25

Re: zima 2009

Ja o vikendu koukal, jak mi prezily bambusy a mel sem velky strach o Ph. aureosulcata spectabilis, protoze jsem ji sazel nekdy v lete bez korenoveho balu jen s malym steblem asi 20cm a napodzim vyrostlo jeste jedno 35 cm, ktere uplne umrzlo, ale drzelo se statecne az do unora. Myslel jsem, ze je po nem, protoze zmrzle bylo i to pod snehem. ale objevil jsem zelene listky pod listim, kterym jsem ji na podzim zasypal smile tak mam radost. Snad uz neprijdou tuhe mrazy.
Jinak Ph.nigra prisla o listy a Fargesia Jiuzhaigou 5 je bez poskozeni smile
a dalsi bambusy od pana Rezla cekaji ve skleniku az se jeste trochu otepli big_smile

26

Re: zima 2009

Hlasim, ze mi nejaka potvora (mys, hryzec, zajic, nebo neco takoveho) okousala mou aureosulcatu spectabilis mad
Takze jestli prezije, tak to bude zazrak sad

27

Re: zima 2009

Mě se stalo to samé dříve. Přišel jsem o dva krásné trsy, protože si nějaký potvory pochutnaly na kořínkách.

28

Re: zima 2009

Tak jsem provedl kontrolu bambusů po zimě. Ukázalo se, že stáří a velikost rostliny má velky vliv na odolnost rostliny. Nejodolnější se ukázala Phyll. concava(230cm), Phyll. parvifolia(240cm), Phyll. atrovaginata(400cm)poškození listů do 10-15%, Phyll. aure. spetabilis(400cm) a aureocaulis(240), Phyll. shangai3(350cm)poškození listů kolem 20% a Phyll. shangai3 má i některá stébla částečně omrzlá(černé fleky), Phyll. vivax aureocaulis(300cm), Bashanie fargesie(350cm), Semiarundinaria viridis(100cm), Pleioblastus shibuyanus"tsuboi"(20cm)poškození listu kolem50-60% a Phyll vivax má taky chytlá stébla. Phyll nigra(100cm) a Fargesia robusta poškození listů 90-100%, stébla vypadají v pořádku. Nově vysazené Phyll. vivax(zelený) a Phyll. sp. kew mají listy pryč a vypadá, že jsou zmrzlá i stébla tak uvidím. Tak jsem také provedl rozhození hnojiva cereritu u všech sazenic a  již čekám na jarní teplo a nové výhonky. Na Bashanii fargesii mi posledně výhonky začali na přelomu březena/dubena.

29

Re: zima 2009

Zaujímalo by ma aké mrazy boli u vás cez zimu,že bambusy tak omrzli.Ja som mal najviac -14 niekolko dní a rastliny sú bez poškodenia,dokonca aj Ph. edulis a bambusoides.Akurát na niektorých rastlinách po mrznúcom daždi a následnom slnku sú listy potrhané a čiastočne tým aj znehodnotené.bez rozdielu o aký druh sa jedná.Samozrejme len na miestach najviac vystavených slnku.

30

Re: zima 2009

Jaký byl mráz největší nevím, ale horší bylo, že bambus neni chráněn před větrem a kombinace mráz + vítr mu nesvědčí.

31

Re: zima 2009

Já je také nemám nijak chráněné, tak poškozené jsou. Zejména ty, které jsou vystaveny slunci. V Praze bylo u mě nejméně -16°C, v Liberci to šlo až k -22°C, na dalších lokalitách nevím.

pro Jirku: Odkud máš nigru? Začíná to vypadat, že jsou u nás rozdílně odolné rostliny z různých zdrojů. Já mám nigru, která je výborná a vydrží velké mrazy, ale třeba J. Kocourek se svou má špatné zkušenosti a ta jeho nevydrží moc. Tak bych chtěl zmapovat situaci jak to s nimi u nás vypadá.


P.S. Už to vím, napadlo mě mrknout se do tabulky. wink

32

Re: zima 2009

U mě bylo nejméně - 17 a poškození mám hodně velké na všem.Já mám nigru adington od p.Rezla a přežilo jen to co bylo pod vrstvou sněhu.Zaráží mě,že Shanghai 3 mám taky od Rezla,já mám 90% listů pryč,byl jsem nahlédnou u něho a jeho rostlina vypadá,jako by ani zima nebyla.To ji má taky u domu jako já.Asi to bude tím,ži ji tam má několik let a já teprve druhým rokem.

33

Re: zima 2009

Určitě s věkem odolnost roste. Chce to trpělivost. Pozoruji to na hodně bambusech. Krásně to vidím na Phyllostachys nuda. Zasadil jsem hned vedle staršího trsu další sazenici a je poškozená výrazně víc, než ta co je tam déle, ikdyž byla dost velká a vzrostlá.

34

Re: zima 2009

U mna dopadla zima asi takto:
95-100% poskodenie listov - phyll. aureosulcata spectabilis, phyll. viridiglaucescens, phyll. shanghai 3 a pleioblastus shibuyanus tsuboi, stebla a pupene su ale zda sa v poriadku. najhorsie dopadol vetrami slahany phyl. nigra boryana, kde doslo aj k umrznutiu vacsej casti asi 2m vysokeho stebla
80-90%  poskodenie listov - phyll. aureosulcata aureocaulis, phyll. vivax aureocaulis, pleioblastus amarus,
40-50% - phyll. bissetii, phyll. propinqua li yu gan, fargesia murieliae „Joy“
0-10% - phyll. parvifolia, ktory si napriek tomu, ze som ho doniesol az v oktobri, ani nevsimol ze uz bola zima
vsetko su to v minulom roku zasadene rastliny vo velkosti od 0,5m- 2m, na viac-menej chranenych stanovistiach.
mali sme tu na nase pomery (Nitra) dost krutu zimu, ked v januari bolo niekolko noci po sebe okolo -20C, co spolu s dost silnymi vetrami tiez spravilo svoje. dalsi rok to uz snad bude o nieco lepsie.

35

Re: zima 2009

Tak muj rocni Phyllostachys viridiglaucescens prezil zimu na 50%. Prvni jarni vyhonky, ktere asi stacily vyzrat ,prezili zimu tak na 90%. Ale na letnich vetsich vyhoncich umrzlo 100% listu. Stebla vypadaji v poho. Take u nas bylo prez zimu i -20°C.

36

Re: zima 2009

V mnoha zahradách v Německu a Holandsku letos velmi těžce utrpěly rostliny Fargesia robusta. Moje má jen spálené listy zhora trsu, kam na ní svítilo slunce.

Na následujících fotkách je pěkně vidět, jak dokáže zregenerovat z kořenů ikdyž jí zmrzla celá nadzemní část.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test