Re: migrující bambus - rhizom
Co dokáže po 3 týdnech v zemi mladá sazenice Shanghai 3. Nepřekvapila mi ani tak délka, jako tloušťka toho rhizomu.
Viditělně mu ten kompostík a mulč z trávy chutná
Nejste přihlášen. Přihlaste se, nebo se zaregistrujte.
forum.bambusy.info » Bambusy - Pěstování » migrující bambus - rhizom
Chcete-li přispívat, musíte se přihlásit nebo projít procesem registrace.
Co dokáže po 3 týdnech v zemi mladá sazenice Shanghai 3. Nepřekvapila mi ani tak délka, jako tloušťka toho rhizomu.
Viditělně mu ten kompostík a mulč z trávy chutná
Tak mě vyrazil ze země uplně stejný. Jsem zvědavý na příští rok jak si povede. Přes zimu mi minulá sazenice bambusu jako jediná zmrzla a to byla veliká kolem 2m.
Dnes som vybral 4metrový koreň Phyll.viridisu ktorý vošiel do skleníka.
Zdravím všechny, tak přesně tohle mi dělají 3 ze 4 bambusů co mám vysazené. Říkala jsem si, kde je problém, ale vidím, že to není zase tak neobvyklé. Akorát mám strach, že pokud se mi prohání rhizomy tak popovrchu, tak mi všechno v zimě zmrzne, pokud si na tom neustelu.:) Říkala jsem si, že jsem to asi zmátla slámou, pokryla jsem to vrstvou, předtím jsem ještě přihodila kompost, aby zem tak nevysychala, a že je asi ta tma tak zmátla a vytáhly se nahoru. Po čase jsem slámu odhrábla, abych mohla líp vyčkávat nějaké podzimní výhonky a zjistila jsem, že mi všude vyčnívají rhizomy. Ale zmátla mě na nich jejich barva, když jsem odkryla slupku na povrchu u Shanghaie, tak je ikdyž ne jasně zelený a u Vivaxu aureocaulis žluté se zeleným pruhem, nejsou to zmatené stébla, a co z nich bude? Vždycky jak to vidím, tak to zasypu hlínou, a pak se zase někde něco objeví. Jsou docela silné a bujné. Myslela jsem, že stéblo se nezmátne, že si prostě razí cestu nahoru a hotovo. Mohla jsem to zmást tím mulčem? Možná bude něco to a něco ono. díky za odpověď. Pošlu Wufengovi fotky, ať je sem přidá.
Phyllostachys atrovaginata
Phyllostachys Shanghai 3
foto od vrlka:
Phyllostachys aureosulcata aureocaulis
Phyllostachys vivax aureocaulis
Všechno je jak má být. Rhizomy se takhle chovají úplně normálně. Na zimu bych je akorát něčím přikryl, ať nezmrznou.
...Takže i ta barva rhizomů je v pořádku? Tak to nechám všechno jak je. Akorát jsem dneska popovrchu odhrábla u A.aureocaulis a našla jsem tam výhonky (nejspíš) , některé rostou vodorovně se zemí a ty větší už se začínají stáčet do země. Nechat odhrabané, nebo zahrabat? Výhonky nebo rhizomy? Díky moc. Pošlu ještě dvě fotky, jestli se Ti bude chtít, tak je přidej. Děkuju.
Tohle jsou klasické rhizomy, které se rozlézají do stran. Já bych je něčím přihrábl, bude jim tak líp. Jak byly pod mulčem, tak neměly potřebu se zahrabávat hlouběji, takže lezou takhle na povrchu. I ty barevné na fotkách výše jsou v pořádku. Barví se u některých druhů stejně jako stébla.
ahoj ..ja tieto rhizomy niejak zvlast neosetrujem ...ale s urcitostou si zaznacim ich smer...nakolko na jar sa Vam objavia nove vyhonky na miestach kde by ste ich vobec necakali ....tento rhizom sa Vam na jar objavi v plnej parade ....podla mojich skusenosti zalezi na korenovej sustave materskej rastliny ....mne napriklad tento rok z takehoto rizhomu kde som si poznacil smer asi o meter a pol od materskej rastliny vyrasili krasne tyče ktore dosiahli uctyhodne styry metre !!! ale minuly rok bol celkovo plodny co sa tyka prirastkov co do poctu tak aj do vysky ....nameral som osobny rekord u vsetkych rodov Phyllostachys ako u aureocaulis tak u spektabilis kde bol za moje pestovatelske obdobie co je viac ako 10 rokov najvetsi prirastok co do vysky ...ked som nameral tycovinu a vyske 6,5 m .....neskutocna radost ....mam na to svoju teoriu lebo bambusy nehnojim vobec nijakym hnojivom !!!!! po celych desat rokov ...predosla zima bola neskutocne kruta na vychode v Slanskom pohori na Sigorde kde bambusy pestujem bolo v zime -24,8 stupnovC ....vsetky bambusy boli namulcovane do vysky cca 0,5m s padnutym listim s ovocnych stromov ....ale uz o tyzden som videl ze je zle ...skrutene listky do tenkych ruliciek sa asi do dvoch -troch tyzdnov vyfarbili do farby šupolia ....uplne vyschli ....takze na jar som cely prestraseny dufal ze ci to korenova sustava vydrzala ....Vydrzala ....a ja som matersku rastlinu komplet osekal na 10 cm vycnelky .....mam dojem ze to bola skuska ohnom a na jar na kazdej materskej rastline boli najvatsie prirastky ake som kedy mal .....dokonca aj nigra , ktorej som myslel ze preziva v tychto podmienkach a najvyssiu som ju mal okolo 1,6m s tenuckymi tyckami mala neskutocny prirastok ako v materskom bale tak v rhizomoch orientovanych viac na juhozapad ,,,, ...ja len tolko ...mam velmi vela otazok ako na wufenga tak na dalsich clenov .....a som rad ze sa tymto prijemnym postihnutim nezaoberam sam ......tak nabuduce prilozim niekolko fotiek .....a tiez by som potreboval pomoct s identifikaciou niekolkych druhov budem rad ak mi pomozete ....
...ahoj vsichni, me takhle vykouklo asi pet rhizomu u P. Atrovaginata ,mam tam mulc z posekany travy, tak vzdycky, kdyz nejaky objevim odhrabnu trochu hliny a dam ho zpatky tam, kde ma byt :-) hezky se pak zase zavrtaji do zeme. Ale slysel jsem , ze mulcovat posekanou travou neni nejlepsi....jaky je vas nazor?
pro martin: Vítám tě na fóru. To je zajímavá zkušenost, kterou jsi po této zimě udělal. Mě většinou po totálním umrznutí nadzemní části narostou nová stébla menší. Bambusy pořád něčím překvapují a je to zábava na celý život. Budu rád když se s námi podělíš o další zkušenosti z bambusy.
pro amaba: Myslím že mulčování trávou špatné není. Jediné riziko, které se mi nevyplatilo, bylo nechat ten mulč přes zimu. Přitáhlo to hryzce a některé trsy mi podhryzaly.
Chcete-li přispívat, musíte se přihlásit nebo projít procesem registrace.
forum.bambusy.info » Bambusy - Pěstování » migrující bambus - rhizom