1

Téma: Bambus versus bolševník

Ahoj bambusáři,
posledních pár týdnů vybíráme bambus na zahrádku a při tom mě napadlo, že by se možná dal použít proti bolševníkům.

Malá rekapitulace pro ty, kdo neznají situaci na Karlovarsku:
bolševník je kytička dovezená z centrální Asie, v našich podmíkách se mu nevídaně daří: dorůstá do výšky 3-4 metrů (květní lodyha), jedna kytička vyprodukuje 20-30 tisíc semen. Listy má do výšky cca 1 metru, pod ním neroste zhola nic. Během krátké doby dokáže souvisle zarůst obrovkou plochu. Kromě toho je silně toxický, často stačí jen dotyk listu k tomu, aby člověk měl nepříjemné puchýře.
Podrobněji viz Wikipedie:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Bol%C5%A1e … olep%C3%BD

Typicky jsou zamořené neobdělávané plochy kolem cest, na kraji lesa atd. Zajímavé je, že jsem nikdy neviděl bolševník přímo v lese - porost vždycky končí u prvních stromů - zřejmě potřebuje hodně světla.
A tady mě napadá využití bambusů - mohly by bolševník hravě přerůst, zastínit a časem vyhubit (stačí, aby byly vyšší než 1,5m). Otázka je, zda by se bambus nestal podobně nezmarným plevel, ale v zamořených lokalitách (myslím) není co ztratit. Kdyby se bambusy přemnožily, pak to má oproti současnosti jen klady:
1) nejsou toxické,
2) v případě potřeby bude jednodušší jejich výskyt regulovat (kvetou jen vzácně),
3) jsou mnohem hezčí a navíc se dají zužitkovat :)

Co si o tom myslíte - mohlo by to fungovat? Je nějaký důvod, proč bychom bambusy přeci jen neměli ani v těchto lokalitách do volné přírody pouštět? Jaký druh bambusu by na to byl nejvhodnější - co se u nás nejrychleji rozrůstá?

Budou-li kladné ohlasy, rád bych to vyzkoušel na mýtince, kterou dříve vedla poměrně používaná cesta a cca před 15 lety ji bolševníky kompletně zarostly. Dokud to šlo, rád jsem tudy chodil:
http://www.mapy.cz/#x=128392384@y=136522304@z=16@mm=FP

Díky, Ondra

2

Re: Bambus versus bolševník

Docela podle mě zajímavý nápad. Na takové mýtince by se bambusu mohlo dařit. Bude tam mít dostatečné vlhko a i před větrem bude částečně chráněn. Mezi bolševníkem by mohl obstát. Ovšem čekat, že vyhubí bolševník, je asi nereálné.  Takovou mýtinu bude bambus zarůstat pěkně dlouho. Mnohem účinnější, rychlejší a spolehlivější  je vzít 4 x do roka kosu a malé bolševníky pokosit.
Pokud to budete chtít zkusit na svém pozemku, tak bych asi volil zelenou hibanobambusu - ne s panašovanými listy. Rozrůstá se intenzívně, stébla rostou řídce a dost vydrží.

3

Re: Bambus versus bolševník

No já osobně volné šíření bambusu schvaluju, ale nejsem si jist, jestli by bez zásahu člověka obstál v konkurenci bolševníku nebo třeba takové křídlatce nachové, jinak jsem pro celkové zabambusení všech nevyužitých míst v ČR big_smile
(brácha je ekolog, ten by mi asi dal kdyby to cetl). kdo chcete vidět bolševník velkolepý v akci zajeďte si třeba do Slavkovského lesa, jsou tam toho fakt plantáže. Hodně životaschopná kytka.

4

Re: Bambus versus bolševník

Díky za reakci.
Hledal jsem na internetu a nepodařilo se mi o hinobambuse (?hibanobambuse) najít podrobnější informace (preferuji české stránky - kvůli zkušenostem z našeho podnebí). V nabídce na bambusy.com u ní mají relativně nízkou teplotní snášenlivost - tahle mýtinka je v podkrušnohoří, cca 530m nad mořem - bude to snášet?
Zatím jsem pokukoval hlavně po Bashanii fargesii a Phyllostachys aureosulcata spectabilis. Aureosulcata prý špatně snáší studený vítr, byla by tedy asi méně perspektivní do dalších lokalit (mnohé nejsou v závětří). Bashania mě zaujala na bambusy.cz, kde píšou: "roste velmi bujně, silně výběžkatě...může dojít k lokálnímu, nechtěnému "zabambusení". Wufeng s ní má ale zkušenosti opačné ("moje sazenice zatím nějak vitálně nevypadá a přírůstky po několika letech oproti jiným bambusům jsou velmi malé"), tak nevím...
Každopádně díky za další tip.

