25

Re: Rady pro pěstování bambusu ze semen

Pro fencing:
Ahoj,z Aukra mě zatím roste Bambus žlutý (Bambusa Vulgaris), Bambus Budhův Pupek (Bambusa Ventricosa),Bambus Obrovský (Phyllostachys Pubescens).                                         
Od Semena Zhn mě roste Bambusa Lako (Timor Black),Bambusa Arundinacea,Himalayacalamus Falconeri,Dendrocalamus Giganteus (Gigant Bamboo),                                       
Dendrocalamus Membranaceus.
Zbytek zatím čekám,podle informací,co jsem dostal,některé druhy potřebují i tři měsíce na vzejítí.Ideální je vytvořit jim podmínky.
Důležité bude,aby se po vyklíčení semenáčky udržely,taky to není sranda.
S pěstováním v paneláku Ti nezávidím,v zimě je tam dost sucho a rostliny asi budou živořit.Na zahraničním Netu jsem ale někde našel informace,že jsou druhy,které
se pěstují uvnitř domu či bytu,ale boužel jsem to jen přeběhl,v danou chvilku mě to nezajímalo,adresu si nepamatuji.Ale zkus si zadat do vyhledávače     
Growing bamboo indoor a něco by jsi o tom měl najít.Translátorem přelož a hlavně ať Ti to pomůže.
Přeji všem hodně pěstitelských úspěchů.Bambusům růst.

26

Re: Rady pro pěstování bambusu ze semen

Je zajímavé, jak se v poslední době kolem hodně objevují lidé kteří by chtěli bambus do interiéru, zatím ale nevím o druhu který zároveň snáší teplo a suchý vzduch. čímž chci říct že tropické druhy v pokojových podmínkách strádají,      pokud by jste objevili (nebo vypěstovali) druh vhodný do bytu, myslím že by to byla hitovka. takže hodně úspěchů.

27

Re: Rady pro pěstování bambusu ze semen

Pro  fencing:
Taky jsem na aukru koupil sazenici. Byl to Phyllostachys aureosulcata spectabilis.
Teda doufam, ze se z neho nakonec nevyklube neco jineho big_smile
Mi prisel vporadku a cestou vyrazil i vyhonek smile Ale urcite se da koupit i levneji a s korenovym balem.
Tohle byl jen 2dcl kelimek za 399kc+postovne. sad
Zasadil jsem ho minuly tyden rovnou do zeme a doufam, ze prezije zimu, kdyz ho prikryju listim smile

28

Re: Rady pro pěstování bambusu ze semen

Tak to souhlasí, sazeničku jsme koupili stejně. Už si ted nevybavím, kdy to došlo. Jesli ji prodejce poslal v pátek a byla několik dní po tmě, nebo jestli cestovala v autě přímo pod stropem a cestou se upekla. Alespoň, že to nějak rozchodila. Nepředpokládám, že by reklamace mohla být uspěšná. Počítám, že po dalších 2 měsících by mohla být na úrovni toho co na ní mělo být v době, kdy došla. Mám jí v ložnici před balkonovým oknem a viditelně přibývá a nestrádá. Dokud bylo v noci chadno měl jsem ji na komodě, aby se mi při otevření balkonu náhodou nenastydla. Otázka druhu nebude úplně od věci, lístky i barvou je k nerozeznání od sazeničky Ph. pubescens. Ale prd tomu rozumím. Mimochodem sazeničce Ph. pubescens se v mém vokurkáčovém skleníku nějak nelíbí. Tváří se jako by se snažila uschnout. Ve sklenici se po stěnách sráží jen několik kapiček. Tak nevím je to málo nebo moc? Taky se přestala naklánět ke světlu. Nebude mít přez to sklo málo světla? Dát  sazeničky do zasklené lodžie mám taky strach. Je na jižní stranu, a když zasvítí tak to tam vyleze ke 40 st. jako nic. Uvidíme co z toho vyleze, nebo spíš nevyleze.

