25

Re: určení neznámého bambusu

další foto od heyoka:

http://bambusy.info/img/uploaded/bambus-troja2.JPG

26

Re: určení neznámého bambusu

jo. dik za vlozeni. takze jenom upresnim (pravdepodobny) ph. glauca se nachazi od lavicky napravo, tak jak na to koukate. cedulkam neverte! ale roste jim to hezky!

27

Re: určení neznámého bambusu

Je Phyllostachys nigra totez jako Phyllotachys nigra nigra?

28

Re: určení neznámého bambusu

Podle J. V. D. Palena to má být nigra, která rychleji černá než normální Phyllostachys nigra. Ale co jsem slyšel, tak rozdíl prý v tom moc není. Já jí nemám, takže nemohu porovnávat, ale moc tomu nevěřím.

29

Re: určení neznámého bambusu

na podzim vyrostlo steblo (prezilo zimu a zacina vyhanet listy, z cehoz mam radost) zatim je zelene, uvidime. muzu podavat prubezne poznatky. Jsem zvedav co predvede dal.

30

Re: určení neznámého bambusu

Máš i sazenici "normální" Phyllostachys nigra? Bylo by dobré mít je vysazené vedle sebe a pozorovat, jestli budou nějaké rozdíly v černání. Já jsem u spousty kultivarů  Phyllostachys nigra dost skeptický. Ty rozdíly u některých jsou tak neprůkazné, že si vlastní označení ani nezaslouží.

31

Re: určení neznámého bambusu

nemám. doteď jsem si totiž myslel, že to je klasicka nigra. určitě časem pořídím ještě "obyčejnou". uvidíme. asi máš pravdu, je to prostě marketingový tah, každej semenáč asi bude černat jiným tempem, jako dva stejný druhy stromu, nemají úplně stejný dřevo.

32

Re: určení neznámého bambusu

Pokud časem uděláš pokus i s normální Phyllostachys nigra bude mě dost zajímat, zda půjde opravdu o odlišné rostliny. F. Vaupel třeba Phyllostachys nighra nigra uvádí jako synonymum pro Phyllostachys nigra Punctata. Ta by měla být spíše hnědočerná a mít méně zčernalá stébla, ale když se k němu člověk podívá na fotky http://www.bambus-lexikon.de/phyllostac … ctata.html , tak moje normální Phyllostachys nigra na některých stéblech černá stejně. Asi záleží dost na umístění. Nějak mi přijde, že tyhle tři nemá smysl rozlišovat jako plnohodnotné tři kultivary.

33

Re: určení neznámého bambusu

Phyllostachys nigra se mi jeví jako perspektivní, osazim vetsi kus zeme, necham vyrust hajek a az to bude, zajedem se na to mrknout a problem vyresime. big_smile