1

Téma: Bambus - prořezání

Dobrý den,

měl bych jednoduchý dotaz.  Jsem zanícený pěstitel všelikých exotů, primárně plodících. Bambus jsem dal před lety na zahradu jen tak na zkoušku. 2-3 roky živořil, pak se nějak vzpamatoval a nyní se utěšeně rozrůstá. Samozřejmě žádná kořenová bariéra, druh je výběžkatý, nějaký Phyllostachys (přesně nevím, nějak jsem si to nepoznamenal). Nyní výška letošních stébel okolo 4,5-5 metrů. Rozrůstání mi samo příliš nevadí, ale nasměroval si to místa, kde mám skleník a začíná mu stínit.
Dočetl jsem se zde, že by se daly namnožit nyní sazenice odkopnutím. Zkusím, ale chci se zeptat, zda-li něco zásadně pokazím, když ta zcela přebytečná teď zakrátím k zemi. Anebo by stačilo je zkrátit na cca 1,5-2 metry. Pro úplnost, letos udělal zhruba 40 nových výhonů.
Děkuji za názor, resp. radu. Projdu si fórum o ostatních exotech a přispěji zase svými znalostmi o různých jiných druzích.
Standa

2

Re: Bambus - prořezání

Ahoj,
nemusíš se ničeho bát. Pokud roste kde nechci, tak udělám sazenici nebo ho hned jak roste posekám sekačkou. Pouze jedinou sazenici mám v kořenové bariéře, protože nechci aby rostla do skalky. Bambusu nevadí pokud až 1/3 stébel odstraníš.