1

Téma: Dotaz na Phyllostachys viridis resp. P. viridis 'Robert Young'

Velice by mne zajímalo, jaké má zkušenosti Betyar i ostatní pěstitelé s tímto druhem a jeho žlutým kultivarem. Je kolem něj na tomto foru jaksi nejasno. Na Žitném ostrově Betyarovi obklíčil skleník, ale jak se daří u ostatních a jaké zkušenosti s ním má Wufeng?
Na Vaše odpovědi se těší,
Josef Knap

2

Re: Dotaz na Phyllostachys viridis resp. P. viridis 'Robert Young'

Phyllostachys viridis jsem nezkoušel, ale moc mu nevěřím. Bude na tom stejně jako Phyllostachys aurea, ale samozřejmě by to chtělo vyzkoušet. Phyllostachys viridis Sulphurea (Robert Young) jsem měl pár let venku v Praze a omrzal stejně jako Phyllostachys aurea. Z nedostatku místa jsem ho dal J. Kocourkovi. Bohužel mu přes zimu sazenice zahynula, stejně jako sazenice Phyllostachys viridis Houzeau. Ten byl na tom podobně. Pro pěstování u nás moc vhodné nebudou, půjde spíše o raritku, kterou si pořídí sběratelé.

Já osobně už je zkoušet nebudu, možná J. Kocourek zkusí Phyllostachys viridis až se mu podaří získat sazenici.

Phyllostachys viridis, který údajně pěstují v Pražské botanické zahradě v Tróji, je asi jiný druh. Proto jeho odolnost zde nezmiňuji.

3

Re: Dotaz na Phyllostachys viridis resp. P. viridis 'Robert Young'

P.viridis  je velmi  agresívne rastúci bambus treba si rozmyslieť, kde ho človek zasadí lebo dopadnete jako ja. smile Zarastá velmi velkú plochu a velmi rýchlo.Ako mladý viridis  1-2 ročný bol chúlostivý na velké mrazi (u nás max -16 kde tu na  pár nocí smile )  na zimné slnko listy omrzaly ale postupne ako mohutnel zdá sa že už mu neškodí nič .Omrzlé listy vydieť iba na konci stebiel.

4

Re: Dotaz na Phyllostachys viridis resp. P. viridis 'Robert Young'

Fíha, no to je příjemné překvapení. Z hlediska mrazů v zimě by u mne v Čelákovicích v mé mimořádně příznivé mikroklimatické poloze nemusel příliš omrzat. Ale určitě mu nebudu moci nabídnout tak dlouhé vegetační období a tak horké léto, jako panuje na Žitném ostrově.  Betyar, moc Vám děkuji za Vaši odpověď, jen mám ještě dotaz. Kdy Vám u tohoto bambusu raší stébla? A od koho jste si tento bambus obstaral ? U Ebertse ? A nemáte náhodou zkušenosti i s jeho kultivarem 'Sulphurea' syn. 'Robert Young' ?

Betyar napsal:

P.viridis  je velmi  agresívne rastúci bambus treba si rozmyslieť, kde ho človek zasadí lebo dopadnete jako ja. smile Zarastá velmi velkú plochu a velmi rýchlo.Ako mladý viridis  1-2 ročný bol chúlostivý na velké mrazi (u nás max -16 kde tu na  pár nocí smile )  na zimné slnko listy omrzaly ale postupne ako mohutnel zdá sa že už mu neškodí nič .Omrzlé listy vydieť iba na konci stebiel.

5

Re: Dotaz na Phyllostachys viridis resp. P. viridis 'Robert Young'

Steblá rašia  od 15  Apríla.Tento bambus som kúpil z Madarska.  Mám jedného kamaráta  nedaleko mesta  Sopron  ten má  vir..Sulphurea a perfektne  mu tam rastie  ked som u neho bol naposledy  mal už steblá 3,5 -4 cm hrúbky  a nebol tak rozrastený  on okolo vykopával rizomy mám aj fotku niekde skúsim nájsť.

6

Re: Dotaz na Phyllostachys viridis resp. P. viridis 'Robert Young'

Moje skúsenosti s Phyllostachys viridis Sulphurea sú asi podobné ako má Betyar.Rastlinu som získal z Nemecka od Ebertsa pred šiestimi rokmi.Doposial mi rastie len ako trs,nerobí rhyzómi.Hrúbka stebiel je okolo 3 cm, výška okolo 400 cm.Minulú zimu boli teploty do -14st.C,listy boli absolútne bez poškodenia.Zima 2005-2006 keď  boli dlhotrvajúce mrazy do - 19 st.C boli listy poškodené asi na 70%.Rastlina bola však podstatne menšia,navyše posadená na otvorenom mieste vystavená vetru.