1

Téma: Čelákovice - bambusy pana Knapa

zaslal Josef Knap:

Vážení bambusoví přátelé,

    Zasílám Vám z Čelákovic dnešní snímky bambusů. Je to nádhera. Oba druhy jsem zakoupil v říjnu 2004 u pana Rezla a tak toto je jejich teprve třetí vegetační období u mne. Podotýkám, že se u mne bambusy těší z mimořádné mikrokliamtické polohy. Čelákovice leží 18 km od Černého Mostu v Praze ve směru převládajícího vzdušného proudění tepelného smogu z Prahy navíc blízko dvou přírodních teplovodů Labe a Jizery. Takže zatímco pan Rezl měl v zimě 2006/2007 na jižní Moravě minimum minus 18°C, já kolem 24-26. ledna 2007 pouhých minus 7,5°C. Ostatně jsem v roce 1981 vysadil semenáček  Cedrus deodara  a on mi v této poloze vzrostl do obrovského stromu, bohužel mi z něj zbylo po orkánu Kyrill jen torzo. A  právě touto zkušeností s cedrem himalájským pro mne vzrostl význam bambusů. Zamysleme se nad otázkou jak velký rozdíl v následcích je mezi pádem 12m vysokého jehličnanu na dům vyvolaného orkánem a pádem 12m vysokého bambusového stébla. Pokud chceme žít v přírodní klimatizaci pode korunami stromů, tak se vystavujeme velkému nebezpečí na životě i majetku,  pokud však obklopíme náš dům bambusovým hájem, tak vyvrácené stéblo bambusu škodu na domě neudělá - maximálně rozbije okenní tabuli. I z tohoto důvodu pěstujme více bambusy a využívejme je jako přirozenou přírodní klimatizaci našich domů. Já pod korunami cedrů (dnes nebezpečných z důvodů vývratů a lomu větví při orkánech) dosáhl během 30let snížení za nejteplejších dnů léta teploty uvnitř domu z 31°C na 26,5°C a to je již nádherná teplotní a tepelná pohoda. Na domech v teplých Čelákovicích hromadně přibývá klimaboxů. Já je potřebovat nebudu neb přetvářím zahradu v bambusový lesík, který by zastínil celý dům podobně jako cedry. Oni mají totiž cedry a bambusy něco společného v této své klima-aplikaci. Cedry zejména libanonské se samovolně odspodu vyvětvují a tak svými deštníkovými korunami zastiňují perfektně dům v létě, když je slunce nad obzorem vysoko. A v zimě, když je slunce nad obzorem nízko tak jeho paprsky nejsou stíněny větévkami a jehličím a dopadají do oken domu. Takto se dá použít i bambus. 12m vysoké stéblo vyvětvit do výše cca 4m, nedovolit stéblům příliš hustý spon, ale alespoň takový, abych mezi nimi mohl procházet. V létě se přes olistěnou část stébel slunce na dům nedostane, v zimě skrze řídce rozestavěná vyvětvená stébla však ano. A právě v tomto vidím v dnešní době skvělou aplikaci bambusů.

Ing. Josef  K n a p 

Bashania fargesii


http://bambusy.info/img/uploaded/Bashania-fargesii-kveten2007-Knap.jpg

2

Re: Čelákovice - bambusy pana Knapa

Phyllostachys parvifolia


http://bambusy.info/img/uploaded/Phyllostachys-parvifolia-Knap-01.jpg

http://bambusy.info/img/uploaded/Phyllostachys-parvifolia-Knap-02.jpg

http://bambusy.info/img/uploaded/Phyllostachys-parvifolia-Knap-03.jpg

3

Re: Čelákovice - bambusy pana Knapa

Díky za příspěvek. Jsem zvědav jak velké Vám vyrostou. Těch 12 metrů mi přijde dost nereálné, ale uvidíme, bude to zajímavé sledovat.

4

Re: Čelákovice - bambusy pana Knapa

Teoreticky je to vykoumané velmi dobře. Teď už jen aby příroda daný postup dodržela.
V Čelákovicích je skutečně tepleji a bambusy tam při dobrém hnojení narostou vyšší a silnější. Některý druh by možná mohl udělat i těch 12 m. Jen to nějaký ten rok bude trvat a nesmí přijít krutější zima či jiné vyjímečnosti počasí. Bambusový háj bude příjemný i když bambusy budou nižší.

5

Re: Čelákovice - bambusy pana Knapa

zaslal pan Knap:

Phyllostachys parvifolia  je stále velkou vzácností a to nejen na tomto Vašem webu, ale i v našich bambusáriích. Velmi obtížně se množí. Ale je zde jeden velmi podobný bambus a to  Phyllostachys prominens.  Mám od pana Pavla Rezla mladou rostlinu tohoto nevšedního druhu, který se množí lépe než  Phyllostachys parvifolia  a po jistých rozpacích způsobených jeho aklimatizací se dle pana Rezla i u nás ukazuje v dobrém světle.  V Německu byl zvolen za bambus roku. Až mi vzroste, nafotím ho a zašlu jeho fotky na Váš web.
Děkuji,
Josef  K n a p 

Phyllostachys parvifolia

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

6

Re: Čelákovice - bambusy pana Knapa

Také si myslím, že  Phyllostachys prominens je perspektivní druh, ikdyž bude o něco méně zimovzdorný než  Phyllostachys parvifolia . Myslím, že je  však podobný spíše druhu Phyllostachys vivax než Phyllostachys parvifolia.