1

Téma: Palmy,juky,agave etc.

Palmy,juky,agave - bohatý výběr a nejlevnější na našem trhu.

http://www.exotickazahrada.cz/

Josef

2

Re: Palmy,juky,agave etc.

Josefe,nepěstujete i Phoenix canariensis?Přivezl jsem si ji z chorvatska a tam určitě teplota pod nulu klesá.Někde jsem četl,že by měla vydržet -14,co vy na to?

3

Phoenix nepěstuji.Zkoušel ho kamarád a neúspěšně.A bylo nejvíc -9.
Josef

4

Josefe nemáte nějaké zkušenosti s Trithinax campestris a Rhapidophyllum hystrix? Rhapidophyllum hystrix jsem
koupil od jednoho nejmenované slovenského internetového obchodu 6 semen,ale nevyklíčilo po 7 měsících ani jedno.Už jsem nepočítám,že by vyklíčily,asi to není jen tak.

5

Bohužel s těmito druhy zkušenosti nemám:Ale vím,že semana mohou
vyklíčit někdy třeba i po roce.Jsou to ale druhy,které rostou velmi pomalu.
Josef

6

Ahoj Josefe,mohl bys sem,prosím,dát fotky,jak máš zakryté palmy v mrazech (Trachycyrpus fortunei)  a od jaké teploty tyto ochrany dáváš?Mě se podařilo listy vcelku ochránit,jsou spálené jen některé konečky listů,ale teď se listy začínají scvrkávat.Nezdají se namrzlé,spíš bych řekl,že začínají trpět suchem jak už mrzne tak dlouho,je to možné?Bylo tu -20.

7

Já tu měl dokonce -21,4 Celsia.Omrzlé a zaschlé konečky nemá cenu řešit.Tyto teploty jsou už
poměrně  kritické a pro mnoho rostlin bez nějaké ochrany smrtelné.Hlavně mladších a nedostatečně stabilizovaných.Scvrkávání listů je způsobeno stresem.Palmy mám zakryté big bagy.Sám jsem zvědav jak to letos přežijou.U velké mám čidlo a i pod zábalem bylo -17.2 C.
Josef

8

Já jsem je celé obalil 5cm silnou minerální vatou,je levná,balík o 18 metrech stojí asi 750,-kč,s tím jsem obalil palmy i juky.Takto byli obaleny jednou dva týdny a teď podruhé jen asi 3 dny,jen když hrozilo,že bude míň jak -12.Jinak mám nad vším od podzimu stříšky z lexanu,aby do nich nepršelo.Takto si myslím,že jsem udělal maximum a snad mi to všechno přežije.Jen mě ještě zarazilo,že na té dvouhlavé juce elatě ještě před zimou uschnuly skoro všechny nové listy a drží se jen ty nové,které narostly po odkvetení.Čím to je?
Na rostratách vůbec není poznat,že by nějaká zima byla.

9

Ja trachycarpy vobec nezakryvam a tuto zimu sa mi to vypomstilo - vsetky listu su spalene mrazom. Ale nastastie tlacia po jednom/dvoch novych listov.

U nas bolo najmenej -15C ale inak mrzlo skoro stale. Nizsie uvadzam pocet dni s absolutnou minimalnou teplotou menej ako 0, -5, -10 a -15C

1 den <=-15C
7 dni <= -10C
22 dni <= -5C
47 dni <=0

Inak najmilsie prekvapenie tejto zimi: Fatsia japonica. Ochrana veskera zadna okrem velkej plastovej nadoby na miesanie malty. Vsetky listy bez poskodenia okrem dvoch najmladsich.

Jan

10

U nás nejhorší zima za 10let

Josef

11

A jak dopadly agave, yuccy atd.? Mě toho letos dost odešlo. Yucca harrimaniae, baccata, aloifolia, periculosa cca 3 leté jsou všechny pryč. Agave neomexicana, havardiana taky fuč. Letos to chytla i Yucca rostrata, ta omrzla až při druhé vlně mrazů ale zato docela dost, tak jsem zvědav jestli se vzpamatuje.

12

Ty to Wufengu nezakrýváš vůbec?Jinak by snad např. neomexicana odejít neměla.