13

Re: Přehled mrazuvzdorností exotických rostlin

Ahoj Petře

Máš pravdu je to skutečně špatně asi jsem to opravdu poplet poněvadž S.sempervirens všichni uvádějí
od  USDA 7 což by sedělo někde okolo -18°C. Údajně existuje cultivar 'Aptos Blue' který snáší mrazy
i pod -30°C ale nejsem si jistý jestli to není nějaká kachna. viz.http://davesgarden.com/guides/pf/go/75160/.
Mluvil jsem s kamarádem co jí má cca 15 let a potvrdil mi přesně to co popisuje wufeng že při velkých mrazech dobře regeneruje
údajně měl okolo -22°C. Jinak díky za to info O.imbricata jsem potěšen už jen proto že jsem ji
letos poprvé zkušebně vysadil tak to snad přečká, radši mám ale 3 kusy v záloze na zaskl. balkóně max -5°C.
Vše doplním do seznamu.

Václa

14

Koukal jsem na ten odkaz, ale přijde mi to dost přehnané. Tady na tom linku: http://www.backyardgardener.com/plantname/pda_68a0.html jí doporučují pro zónu 7 - 9 USDA. Což by tak odpovídalo původnímu druhu. Z hlediska regenerace je to však neuvěřitelně vitální rostlina. Dělal jsem několik pokusů. Jednou jsem jí ufik vršek a zasadil ho do země a krásně rostl dál a z pařízku také vyrostlo několik nových stvolů. Pak jsem zkoušel zasadit ustřiženou větévku a taky se chytla a po dvou letech když zesílila se začala zvedat a tvořit kmínek. Ono i kolikrát po zimě když úplně zhnědne a myslím, že je zmrzlá , tak za pár týdnů se opět zazelená a roste dál. Asi i díky tomu tam roste ty tisíce let.

P.S. Závidím ti tu Opuntia imbricata.:)  Už se po ní pídím dlouho a zatím nic.

15

Wufengu

Tak jsem to předělal, jestli se na jaře u nás zastavíš tak ti imbricatu dam. Kolega jich letos odněkud přines
14. 4 jsem mu sebral, takže jich má ještě 10, chce je rozpěstovat na pozdější prodej, takže ho ukecam
aby ti jednu dal. Také jsem se divil když jsem jí začal shánět že jí nikdo nemá a nedá se sehnat. Když jsem
seznamil z Jirkou Merhautem (kolega) měl tisíce kaktusů ale žádné opuncie, tvrdil že je to plevel na prd ale
mě se zrovna opuncky líbí tak jsem do něj hučel a dodnes sehnal asi 20 druhů zimovzdorných opuncií na
rpozpěstování a pozdější prodej.

16

Díky moc, určitě se na jaře zastavím, tak mi tam prosím jednu zarezervujte. Mám políčeno ještě na pár juk co máte nové v nabídce a pokud bude nějaká opuncie, tak bych jí vzal rád taky. To je dobře, že se kolega do těch opuncií pustil. Pro mě jsou opuncie z kaktusů ty nejhezčí.

17

S. giganteum - už vícekrát jsem četl, že dorůstá 100 m. Nejstarší - Generál Sherman - měří ale 83 m. Tak tomu rozumím, že je sice nejmohutnější a nejstarší, ale ne nejvyšší.

S. sempervirens - dorůstá více než 100 m, nejvyšší byla asi 112, ale to už jí usychá koruna.

Opuntia imbricata - o zmrznutí se alespoň v Praze nebojím, v botanické v Tróji v části "severoamerické prérie" mají už nádherné kousky. Jinak jim, asi po zimě 2005/2006, většina opuncií odešla do věčných lovišť, včetně některých O.imbricata. V této zimě bylo zničeno hodně sbírek mrazuvzdorných kaktusů. Příčinou nebyl mráz, ale udušení pod vrstvou ledu, která vznikla oblevou a následnými dlouhodobými mrazy. Tuto zimu údajně nevydrželi ani netřesky nebo O.fragilis, která roste v USA i Kanadě a snáší až -40.

Takže u opuncií se neobávám holomrazu, ale spíš sněhu a ledu.

18 Naposledy upravil: PetrK (23.11.2007 16:40:23)

On ty opuncie skorem nikdo nepěstuje asi kvůli jejich trnům. Snadno vypadávaj, maj zpětný háčky, ty nejmenší odnáší i vítr. Při vytahování větších s sebou údajně vemou i kus nešikovnýho masa a stejně v ráně zůstanou šupiny z trnu.
Opuncie jsem množil jednoduče odlomením článku, který ve vodě nebo v zemi zakoření. Snad to bude fungovat i u těch mrazuvzdorných. Jdu do toho taky, přece jen jsou to jediný kaktusy, který snesou naše podnebí.
Mám nějakou mrazuvzdornou opuncii, vypadá jako imbricata, jen má asi o polovinu tenčí články. Jen nevím co je zač a do kolika stupňů vydrží.

Jestli imbricata vyroste takhle, tak to stojí za to.
http://www.nrw.qld.gov.au/blueprint/pes … actus.html

19

Ja mam zahradu 500 m nad morem a mel jsem venku asi 8 druhu opuncii a vse
prezilo, myslim ze problem jak pises nastal v nizinach kde se drzel mraz
dlouhou dobu, vse bylo pod ledem. takovej imbrikátníí lesík by byl na zahradě
skvělej co? chtělo by to vsak vymaknout se zastresenim aby byla komplet
v suchu. ja jsem postavil velkej foliovnik nad skalkou s mrazuvzdornymi
kaktusy ale za tyden jsem ho nasel u souseda na plote, takze jsem to nevydrzel
a kaktusy jsem vyndal a dam je do na sucho do temperovanýho skleníku.

20

Ahoj, myslím že imbricata neuhnije, v botanický rostou venku bez zastřešení. Asi to bude chtít vyvázat, aby jí neohnul k zemi sníh a ohlídat případný zamrznutí pod ledem. A co nejteplejší jižní svah. No uvidíme, snad to poroste. Mám zasazeny též o. humifusa, fragilis, phaeacantha, polyacantha. Ty by měli být bez problému, tak alespoň bude porovnání.

21

posílám ti odkazy na chlapa kterej dělá různý testy a pěstuje vše bez zakrytí úplně volně
možná že máš některý z následujících druhů, roste to dost rychle.

http://members.fortunecity.com/coldhard … caulis.htm
http://members.fortunecity.com/coldhard … einiae.htm

22

Dík, zajímavá stránka. Asi mám Cylindropuntia leptocaulis. Ale uvidí se až trochu vyroste, je to jen článek.