25

Re: laboratorní množení

dobre, posvietim si na to! teraz v lete to skusim a skusim to nafotit.. a phyllostachys pubescens ako aj inak nazyvany bambusa moso je teda ktory rod? bambusa, ci phyllostachys?

exoticke druhy bambusov

26

Re: laboratorní množení

Jde o rod Phyllostachys. Rozdíly se dají najít pouze u druhového jména. Dříve se používalo jméno Phyllostachys heterocycla pubescens, to bylo nahrazeno Phyllostachys pubescens (používají zejména čínští botanici), nebo Phyllostachys edulis (používají botanici na západě.) Jméno Bambusa Moso se používá v neodborné literatuře a půjde asi o využití názvu ze starých publikací.

27

Re: laboratorní množení

Jde o rod Phyllostachys. Rozdíly se dají najít pouze u druhového jména. Dříve se používalo jméno Phyllostachys heterocycla pubescens, to bylo nahrazeno Phyllostachys pubescens (používají zejména čínští botanici), nebo Phyllostachys edulis (používají botanici na západě). Jméno Bambusa Moso se používá v neodborné literatuře a půjde asi o využití názvu ze starých publikací.

28

Re: laboratorní množení

sleduji vasi zajimavou debatu, nechci rusit ale nedavno jsem se dozvedel v receptari ze na zakorenovani rostlin je vyborny preparat  LIGNOHUMAT. a jelikoz mi moje bambusy chcipaj, tak jsem si rek ze ho zkusim na bambusy. a napada mne jestli by se nehodil na to vase zkouseni taky, jelikoz  ho na laboratorni mnozeni pouzivaj u jinych rostlin asi ale asi by to fungovalo i tady.  na informace nemam zaruku ze to bude fungovat a za nic nerucim;-) kazdy musi zvazit riziko sam. ale pokud by to fungovalo i na bambusy, bylo by to dobry, tak pokud nekdo ma nejake chcipajici, tak to muze taky skusit a napsat. diky za cas.

http://www.amagro.com/moznosti-vyuziti-lignohumatu.html

http://www.florabohemia.cz/clanky/co-je … tech-.html

jo, a na rychlejsi kliceni to prej taky je dobry, to by jsme taky mohli vyuzit ne?

29

Re: laboratorní množení

Abych pravdu řekl, tak jsem se snažil ty odkazy nastudovat, ale nebyl jsem schopen pochopit co to vlastně dělá a co je to přesně za látku.

Pochopil jsem, že to má snad pomoci snížit spotřebu hnojiv, protože to umožní rostlině přijmout víc živin z půdy, ale jak to má probíhat nechápu. Potřeboval bych nějaký selský vysvětlení, ztratil jsem se tam v odborných termínech. Když se tam pak dál dočtu, že se to dá dát kravám do žrádla a rybičky v akvárku po tom budou víc spokojený, tak ti mě to spíš odradilo.

Třeba to je opravdu dobrá věc, ale na můj vkus je to až moc univerzálně použitelné a celá ta věc je tak zamotaná v nějaké chemickobiologické hatmatilce, že mě to neoslovilo.

30

Re: laboratorní množení

selsky vysvetleni: podle vsech informaci ktere se mi podarilo zjistit a pochopit,  se jedna o jakysi vyluh z raseliny, ktery u rostlin zpusobuje narustani korenu, tudiz zlepsuje prisun zivin. Takze jste to v globale pochpil spravne. A jestli to funguje tak jak jsem to pochopil, ajak tvrdi lidi ktery to pouzivaj, tak je to primo bombasticka vec. Jen mne prekvapilo ze to nikdo jeste nezkusil na bambus. Tedy napriklad moje fargesie nitidy uz skoro vsechny zasly, pouzil jsem to asi pred tydnem a mam pocit ze se trochu vzpamatovavaj, ale jeste si netroufam nic tvrdit jiste. Ale rozhodne vypadaj vic vitalni nez pred tim.

31

Re: laboratorní množení

teoreticky to vidim takto pokud to bude fungovat: Bambusy budou celkove vitalnejsi, jasnych barev,mohou snadneji a rychleji dosahnout vetsich rozmeru nez jste zvykli,a mozna by mohli byt vzhledem k dobremu zakoreneni i vice zimuvzdorne. Chci to zkusit phylostachys pubescensu, citim v lignohumatu pro nase bambusy velkou a dobrou budoucnost.

32

Re: laboratorní množení

Včera ten Lignohumát používali v Receptáři na Primě při sázení rajčat,asi to nebude žádná kachna.

33 Naposledy upravil: didanek (29.03.2010 08:14:37)

Re: laboratorní množení

nektery zahradnici ho prej pouzivaj bezne, protoze maj potom kytky vseobecne lepsi vzhled a lip se prodavaji, rajcata taky. Jenom nejak nechapu proc to doted bylo v tajnosti a kdyz jsem si ho chtel koupit tak nikde kde jsem byl v praze nemeli,vetsinou v mensich kvetinarstvich ani netusili ze to existuje. Musel jsem cekat skoro  mesic, protoze lidi po odvysilani receptare vykoupili vsechno co kde lezelo ze starych zasob, tedy tak mi to rekl ten chlapek co mi to sehnal.takze ted maj ve hlavnim sklade cerstvej, prej to ma trvanlivost 3roky. Ta 0,5l flaska vyjde na plochu asi pul hektaru na jedno zaliti. Redi se to jedna ku hromade nevim presne ale ma to bejt jako stredne tmavej caj. Da se to sehnat i v praskove forme. Predavkovani udajne nehrozi, ale vyssi koncentrace nezvysuji ucinnost. 150,- za půl litru cena lidova ;-)

34

Re: laboratorní množení

Chcem sa spýtať či máte nejaké negatívne skúsenosti s bambusmy množenými pomocou meristémov keď ich neodporúčate. Veď je to tiež spôsob vegetatívneho množenia, čiže by mali rastliny kopírovať vlastnosti svojho rodiča, až na určitý počet zdegenerovaných jedincov , alebo nie? A myslím že to väčšie množstvo tenších stebiel je spôsobené pridaním rastových regulátorov na podporu diferenciácie púčikov, čo spôsobí nárast väčšieho množstva stebiel, ale s menším priemerom ako keby ich tam bolo len pár. Následne by ale bambus podla mňa mal v priebehu pár rokov nadobudnúť svoj typický tvar. Napýšte prosím ak máte nejaké bambusy množené pomocou meristémov ako to vyzeralo v nasledujúcich rokoch.

35

Re: laboratorní množení

Více o meristémech v nejen mém příspěvku je tady:

http://forum.bambusy.info/topic/73/poradte/page/5/

36

Re: laboratorní množení

Ten lignohumát asi za vyzkoušení stojí. Když ho někde potkám koupím ho a zkusím. Mrknu na ten receptář, snad ho dávaj někam na web.

Kde byly ty sazeničky Fargesia nitida zimovaný? Já je měl ve skleníku a vypadaj dobře, včera jsem je už vyndal ven. Nebyly moc v teple?