1

Téma: Zoo

Nazdar,
Jak tak citam vase temy, tak... Tak v podstate v kazdej vacsej ZOO sa najdu bambusy, ak maju medvedov koaly, tak to 100%. Vacsinou byvaju umiestnene niekde pri rybniku. Najkrajsie bambusy, ake som kedy videl v nasich podmienkach boli vo Francuzsku, ked som siel so sestrou do Disneylandu. Mali tak okolo 5 az 15m, fakt nadhera, a boli vsade, kam ste sa pozreli...(skoro). To je vsak dost daleko. takze cosi blizsie je juzne Rakusko, BA Zoo (v Bratislave) a v Budapesti, tam ich je fakt dost... Tolko zatim moje tipy, Danny

exoticke druhy bambusov

2

Re: Zoo

Malé upozornění, Koala nežere bambus, ale eukalyptové listí. Ten tip na ZOO Bratislava není dobrý. ZOO je v hrozném stavu a bambus jsem tam nepotkal.

3

Re: Zoo

Hned ako som dopisal moju spravu, zacal som sa rehotat, lebo som sa s tou koalou pomylil. VIEM! Bambusy zeru pandy, tak mi to prepacte. Ja si tie dva zvery stale mylim. O tom, ze BA Zoo je v hroznom stave je vseobecne zname uz par rokov, takze to som tam fakt nemal pisat, sorry. Je tu par bambusov, no nestoja za vela. Aby som to odcinil, skusim popozerat nejake tie foto z FR Disneylandu od sestry, ona snad nejake bude mat. Dalej ma napadlo, ze asi tak pred 5 rokmi som videl pomerne pekne vela a velkych bambusov v Arborete v topolciankoch (take nase male mestecko), mozno ich tam este maju. A co snad netreba spominat - botanicka zahrada. Ale aj ta je tu v BA na bambusy dost uboha, odtial mam foto, len neviem, ako by som ho sem mohol.... ..Poradite mi? Napr. komu ich poslat a kam, aby ich sem umiestnil?
Dik, Danny

exoticke druhy bambusov

4

Re: Zoo

Pokud tu chcete zobrazit foto musíte ho vystavit někde na webu a pomocí tohoto příkazu připojit na něj link. [img]http://www.tady dat cestu k obrazku[/img] Nebo mi obrázek pošlete na wufeng@email.cz a já ho zde zobrazim. S pozdravem Wufeng

5

Re: Zoo

Kam za bambusmi?Určite sa oplatí vidieť 100ročný porast Phyllostachys viridiglaucescens v Univerzitnej
botanickej záhrade vo Viedni.Porast má okolo 12metrov a steblá priemer okolo 6cm.Pekný obrázok najdete
aj na odkaze "bambus-austria.at" v príspevku z 02.09.04.Takže trpezlivosť a naše bambusy hádam budú
tiež také.

6

Re: Zoo

Díky za tip. Je opravdu moc pěkný. Mimochodem nevíte, jak je to ve Vídni s teplotou. Třeba ve srovnání s Prahou , nebo Bratislavou?

7

Re: Zoo

Bratislava aj Viedeň majú podla klimatickej mapy to isté pásmo 7b,čo sú minimálne teploty do -14.9st.C
Stredné Čechy sú v pásme 6b,čo sú minimálné teploty do -20.5st.C.Je možné,že uprostred mesta na
chránenom mieste sú špecifické podmienkyodlišné od priemeru.Moje skúsenosti s Ph.viridiglaucescens
sú také:V zime 2003-04 pri teplotách do -20st.C mráz spálil väčšiu časť listov,ale steblá zostali bez
poškodenia.Porast,ktorý bol v čiastočnom tieni zostal viacmenej nepoškodený.Skúsenosť s porastom
v Bratislave v zime 1984-85 keď minimalné teploty sa pohybovali k -30st.C sú obdobné.Po jarnom
oteplení bambusy krásne ozelenali.

8

Re: Zoo

Dobry den, pan Szomolányi,

Mozno to vyznie hlupo, no to ste vy tym pestovatelom bambusov v bernolakove? Ja som tam raz totiz bol, ked ste tam vy neboli a tak som sa moc nemohol rozhliadnut po vasich rastlinach. Az som sa akosi dostal na webovu adresu tusim o okrasnych drevinach a tam boli pod vasim menom nadherne fotky... Inac to je super, ze tu moze byt (v BA) minimalne -14,5 a bolo -19!!!

exoticke druhy bambusov

9

Re: Zoo

Pan Szomolányi mě poslal na email fotky, tak je zde s jeho svolením dávám k dispozici ať se můžete také pokochat. Jsou to opravdu neuvěřitelné kusy.

Bernolákovo:

http://bambusy.info/img/uploaded/PH.VIRIDIGLAUCESCENSBERNOLAKOVO2004m.JPG

Vídeň:

http://bambusy.info/img/uploaded/PH.VIRIDIGLAUCESCENS-VIEDEN2005-1m.JPG

http://bambusy.info/img/uploaded/PH.VIRIDIGLAUCESCENSVIEDEN2005-2m.JPG

Také mě překvapilo jak dobře mu Phyllostachys viridiglaucescens přezimuje. Můj není příliš odolný.

Zde jeho odpověď:

Čo sa týka Ph.viridiglaucescens, je možné že tak ako aj u iných druhov bambusov je viacero klonov,ktoré sú viac alebo menej odolné. Ja zimujem nakontajnerované 5metrové rastliny v 50l. kontajneroch vonku, len s tým, že sú zasypané hoblinami. Zimujú v relatívnej pohode. Volne vysadený porast je zatial bez poškodenia zelený, svieži aj na plnom slnku. Teploty tu boli do -18st.C. Ono zrejme znajviac záleží aj na hrúbke a druhu mulčovacieho materialu. Hodnotiť prezimovanie jednotlivých druhov budem objektívne vedieť až na jar.

Myslím, že s tím se dá úplně souhlasit, na zahraničních fórech ho někdo vychvaluje co vše vydrží a jiným vymrzá již při slabých mrazech.

10

Re: Zoo

Pre Danny
Čo sa Vašej pripomienky týka:
-na klimatickej mape uvedené teploty sú priemerné ročné minimá v danej zóne.V žiadnom prípade
sa nejedná o absolutné minimálne teploty.Je to dosť podstatný rozdiel.
-čo sa týka fotiek tvarovaných bambusov na mojej stránke,sú ilustračné a slúžia ako inšpirácia
pre potencionálneho pestovatela bambusov.Môžte si to vyskúšať.

11

Re: Zoo

Aha... Aj tak dik, tie foto su dobre, to im treba nechat.

exoticke druhy bambusov

12

Re: Zoo

Szomolányi napsal:

-čo sa týka fotiek tvarovaných bambusov na mojej stránke,sú ilustračné a slúžia ako inšpirácia
pre potencionálneho pestovatela bambusov.Môžte si to vyskúšať.

Na tu stránku je problém se kliknutím dostat, protože odkaz
http://www.okrasnedreviny.sk www.bambusarium.sk 
jsou dvě internetové adresy spojené dohromady. Aby odkaz byl funkční, je třeba druhou část, tj.   www.bambusarium.sk  vymazat.