97

Re: Výhonky jaro 2006

Se Sasou kurilensis se také přidám. Mám ji od malé rostlinky, letos třetím rokem. V loni moc nenarostla - přičítal jsem to několikerému poškození kořenů během roku. Letos brzy z jara vyraziila hodně nových stébel - rostou řidčeji než u Sasy palmata - ale jejich výška opět není nijak závratná - jen tak max. do 50 cm.  Je na slunci s částečným stíněním části rostliny. Mrazuvzdornost je výborná, zimu přečkala naprosto bez úhony, bez uschlého listu a to aniž by byla jakkoliv chráněná před mrazem a větrem. Proč je tak malá si nedovedu vysvětlit. Narůst by měla podle katalogu ing. Rezla 1-2 m. Hnojím a zalévám ji stejně jako phyllostachysy, které jsou již dvoumetrové.

98

Re: Výhonky jaro 2006

Ani v takejto podobe by to nebolo zle, ze..

http://shiner.mit.edu/~shuyan/c2/4MtTianZhu/02_BambooShoots_Sm.jpg

exoticke druhy bambusov

99

Re: Výhonky jaro 2006

Inac len tak mimochodom, na tomto linku (nedaval som to sem ako obrazok, lebo je velky a nemam cas to zmensovat..)

http://www.amazingbarkingspider.com/tra … Bamboo.jpg

..je taktiez cosi s paradne velkymi listami.. ..co to moze byt? Vsimnite si, tie listy maju tiez aj 60 cm...

exoticke druhy bambusov

100

Re: Výhonky jaro 2006

Pro Dannyho - fotka - bambus to teda sice není, no ale ty listy jsou fakt mega !!! A nakonec bambus je na té fotce vidět vzadu taky, tak snad mi to tady projde. Doufám, že se mi sem podaří dobře vložit ten odkaz.....
http://www.living.cz/file.php?154,file=350699

101

Re: Výhonky jaro 2006

To lopouší,ty super listy není to Gunnera manicata?

102

Re: Výhonky jaro 2006

Haha, no jasne, na tom mojom odkaze mi chcete povedat ze neni bambus???? No hadam sa s vami, je, podla mna je! smile

exoticke druhy bambusov

103

Re: Výhonky jaro 2006

Pro Dannyho - to moje včerejší "bambus to teda sice není, no ale ty listy jsou fakt mega !!! " patřilo k té fotce té velkolisté trvalky, co jsem na ní dával odkaz :-) myslel jsem že když se ti líbí takové ty exotické velkolisté věci tak že to možná oceníš jako tu fotku :-) co je na té tvé fotce cos na ní dával odkaz to opravdu netuším ale vypada to super domu na zahradu bych to bral hned :-) Tak je to teda nějaký tropický druh bambusu ???
Pro králíčka - ta velkolistá trvalka se jmenuje rodgersia tabularis, jiný název taky astilboides tabularis, jestli tě zaujala tak googlem/images najdeš ještě nějaké fotky, na rozdíl od gunnery v našich podmínkách zaručeně plne mrazuvzdorná bez jakékoli zimní ochrany.

104

Re: Výhonky jaro 2006

Pro Dannyho - tak jsem ještě jednou podrobně zkoumal tu fotku cos na ní dával odkaz a nemohlo by to být třeba tak že ta tyčovina a drobné listy nahoře jsou od nějakého bambusu a mezi těmi stébly roste nějaká velkolistá tropická dřevina ??? Protože si vem, že ty stébla / ta tyčovina jsou po celé fotce a ty velké listy jsou jen na jednom místě na okraji a pak už nikde jinde.

105

Re: Výhonky jaro 2006

BB: do kelu, vies ze mas asi aj pravdi??? Fakt to tam nikde inde nevidim, iba napravo celej foto este tie listy trcia do zaberu, no asi to naozaj nebude bambus.. ..alebo ak, tak nejaky druh medzi tymi ostatnymi, ale to nedava logiku.. ..a tvoj odkaz na trvalku ma zaujal, len ma ani nenapadlo, ze by sa to tu dalo pestovat, ale uz sa na tom pracuje - zhanam odkial sa to da splasit:)

exoticke druhy bambusov

106 Naposledy upravil: Danny (02.07.2006 13:14:07)

Re: Výhonky jaro 2006

mno takze takto mi klici pleioblastus simonii variegatus:

http://www.lenkahalacova.ic.cz/bamboo/ps.jpg

http://www.lenkahalacova.ic.cz/bamboo/ps2.jpg

exoticke druhy bambusov

107

Re: Výhonky jaro 2006

Tak už i u posledního tento rok sazeného bambusu mi rostou stébla. Nejdřív začátkem června začala stébla růst u Bashania fargesii, potom u Phyll. aureasulcata aureocaulis, před deseti dný vyrazila stébla u Phyll. concava a při včerejší kontrole jsem našel stéblo i u Phyll. vivax aureocaulis.

108

Re: Výhonky jaro 2006

Čuang napsal:

Dovolte krátký doplněk k Sase kurilensis. Ta moje je ve stínu a letos má zatím tak dvaceti-, třiceticentimetrové nevýrazné přírůstky. Přitom byla dvakrát hnojena Kristalonem na trávníky, stejně jako mé ostatní bambusy - které vyhánějí jak o závod.
Matčině Sase k. se daří podstatně lépe, a to ji má o půl roku kratší dobu než já, pouhý rok. Minulý týden mi matka hlásila, že její bambus už má sedmdesáticentimetrové přírůstky a pěkné velké listy. Tato prosperující Sasa k. je na plném slunci, je zalévána třikrát denně a hnojena byla rohovinovou moučkou, a poté cereritem. Nachází se v dosti teplé oblasti v kopcích asi deset kilometrů od Karlštejna, ale v zimě je vystavena větrům. Podle většiny příruček mají bambusy nejraději neutrální půdu a pokud ji nemají, daří se jim lépe v kyselé než v zásadité půdě. Nicméně tahle prosperující Sasa výborně roste v půdě zásadité (výběžek vápenitého podloží Českého krasu). Moje špatně rostoucí Sasa k. byla zasazena do půdy kyselé.
Pointa celé věci je v tom, že jsem matku důrazně varoval, aby Sasu k. nesázela na plné slunce, že se jí tam nebude dařit. :-)))

Ta moje Sasa kurilensis mě také pěkně míchá. Mám ji třetí rok a je stále nízká, do 50 cm. Samozřejmě, že tři krát denně ji zalévat nemohu, jen tak jednou či 2x týdně. Také ji hnojím jako ostatní bambusy a ona neroste. Tedy neroste do výšky. Do šířky se rozrůstá mnohými novými výhony. Zajímalo by mě, jak vám ta vaše narostla letos přes léto, zda ji máte už aspoň mětrovou a co jste s ní pro větší růst udělal?
Možná skutečně závisí na PH půdy. Já mám kyselejší. Uvažuji, že bych příští rok zkusil odkopek zasadit samostatně a půdu kolem něj vápnit. Třeba to trochu pomůže nebo naopak odkopek zajde.