121

Re: Jaro 2010

Snad nejlepším důkazem je, když si vezmu stéblo P. atrovaginata mezi palec, ukazovák a prostředník a pořádně ho v pevném sevření ojezdím nahoru dolů. A když mi ty prsty budou poté dosti výrazně vonět po santalovém dřevě či kadidle, tak je to na 50% Phyllostachys atrovaginata. On to totiž může totiž být i Phyllostachys virella, který taky voní, ale nikoliv tak výrazně. Phyllostachys virella mi též raší až v druhé polovině června, stejně jako atrovaginata. Až mi budou v červnu rašit tak oba druhy nafotím a zašlu Wufengovi.

122

Re: Jaro 2010

Phyl. atrovaginata mi ještě neroste, ale pošlu starší fotky výhonku Wufengovi a a pár fotek letošních výhonků.

Phyllostachys atrovaginata

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Phyllostachys aureosulcata spectabilis

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Phyllostachys aureosulcata aureocaulis

PunBB bbcode test

Phyllostachys sp. Shanghai 3

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

123

Re: Jaro 2010

...Tak aby to bylo ještě zajímavější smile, tak údajná Atrovaginata vyhnala další výhonek, úplně jiný než ten předtím a pěkně do červena. Ten první byl v této velikosti zeleno hnědo fialový. Připomíná to, co zaslal amaba. Pošlu fotku Wufengovi.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

124

Re: Jaro 2010

Josef Knap napsal:

Snad nejlepším důkazem je, když si vezmu stéblo P. atrovaginata mezi palec, ukazovák a prostředník a pořádně ho v pevném sevření ojezdím nahoru dolů. A když mi ty prsty budou poté dosti výrazně vonět po santalovém dřevě či kadidle, tak je to na 50% Phyllostachys atrovaginata. On to totiž může totiž být i Phyllostachys virella, který taky voní, ale nikoliv tak výrazně. Phyllostachys virella mi též raší až v druhé polovině června, stejně jako atrovaginata. Až mi budou v červnu rašit tak oba druhy nafotím a zašlu Wufengovi.

Asi bude záležet na lokalitě kde roste. Moje bohužel nevoní skoro vůbec.

pro Vrlka: Tohle mi někdy dělala Phyllostachys acuta.

125

Re: Jaro 2010

Podle F. A. McClure: Bamboos Of The Genus Phyllostachys under cultivation in the United States by měl být Ph. viridis a Ph. viridiglaucescens rozpoznatelný podle těch chlupů u čepelí. Jestli jsem to teda pochopil správně wink
viridigaucescens a viridis
a tu je ještě atrovaginata (congesta) smile
atrovaginata

126

Re: Jaro 2010

Může být, osobně to teď nemohu prověřit.

127

Re: Jaro 2010

Viridis sice nemám, ale viridiglaucescens je opravdu pěkně chlupatý. Co se týká atrovaginaty, tak na vysočině u Žďáru nad Sázavou je asi dosti teplá lokalita - moje atrovaginata už vyhnala první výhonek o víkendu !

128

Re: Jaro 2010

Wufeng asi budeš mať pravdu  bude to viridiglaucescens podla tých obrázkov.V tom prípade spravily chybu vzáhradníctve ,kde som ich kupoval.Ale nerobým ztoho problém hlavné že sú krásne.

129

Re: Jaro 2010

vrlka - mam presne ten isty problem. daval som to akvarium ako experiment a mozem jednoznacne povedat, ze co bambusom vadi najviac su zmeny teploty! a extra k tomu, phyllostachysu pubescensu vadi slnko na jar! mal som 3 rozne sadenice ph. pubescens, jednu som nechal v chate, kde sa nekurilo a bolo tam cca medzi 5 az -5 stupnov celzia, ale cez den sa teploty nemenili o viac ako cca 4 stupne. a tie polrocne sadenice zo semienka PREZILI! normalne prezili. potom som mal v jednom malom akvariu v byte aj s vyhrievacim kablom, tam sa im super darilo, vyklicili strasnou rychlostou, ale stacilo parkrat vyvetrat a rast sa rapidne zastavil.. a tie, ktore som mal doteraz v akvariu so STALOU teplotou, maju cca 80cm (cca polrocne sadenice zo semienka), ale tiez im teraz znicilo listy jarne slnko..

takze bambusom nemozme len zozaciatku vyrobit super podmienky, oni ich bud musia mat stale, alebo si doslova zvyknut na tie nase..

exoticke druhy bambusov

130

Re: Jaro 2010

vrlka: mě ten druhý výhonek tvarem dost připomíná Ph. shanghai 3. Akorát je světlejší smile Ale ono se to asi časem pozná, až bude víc výhonků smile

131

Re: Jaro 2010

Taky si říkám,že časem se to pozná:), akorát mě štve, že to asi nebude nic moc zimuvzdorného, podle toho jak to tuto zimu dopadlo, a taky to, že  je to místo hodně mokré, Atrovaginatě by to vadit nemělo,něčemu jinému už asi jo. Jedno je jisté, že o Atrovaginatu nejde, už podle výhonků a podle toho,  že by neměla mít ty štětinky a má.

132

Re: Jaro 2010

Tak, muj Phyllostachys viridiglaucesce ma skutecne "fousky" u listu. Omlouvam se ale je to makro rezim na mobilu a lip to nafotit neslo.  Ja mam bambus z jiz zruseneho Vyzkumneho ustavu a mistni kapacita jednoznacne urcila, ze se jedna o Phyllostachys viridiglaucesce, ktery jsem si u nich odkopnul z jejich hajku.
Mam dotaz. Mam odstrihnout minulorocni stebla, ktera se plazi po zemi a nechat jen vzprimene?

PunBB bbcode test