Nečekám od toho nijak rychlý efekt - nedělám si iluze, že by bambus na téhle mýtině mohl bolševník přeprat dřív než za 20 let. Beru to spíš tak, že když s tím 15 let nikdo nedělá, nejspíš s tím nikdo nebude nic dělat ani nadále. V blízkém okolí je podobných míst nejmíň dvacet - kdyby se to osvědčilo, mohl by to být způsob, jak výskyt bolševníku dlouhodobě levně omezovat.

5

Re: Bambus versus bolševník

Pokud jde o nápad vytlačit bolševník bambusem, tak se neodvážím ani odhadovat jak to může dopadnout. Třeba to klapne, ale pokud má ten bolševník kolem 4 metrů, tak bych zkusil nějaký z odolných Phyllostachysů. Já té Bashania fargesii moc nevěřím. J. Kocourek jí na svých stránkách bambusy.cz popisuje podle zkušeností z ciziny. Jinak má zatím stejně velkou, jako já, takže mu taky zatím moc nefrčí. To samé se mi nezdá u té Hibanobambusa. Že by u nás bolševník přerostla tomu moc nevěřím, natož na takto vysoko umístěné lokalitě. Taky nevím odkud pramení pověst Phyllostachys aureosulcata spectabilis, že je citlivá na vítr. Ten nedělá dobře žádným bambusům, ale že by zrovna Phyllostachys aureosulcata spectabilis byla nějak citlivější, to na žádné lokalitě nepozoruji. Klidně bych to s ní zkusil. Možná by ale bylo lepší vysadit, nějaký zelený a tím méně nápadný druh. Ta Phyllostachys aureosulcata spectabilis vypadá moc nápadně a pokud je to otevřená, volně dostupná lokalita, tak jí spíš někdo ukradne než že ona přepere bolševník. Jinak jsem taky pro zabambusení nevyužitých ploch. Nemyslím, že by v budoucnu natolik zdivočely, aby to mohlo u nás působit problémy.

Pokud jde o druhy, které se vyplatí zkusit, tak bych zkusil  Phyllostachysy z tohoto článku. http://bambusy.info/?clanky:s-jakymi-druhy-zacit

P.S. Ještě mě napadlo, jestli to že neroste v lese není způsobeno také suchým prostředím a ne jen nedostatkem světla.

6

Re: Bambus versus bolševník

Díky, Wufengu!
Zdá se, že to zkusím s tou Aureosulcatou. Jsem rád, že se nemusím tolik bát toho větru.

U bolševníku dorůstá do 4 metrů jen stvol s květem (nestíní), listy rostou ze země a dosahují přibližně do 1m. Podle toho, co jsem se zatím dočetl, by měl bambus tuhle výšku rychle překonat - a pak už mu bolševník stínit nebude... takže to bude zajímavý souboj smile

Z odebrání bambusu kolemjdoucím sběratelem velké obavy nemám, je to zapadlý kout kus za zapadlou vesnicí, jediný zahrádkář široko daleko je moje maminka smile
Navíc bych ho vysadil někam doprostřed, takže od jara do podzimu se k němu dostane jen sebevrah.

Ad vliv suchého prostředí - bolševníky jsou prý vlhkomilné, asi by to mohlo být i tím. Přemýšlím, jestli jsem je vídal i na sušších místech, ale těžko říct, tady je všude spousta vody... každopádně plus pro bambusy smile

7

Re: Bambus versus bolševník

Osobně bych doporučil také  Phyllostachys aureosulcata spectabilis, tento rok mi vyhání výhonky až 4m od rostliny, ale ani  Bashania fargesii bych nezatracoval. Mám ji 3rokem a je to podle mě jeden z nejvíce rozrůstajících druhů, první stébla vyhání již počátkem dubna a teď jich má již několik desítek. Jinak pokus by to byl zajímavý. Pošlu pár fotek Bashania fargesii Wufengu, aby sem umístil.

