1 Naposledy upravil: luispk (23.06.2011 18:32:08)

Téma: Pomoc při identifikaci

Ahoj,
tak mám další bambusy, které jsem musel vykopat... Byla to děsná dřina a nevím co jsou zač. Tak prosím o radu.
1. nějaký Ph. na omak má drsný povrch stébel. Nová stébla jsou spíše do barvy oliv. oleje a starší žlutá se zeleným proužkem. Po sedmi letech mají kolem 4 - 5ti metrů. Výběžkáč.

2. Asi Sasa? Max. 1,5 metru po sedmi letech, velké listy a tenká stébla. Další viz. foto. Tady jsem úplně bezradný.... Taky je výběžkatý.
Moc díky za rady a bambusářům zdar. :-)

Lukáš
První kousek:
PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test
Druhý kousek:
PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

2

Re: Pomoc při identifikaci

ahoj,
1. na 99% Phyllostachys aureasulcata Spetabilis
2. nevím

3

Na prvom obrázku sa mi zdá, že je pomiešaný Phyllostachys aureosulcata Aureocaulis (žlté steblá na ľavo) a Phyllostachys aureosulcata Spectabilis (na pravo steblo so zeleným pásikom) Na dolnom obrázku sa jedná s najväčšsou pravdepodobnosťou o Sasa palmata Nebulosa

4

Ahoj,
rozhodnout se mezi Phyllostachys aureosulcata spectabilis a Phyllostachys aureosulcata aureocaulis je docela oříšek. Téměř jistota je, že paní má na zahradě pouze dva druhy a to Phyllostachys ( ale jaký? :-)) a nějakou tu Sasu. Posílám k Sase ještě dvě detailní fota stébel. Jsou spíše do zelena a mají bílý kroužek pod kolénkem. Jinak u listů rostou štětiny ( asi 3-6 chlupáků). V místě řapíku a stébla.

Lukáš

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

5

Předpokládal bych, že půjde o Phyllostachys aureosulcata spectabilis u které některá stébla zmutovala do Phyllostachys aureosulcata aureocaulis. Zajímalo by mě zda na té druhé fotce jde opravdu jenom o žlutý stvol s tenkým proužkem, nebo je to jen tak vyfocené, že tam ten zelený žlábek není vidět.

Jestli jsou tam obě barevné varianty pohromadě, stálo by za to je při sázení oddělit a pěstovat zvlášť.

S tím druhým bych to viděl jako pan Szomolányi, hodně také napoví, jak se bude chovat v zimě. Jestli jí popálí i slabší mrazy, tak se určení potvrdí.

6

Ahoj, díky za odpovědi a pokusy o určení. :-)
Není to žádná legrace to určit, koukám.
O víkendu jsem při sázení těch odkopků prohlédl jejich stébla a jsem v rozpacích. Wufengu jak se ptáte na tu druhou fotku, jestli je tam žlábek... Tak musím říci, že jsou v trsech dvě různá stébla. Ta tenčí mají žlábek větší a širší, jsou hrubá a mají zelený proužek, ale jen velmi málo.. A ta tlustší mají žlábek menší a hlubší, na některých stvolech ani není patrný, jsou hrubá a mají zelený proužek výraznější. Tyto odchylky mohou být způsobeny různým stářím stébel??
Chci se zeptat, když mají žlábek (není ale zelený), tak je to Phyllostachys aureosulcata spectabilis?
Mohu také udělat detailní fota pro lepší určení, ale nevím jaké části rostliny.
Opět díky všem bambusovým mistrům za odpovědi. :-)

Přeji dobré léto všem bambusům, Lukáš.

7

luispk napsal:

Tak musím říci, že jsou v trsech dvě různá stébla. Ta tenčí mají žlábek větší a širší, jsou hrubá a mají zelený proužek, ale jen velmi málo.. A ta tlustší mají žlábek menší a hlubší, na některých stvolech ani není patrný, jsou hrubá a mají zelený proužek výraznější. Tyto odchylky mohou být způsobeny různým stářím stébel??

Je to normální. Hloubka a šíře žlábku je variabilní.

luispk napsal:

Chci se zeptat, když mají žlábek (není ale zelený), tak je to Phyllostachys aureosulcata spectabilis?

Původně je to pravděpodobně Phyllostachys aureosulcata spectabilis. Ta často mutuje a selekcí byly z ní už získány další kultivary. Tak vznikly třeba  Phyllostachys aureosulcata Argus, Phyllostachys aureosulcata Harbin-inversa, Phyllostachys aureosulcata aureocaulis Lama Tempel.

Takže pokud v trsu budou stébla pouze žlutá, případně budou mít pouze slabý zelený proužek a podaří se je oddělit, vznikne nová selekce Phyllostachys aureosulcata aureocaulis.

8

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať aký druh bambusu je Bamboo Moso ..a Kráľ Bambusov. Aké majú latinské pomenovanie ? Jedná sa o jednu a tú istú rastlinku ? Dakujem

9 Naposledy upravil: Pepa (01.07.2011 15:10:56)

Je to phyllostachys edulis (pubescens). Je o něm napsáno tu http://bambusy.info/?bambus:Phyllostachys-edulis
Jedná se o jeden druh.

10

Pepa napsal:

Je to phyllostachys edulis (pubescens). Je o něm napsáno tu http://bambusy.info/?bambus:Phyllostachys-edulis
Jedná se o jeden druh.

Ďakujem Pepa za info