13

Re: migrující bambus - rhizom

Co dokáže po 3 týdnech v zemi mladá sazenice Shanghai 3. Nepřekvapila mi ani tak délka, jako tloušťka toho rhizomu.
Viditělně mu ten kompostík a mulč z trávy chutná smile
http://sweb.cz/meli/Shanghai%203%20jede.jpg

14

Re: migrující bambus - rhizom

Tak mě vyrazil ze země uplně stejný. Jsem zvědavý na příští rok jak si povede. Přes zimu mi minulá sazenice bambusu jako jediná zmrzla a to byla veliká kolem 2m.

15

Re: migrující bambus - rhizom

http://bambusraj.unas.cz/kepek/riz.JPG Dnes som vybral 4metrový koreň Phyll.viridisu ktorý vošiel do skleníka.

16

Re: migrující bambus - rhizom

http://bambusraj.unas.cz/kepek/rizo.JPG

17

Re: migrující bambus - rhizom

Zdravím všechny, tak přesně tohle mi dělají 3 ze 4 bambusů co mám vysazené.  Říkala jsem si, kde je problém, ale vidím, že to není zase tak neobvyklé. Akorát mám strach, že pokud se mi prohání rhizomy tak popovrchu, tak mi všechno v zimě zmrzne, pokud si na tom neustelu.:) Říkala jsem si, že jsem to asi zmátla slámou, pokryla jsem to vrstvou, předtím jsem ještě přihodila kompost, aby zem tak nevysychala, a že je asi ta tma tak zmátla a vytáhly se nahoru. Po čase jsem slámu odhrábla, abych mohla líp vyčkávat nějaké podzimní výhonky a zjistila jsem, že mi všude vyčnívají rhizomy. Ale zmátla mě na nich jejich barva, když jsem odkryla slupku na povrchu u Shanghaie, tak je ikdyž ne jasně zelený a u Vivaxu aureocaulis žluté se zeleným pruhem, nejsou to zmatené stébla, a co z nich bude? Vždycky jak to vidím, tak to zasypu hlínou, a pak se zase někde něco objeví. Jsou docela silné a bujné. Myslela jsem, že stéblo se nezmátne, že si prostě razí cestu nahoru a hotovo. Mohla jsem to zmást tím  mulčem? Možná bude něco to a něco ono. díky za odpověď. Pošlu Wufengovi fotky, ať je sem přidá.


Phyllostachys atrovaginata

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Phyllostachys Shanghai 3

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

18

Re: migrující bambus - rhizom

foto od vrlka:

Phyllostachys aureosulcata aureocaulis

PunBB bbcode test

Phyllostachys vivax aureocaulis

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

19

Re: migrující bambus - rhizom

Všechno je jak má být. smile Rhizomy se takhle chovají úplně normálně. Na zimu bych je akorát něčím přikryl, ať nezmrznou.

20

Re: migrující bambus - rhizom

...Takže i ta barva rhizomů je v pořádku? Tak to nechám všechno jak je. Akorát jsem dneska popovrchu odhrábla u A.aureocaulis a našla jsem tam výhonky (nejspíš) smile, některé rostou vodorovně se zemí a ty větší už se začínají stáčet do země. Nechat odhrabané, nebo zahrabat? Výhonky nebo rhizomy? Díky moc. Pošlu ještě dvě fotky, jestli se Ti bude chtít, tak je přidej. Děkuju.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

21

Re: migrující bambus - rhizom

Tohle jsou klasické rhizomy, které se rozlézají do stran. Já bych je něčím přihrábl, bude jim tak líp. Jak byly pod mulčem, tak neměly potřebu se zahrabávat hlouběji, takže lezou takhle na povrchu. I ty barevné na fotkách výše jsou v pořádku. Barví se u některých druhů stejně jako stébla.

22

Re: migrující bambus - rhizom

ahoj ..ja tieto rhizomy niejak zvlast  neosetrujem ...ale s urcitostou si zaznacim ich smer...nakolko na jar sa Vam objavia nove vyhonky na miestach kde by ste ich vobec necakali ....tento rhizom  sa Vam na jar  objavi v plnej parade ....podla mojich skusenosti  zalezi na korenovej sustave materskej rastliny ....mne napriklad  tento rok  z takehoto  rizhomu  kde som si poznacil smer  asi o meter a pol  od materskej rastliny  vyrasili krasne tyče  ktore dosiahli uctyhodne styry metre !!!  ale minuly rok bol celkovo  plodny co sa tyka  prirastkov co do poctu tak aj do vysky ....nameral som  osobny rekord  u  vsetkych rodov  Phyllostachys  ako  u  aureocaulis  tak u spektabilis  kde bol za  moje pestovatelske obdobie co je viac ako 10 rokov najvetsi prirastok  co do vysky ...ked som nameral tycovinu a vyske 6,5 m .....neskutocna radost ....mam na to svoju teoriu  lebo bambusy nehnojim vobec nijakym hnojivom !!!!!  po celych desat rokov ...predosla zima bola neskutocne kruta  na vychode v Slanskom pohori na Sigorde kde  bambusy pestujem bolo v zime -24,8 stupnovC  ....vsetky bambusy boli namulcovane do vysky  cca 0,5m s padnutym listim s ovocnych stromov ....ale uz  o tyzden som videl ze je zle ...skrutene listky do tenkych ruliciek sa asi  do dvoch -troch tyzdnov  vyfarbili do farby šupolia ....uplne vyschli ....takze na jar som cely prestraseny dufal ze ci to korenova sustava vydrzala ....Vydrzala ....a ja som  matersku rastlinu komplet osekal na 10 cm vycnelky .....mam dojem ze to bola skuska ohnom  a  na  jar na kazdej materskej rastline boli najvatsie prirastky ake som kedy mal .....dokonca aj   nigra  , ktorej som myslel ze preziva v tychto podmienkach a najvyssiu som ju mal okolo 1,6m s tenuckymi  tyckami  mala neskutocny prirastok ako  v materskom bale tak v rhizomoch  orientovanych  viac na juhozapad  ,,,, ...ja len tolko ...mam velmi vela otazok ako na wufenga tak na dalsich clenov .....a som rad ze sa tymto prijemnym postihnutim nezaoberam sam ......tak nabuduce prilozim niekolko fotiek  .....a tiez by som potreboval pomoct s identifikaciou  niekolkych druhov budem rad ak mi pomozete ....

23

Re: migrující bambus - rhizom

...ahoj vsichni, me takhle vykouklo asi pet rhizomu u P. Atrovaginata ,mam tam mulc z posekany travy, tak vzdycky, kdyz nejaky objevim odhrabnu trochu hliny a dam ho zpatky tam, kde ma byt :-)  hezky se pak zase zavrtaji do zeme. Ale slysel jsem , ze mulcovat posekanou travou neni nejlepsi....jaky je vas nazor?

24

Re: migrující bambus - rhizom

pro martin: Vítám tě na fóru. To je zajímavá zkušenost, kterou jsi po této zimě udělal. Mě většinou po totálním umrznutí nadzemní části narostou nová stébla menší. Bambusy pořád něčím překvapují a je to zábava na celý život. smile Budu rád když se s námi podělíš o další zkušenosti z bambusy.

pro amaba: Myslím že mulčování trávou špatné není. Jediné riziko, které se mi nevyplatilo, bylo nechat ten mulč přes zimu. Přitáhlo to hryzce a některé trsy mi podhryzaly. mad