1

Téma: Palmy ve středozemí těžce napadeny

Der Spiegel uveřejnil zajímavý článek o napadení palem ve středozemí broukem Rynchophorus ferrugineus. Tento zhruba 3 cm velký brouk napadl po porostech ve Španělsku a Itálii již i porosty ve Francii.

http://www.spiegel.de/img/0,1020,1071800,00.jpg

Stručný výtah:

Tento destruktivnější a více odolný druh, než byli jeho předchůdci, se v současnosti vyskytuje v Jihovýchodní Ásii odkud se rozšířil na Blízký východ a do Afriky. Později se díky importu palem dostal v roce 2003 do Španělska kde způsobuje mnoho škod.

Hlavní problém je, že napadení je odhaleno většinou příliš pozdě. Brouk žije v kmenech palem alespoň 5 cm silných a zhora dolů vyžírá kmen. První symptomy jsou většinou vidět až dlouho po napadení, listy žloutnou a umírají. Každý brouk je schopen snést až 200 vajec a hladové larvy pak dokončí zkázu po rodičích.

Podle organizace Organisation European and Mediterranean Plant Protection Organization (EPPO) byly napadeny palmové porosty ve Valencii, které jsou na seznamu UNESCO a zahrnují až 200 000 palem.
Další výskyt brouka je zaznamenán od roku 2006 ve Francii a napadené území se rychle rozšiřuje.

Hlavním problémem je import palem z Afriky. Nyní každá napadená palma musí být hlášena a ke každé zdavé musí být vydáno zdravotní vysvědčení. Přesto by měly být i nadále monitorovány, případně ponechány v karanténě.

Záchrana napadené palmy není možná. Doporučuje se celou rostlinu spálit, ale ani tak nemusí být zabráněno šíření nákazy, protože brouci umí létat. Doporučuje se jí zabalit a pak spálit, aby se zamezilo úniku brouků. Brouci jsou také odolní vůči jedovatým rostlinám.

Céline Vidal z francouzské Společnosti na ochranu rostlin říká: Jsme pesimisté v roce 2008 dojde k velkému rozšíření parazita.


Vím, že nás se to zatím bezprostředně netýká, ale většina palem co se k nám dováží může skrývat v sobě toto riziko. Takže doporučuji hodně opatrnosti a každou novou palmu držet v karanténě.

zdroj: http://www.spiegel.de/wissenschaft/mens … 26,00.html

2

Re: Palmy ve středozemí těžce napadeny

Zajímavé, otázkou je jak dlouho (karantena), po jake dobe zacne palma vykazovat symptomy poskozeni, doufám že žadného nepřivezeme a pokud ano a bude se chtít v CR rozmnozit tak by mu evoluce musela jeste pridat na zadek rotor aby nasel nejakou jinou volne vysazenou palmu. Kazdopadne diky za info, budeme ve strehu.
vaclav

3

Re: Palmy ve středozemí těžce napadeny

Spíš jsem myslel, kdyby si někdo dělal sbírku, tak aby si s novým přírůstkem nepřinesl brouka domů. Ono opatrnosti není nazbyt. Bambusy až donedávna taky v Evropě neměly žádného nepřítele a dnes je už situace velmi vážná a já už nové přírůstky v karanténě držet budu. Přecijen bojovat s parazity na jedné kytce je snažší, než je dostávat z celého porostu. Ale snad je to planý poplach a nás se to tady vůbec nedotkne.