8

Re: Bambus versus bolševník

Promiňte,že se jako začátečník pletu do této diskuze,ale nevěřím tomu,že jakýkoliv bambus vytlačí bolševník.
I kdyby se bambus vysázel kolem dokola celé lokality růstu bolševníka,díky povětrnostním podmínkám a rozsahu doletu semen bolševníku,vhodných přírodních podmínek,není šance,aby bambus vytlačil a udusil populaci bolševníku.Možná by jen částečně zredukoval jeho populaci,byla by to bitva na alespoň 10 let.
Jediné východisko je před odkvětem bolševník posekat a vymýtit.
Byla by hrůza vejít do bambusového lesíka s nástrahy rostlin bolševníku.Téměř podobné procházce po minovém poli.
Nadělalo by to více škody než užitku.Dobrý úmysl nemusí mít dobrý výsledek.
Navíc nevím,jak by se na to dívaly patřičné orgány.Šlo by z právního hlediska o zavlečení invazivního cizího druhu do volné přírody?
Někteří lidé jsou na to moc háklivý. Tedy promiňte,myslím to v dobrém.

9

Re: Bambus versus bolševník

Káždý názor tu má své místo. Stejně všichni o tom můžem jenom spekulovat.

Zdenko napsal:

Navíc nevím,jak by se na to dívaly patřičné orgány.Šlo by z právního hlediska o zavlečení invazivního cizího druhu do volné přírody?

To je docela zajímavá otázka. Existuje něco takového v právním řádu? Je mi jasné, že to bude určitě postižitelné v chráněných lokalitách, ale třeba kdyby chtěl někdo osázet divokou skládku, tak snad to není nijak postižitelné.

Druhou věcí je, jak budou bambusy u nás invazivní. Přecijen nemají tady ideální podmínky, tak jejich rozrůstání si myslím, nebude představovat nebezpečí. Alespoň na mých zahradách bych uvítal, aby se rozhodly k větší agresivitě. Pořád je mi to málo. smile


to Jirka: Žádné fotky mi zatím nepřišly.

10

Re: Bambus versus bolševník

taky si myslím že invazivnost bambusů spočíbá spíš v tom, že když je vysadíš, metr od sousedova plotu, tak proběhne invaze k sousedovi smile a tím to končí. máme prostě malý zahrádky. Myslím že až budu osazovat ten svůj hektar, budu mos rád za "invazivnost" bambusu, navíc kolem pole, louky je vždy nějaká překážka, přes kterou bambus nemá zřejmě šanci se dostat, takže být ekologem, moc bych se tohoto nebál. navíc bambus má oproti jiným invazivním rostlinám pro člověka využitelné kvality (jedlost atd.)... A další můj filosofický náhled je ten že globalizace světa je součástí evoluce a s tím souvisí i to že rostliny "cestují" a rostou tam, kde dřív nerostli. Takže když někdo mluví o původní české krajině a rostlinách, měli bychom se ho ptát jakou tu původní krajinu má na mysli? před 100 lety 200? nebo pravěkou? nebo snad krajinu doby ledové? příroda a vlastně celý vesmír je proces neutálé změny a vývoje. Nechci tím znevažovat práci ekologů, protože třeba smrkové monokultury jsou blbost a je dobře že se do lesů snaží vysazovat listnaté (původní) dřeviny. atd. jen prostě bacha na fanatismus a na byrokratickou zkostnatělost....

11 Naposledy upravil: Martin Gross (22.04.2017 23:58:45)

Re: Bambus versus bolševník

A co skombinovat bambus s jednou sečí, aby bambus dostal příležitost? Tak cca v květnu podtít bolševník a nechat bambus pokračovat. Sejmout kytku v plném rozpuku, to ji hodně oslabí. Než doroste výhon bambusu, chvíli jí to zabere. Což ale obnáší: Zasadit co nejvyšší stéblo bambusu, aby příští výhon přerostl "plevel" Něco přes 3m (vrcholek bolševníku už není tak hustý a především nefotosyntetizuje - pro kytku není životně důležitý, může přečnívat přes baldachýn trvalého olistění bambusu. Ten není při dotyku s pokožkou tolik problematický a podle mě by po pár pokoseních mohl být zničen např. porostem buku, který mu nenechá žádné světlo. Podle mě skoro geniální nápad :-) Navíc: Pokud je okolo hladový zajíc, pak po pokosení je s bambusem téměř na 100% konec. Mě sežrali jako tužka silné phyllostachys bissetii. Musím oplocovat i fargesia murieliae, s převislými stébly.