1

Téma: Phyllostachys parvifolia vs Phyllostachys shanghai 3

Prosím neviete mi niekto poradiť. Na jeseň som dostal tri rastliny p. viridiglaucescens ktoré sa zatiaľ dobre držia. Som z nitry čiže s prezimovaním by nemal byť problém aj keď niektoré listy sú trocha zaschnuté. Bambusy sa mi zapáčily a keďže mám velkú záhradu tak by som chcel na jar jeden z tých väčších bambusov ako je P. parvifolia prípadne P. shanghai 3 a časom možno aj obidva. Prosím poraďte ktorí je väčší, krajší a lepší na prezimovanie (majú obidva tvrdé steblá ? alebo ako p. vivax). A neviete kde by som zohnal P. parvifolia lebo mnohý píšu že ho doma pestujú, ale predávať som ho nevidel. Ďakujem

2

Re: Phyllostachys parvifolia vs Phyllostachys shanghai 3

Oba druhy jsou pěkné. Shrnu moje zkušenosti s nimi.
Podle moji zkušenosti je P. parvifolie o hodně víc odolná proti mrazu. Nevýhoda je, že se rozrůstá pomalu a první roky rostou stébla šikmo (ne všechny). P. Shangai3 má výhodu velkého a rychlého růstu. Taky se pěkně rozrůstá. Pokud máš místo, tak velice doporučuji taky P. atrovaginata. Je hodně odolná, má silná a tlustá stébla. Stébla mají tyto druhy pevné.

3

Re: Phyllostachys parvifolia vs Phyllostachys shanghai 3

Ďakujem za odpoveď, možno predsa skúsim zohnať obidva a pouvažujem aj nad tým P. atrovaginata, celkom sa mi pozdáva.

Chcem sa ešte spýtať keď mám bambus zasadený blýsko sekvojovca ktorí by časom mohol dosť narásť, nebudú si konkurovať čo sa vody a živín tíka. A volakedy sa vravelo že bambus prerastie aj cez betón, neviem či to je, alebo nieje pravda, ale ak je tak my potom tie ryzomi neprerastú aj cez dreviny ak im budú stáť v ceste.

A ak je bambus zasadený pri jazierku z fólie nerostrhneju?

4

Re: Phyllostachys parvifolia vs Phyllostachys shanghai 3

Velký bambus potřebuje prostor na pěstování, aspoň 2m2.  Bambus beton neproroste a ani nerozbije. Bambus potřebuje hodně živin, proto 2x do roka hnojím. (můžeš použit-NPK, cererit nebo přírodní hnojivo..).  Bambus má rád dostatek vody, proto v letních měsících zalívám. (nemusíš přežije) Poku bambus přihnojíš a zaliješ, tak se Ti další rok odmění velkým růstem.
Z jezírkovou fólií zkušenosti nemám, ale trochu bych se bál.

5

Re: Phyllostachys parvifolia vs Phyllostachys shanghai 3

trew napsal:

A volakedy sa vravelo že bambus prerastie aj cez betón, neviem či to je, alebo nieje pravda, ale ak je tak my potom tie ryzomi neprerastú aj cez dreviny ak im budú stáť v ceste.

A ak je bambus zasadený pri jazierku z fólie nerostrhneju?


Viděl jsem fotky kde bambus prorostl asfalt na silnici, ale že proroste skrz beton bych se nebál. S tou fólií bych naopak strach měl. Špičky rhizomů jsou ostré a propíchnout by jí mohly. Jinak mám s oběma druhy úplně stejné zkušenosti jako Jirka.

trew napsal:

Chcem sa ešte spýtať keď mám bambus zasadený blýsko sekvojovca ktorí by časom mohol dosť narásť, nebudú si konkurovať čo sa vody a živín tíka.

Pokud se tím sekvojovcem myslí Metasequioa glyptrostroboides, tak tam by se asi dalo o konkurenci hovořit. Ta je vysloveně vlhkomilná, takže by se s bambusy přetahovala o vodu. Pokud to bude Sequoiadendron giganteum, tak tam by mě to samotného zajímalo. Předpokládám, že když je to velký strom, tak snad bude kořenit hlouběji a pak by si s bambusy nemusel moc vadit.