29 Naposledy upravil: Zdenko (29.07.2008 11:34:45)

Re: Rady pro pěstování bambusu ze semen

S malým časovým odstupem dnes konstatuji,že přes veškerou péči a trpělivost jsem vypěstoval pouze dvě sazeničky bambusů.Konkrétně Himalayacalamus Falconeri a Bambusa Vulgaris.Mají vybudovaný silný a bohatý kořenový systém,tři 0.5 mm silné výhony stvolů vysoké cca 30 cm.Vypadají pěkně a zdravě.
Zbytek vysetých semen dalších druhů bambusů je bohužel asi již po klíčivosti.Při kontrole jsem zjistil,že některá silně nabobtnala a následně se úplně rozložila.Dodatečně jsem objednal ještě další semena,ale ani z jednoho nic nevyklíčilo.
Mám přislíbeno od p.Bc Jana Kocourka (http://www.rosteto.cz/) na příští týden zaslání více čerstvých semen Fargesia nitida "Eisenach" a Fargesia nitida "Nymphenburg".
Měly by být zdarma a pokud někdo budete mít zájem,napište.Pokud zdarma dostanu,zdarma předám těm,kteří budou mít o ně zájem.
Pokud se někdo z Vás bude chtít podělit o semena či odkopky jiných druhů,velmi uvítám.
Mám především zájem o:
Phyllostachys Parvifolia
Phyllostachys Vivax a její varianty
Phyllostachys Shanghai 2
Phyllostachys Shanghai 3
Phyllostachys Kwangsiensis
Phyllostachys Iridescens
Phyllostachys Prominens
Phyllostachys Nuda
Phyllostachys Atrovaginata
Phyllostachys Propinqua
Phyllostachys viridiglancescens
Phyllostachys Rubromarginata
Přeji všem mnoho pěstitelských úspěchů a těším se na rozlehlé háje bambusů v Čechách a na Moravě.

30

Re: Rady pro pěstování bambusu ze semen

Zdenko napsal:

Mám přislíbeno od p.Bc Jana Kocourka (http://www.rosteto.cz/) na příští týden zaslání více čerstvých semen Fargesia nitida "Eisenach" a Fargesia nitida "Nymphenburg".
Měly by být zdarma a pokud někdo budete mít zájem,napište.Pokud zdarma dostanu,zdarma předám těm,kteří budou mít o ně zájem.

já bych určitě měl zájem a zadarmo to rozhodně být nemusí, tak na mě kdyžtak mysli.  wink

31

Re: Rady pro pěstování bambusu ze semen

Prosím všechny,kteří si u mě zamluvili semena Fargesia nitida "Eisenach" a Fargesia nitida "Nymphenburg" od p.Bc.Kocourka,o trpělivost.Semena ještě nemám doma,zatím dosychají.Trochu jsem,nerad,předběhl čas.Jakmile budu semena mít,všem napíši e-mail.Díky za pochopení a přijměte prosím prozatím moji omluvu.

32

Re: Rady pro pěstování bambusu ze semen

Phyllostachys aureosulcata spectabilis z aukra se z nastávajím podzimem pustil do šíleného růstu. Přez celé léto byl květináč na chatě na verandě a vlastně na  rostlince nic moc nepřibilo, po přestěhování do zaslené panelákové lodžie nasazuje jeden výhon za druhým a na 1/2 metrových stéblech vyráží listy ve velikosti dospělé rostliny. Není to nějaká rostlinka z druhé polokoule? nebo je to normální a prostě se jí tam tak líbí?

Jinak Bambus Budhův Pupek (Bambusa Ventricosa), tohle přestěhování nepřežil s prvním poklesem teploty k 5st. C. sruloval lístky a bylo po něm.
Bambus Obrovský (Phyllostachys Pubescens) tohle asi taky nepřežije lístky osychají rychleji než přibývají a rostlinka úplně vybledla.

33

Re: Rady pro pěstování bambusu ze semen

fencing napsal:

Phyllostachys aureosulcata spectabilis z aukra se z nastávajím podzimem pustil do šíleného růstu. Přez celé léto byl květináč na chatě na verandě a vlastně na  rostlince nic moc nepřibilo, po přestěhování do zaslené panelákové lodžie nasazuje jeden výhon za druhým a na 1/2 metrových stéblech vyráží listy ve velikosti dospělé rostliny. Není to nějaká rostlinka z druhé polokoule? nebo je to normální a prostě se jí tam tak líbí?

Normálně druhé kolo výhonků bývá a jestli tam má tepleji než venku, tak ho to podpořilo v růstu. Akorát pozor na přímé slunce. Někdy je dost silné, tak aby se nové listy nepopálily.

34

Re: Rady pro pěstování bambusu ze semen

Osobně nemám v semínka příliš velkou důvěru. Mně malé rostlinky napadlo padlí.
Lepší je spíš koupit "ověřené" rostliny od Wufenga nebo . Kocourka... Přípaně můžu taky nabídnout Atrovaginatu či Aureosulcatu - http://www.rucevhline.cz/nove-prirustky-bambusu/