incarnatu. Podle některých německých pěstitelů jsou incarnata a primotina identické. Primotinu jsem viděl u Palena v zahradě, ale nebyl to nijak extra velký kousek, je ale nutno vzít v úvahu, že jí tam měl chvíli.

Podle F. Vaupela fimbriligua moc nevydrží a v severním německu omrzá. Měl tam cca. 8 metrové kousky importované z Francie, ale měl je někam do interiéru.
Phyllostachys platyglossa jsem také slyšel ze moc nevydrží.

Určitě je časem vyzkouším, ale konkrétně pro ně nikam nepojedu. Pokud je někde uvidím, tak je vezmu a zkusím.